Σούπα με είδη γραφείου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Είπα να ανοίξω μια σούπα εδώ, για να μην μολύνουμε την ξυριστική σούπα με iron gall μελάνια και βρώμικα nib.

H πρώτη ερώτηση για τους έμπειρους της πένας.
Βρήκα στα πράγματα του πατέρα μου ένα μελάνι Quink Solvx Blue black. Γέμισα μια Faber Castell e-motion με δαύτο (έχει Μ nib αλλά πιο κοντά στο Β είναι), και κάνει feather και bleed ακόμα και σε χαρτί Rhodia! Εκεί που άλλες πένες γράφουν μια χαρά!
Τι ξέρετε για αυτό το μελάνι;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εχω και εγω ενα μπουκαλι Solvx, ειναι ο προγονος του σημερινου Quink. Στην ουσια το ονομασαν Solvx γιατι ισχυριζονταν οτι στην ουσια εκτος απο το χρωμα προσφερει στην πενα συντηρηση και προστασια (οπως τα Noodler's Eel για τις πενες με πιστονια) λυνει δηλαδη (solves) οτι προβλημα εχει η πενα.

Τωρα για τα προβληματα που αναφερεις υποψιαζομαι οτι με την παροδο του χρονου εχασε λιγη υγρασια και εγινε πιο πηχτο (saturated). Ετσι μεταβληθηκαν και οι ιδιοτητες του, δοκιμασε μεσα σε μια αμπουλα να το αραιωσεις λιγο .
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Με προλαβε ο Ιασονας.
Δοκιμασε να το ανακατεψεις λιγο.
Άρης
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σκέφτομαι να φτιάξω μια σφραγιδα για βουλοκέρι να σφραγιζω καποιες επιστολες ή προσκλησεις σε σεμινάρια για την δουλεια μου.
Γνωριζει κανεις που μπορω να φτιαξω τετοια σφραγιδα μπρουτζινη σε μέγεθος εικοσαλεπτου ? Από ότι ειδα θα πρεπει να εχει το σχεδιο αναγλυφο και όχι χαραγμενο . Θα πρεπει να δωσω σχεδιο σε ηλεκτρονικη μορφη και αυτος θα το βγαλει σε παντογραφο ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Νικο εγω προσωπικα δεν γνωριζω αλλα αν ρωτησεις στο fountain pen netwrok για custom seals καποιος θα ξερει. Επισης υπαρχουν και αυτα
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Νίκο δεν ξέρω για Ελλάδα, πιθανόν κάποιος θα φτιάχνει, αλλά για εξωτερικό δες αυτό που συμπτωματικά διάβαζα πριν λίγα λεπτα!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νίκο και βέβαια μπορείς να φτιάξεις σφραγίδα, αλλά αν θέλεις κάτι πολυ ιδιαίτερο θα πρέπει να πληρώσεις αρκετά.
Κατ'αρχήν κοίτα εδώ. Υπάρχουν και μάστορες στο κέντρο που φτιάχνουν μπρούτζινες σφραγίδες για βουλοκέρι αλλά θα πρέπει να πληρώσεις τουλάχιστον €70. Μπορείς επίσης να αγοράσεις και μια έτοιμη από το λιμάνι με πολύ χαμηλή τιμή.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ευχαριστω πολύ θα το ψαξω από εξω.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Σημαδιακό; Σύμπτωση;
Με την πρώτη μου δημοσίευση στα "Είδη Γραφείου" έπιασα και τις 300 δημοσιεύσεις,
οπότε πάω πλέον Δημοτικό.
Εεε λοιπόν, δε χρειάζομαι νέα τσάντα, κασετίνα, πέννα, μελάνια, μαρκαδόρους, πλαστελίνες, γομολάστιχα; :hystericalbs1
Όχι σας ρωτάω, δέν χρειάζομαι;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

^^^ Καλό!

Πάντως, μετατροπέα για την πένα, μην παραγγείλεις στα τυφλά. Να σιγουρευτείς ποιός κάνει για το μοντέλο σου.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”