Χαρτί για πένα

Απάντηση
gmathio
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Φεβ 2018, 09:09
6
Been thanked: 14 times

Κι εγώ μέχρι σήμερα με τα Rhodia, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Τα έχω σε σπιράλ Α4, σε μπλόκ Α4 lined, σε side A4 και το επόμενο που θα πάρω είναι το °webbie°, dotted, που είναι σε Α5 για να το έχω συνέχεια μαζί μου. Τα υπόλοιπα είναι για το γραφείο.
ikera
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 01 Σεπ 2015, 02:40
8
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times
Ηλικία: 42

Έχει χρησιμοποιήσει κανείς A4 Navigator?
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Ναι, κατά την ταπεινή μου άποψη το καλύτερο εκτυπωτικό χαρτί που υπάρχει και συμπεριφέρεται εξίσου καλά το γράψιμο με πένα. Ωστόσο, δεν θα το συνιστούσα σε καθημερινή βάση εξαιτίας του κόστους είναι ακριβό. Άν δεν παίζει για εσένα ο παράγοντας τιμή τότε αναμφισβήτητα με κλειστά μάτια το προτείνω. Άν θες χαρτί ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για γράψιμο με πένα υπάρχουν αρκετές μάρκες με κορυφαία-κατα παγκόσμια κοινή ομολογία- το Tomoe River Paper, αλλά είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ. Άν σε ενδιαφέρει το έχει ένα αγγλικό κατάστημα εν ονόματι Cult Pens (Καταπληκτικό κατάστημα και γρήγορο. Έχω παραγγείλει είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος).
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6136 times
Been thanked: 5057 times
Ηλικία: 57

AlexFocus έγραψε: 28 Δεκ 2022, 21:26 Εδω βλεπουμε πως φαινονται τα γραμματα απο την πισω μερια του χαρτιου οπου το μελανι εχει ποτισει. Δεν ξερω αν με Fine ή καταλληλο χαρτι αυτο το φαινομενο εξαλειφθει.
Καλορίζικη Αλέξανδρε!!!

Λογικά έπεσες σε πολύ πορώδες χαρτί... Αξίζει τον κόπο πάντως η αγορά κάποιου Rhodia...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Στα υπ’ οψιν το Rhodia. Ενταξει τα χαρτια που εχω ειναι της πλακας και οντως πρεπει να ειναι πολυ πορωδη. Ειχαμε το ΠΞ αποκτησαμε τωρα και το ΠΓ. Γενικα να κραταμε τις παραδοσεις για να μην χαθουν συναδελφοι😎
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 637
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4124 times
Been thanked: 6765 times
Ηλικία: 58

@AlexFocus
Καλησπέρα.
Κατ' αρχήν εξαιρετική επιλογή της Pelikan.
Με Pelikan είχα ξεκινήσει στην πρώτη δημοτικού (στην Γερμανία).
Τώρα όσον αφορά το χαρτί, θα επιδιώξεις να είναι 120 gsm (g/sm) (μονάδα μέτρησης του χαρτιού). Πέρα από την Rhodia, μία άλλη αγαπημένη μου εταιρεία είναι η LEUCHTURM1917. Υπάρχει και η Moleskin, αλλά προσωπικά την έχω ως τρίτη επιλογή.
Δες, δοκίμασε και αποφασίζεις.
Προσωπικά χρησιμοποιώ και τις τρεις εταιρείες σε πολλά και διάφορα μεγέθη.
Φροντίζω το λιγότερο να είναι στα 80 gsm.
Επίσης δοκίμασε διάφορα μελάνια είτε εταιρείες είτε χρωματισμούς.
Καλές απολαύσεις!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γρηγόριος την 28 Δεκ 2022, 21:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1312
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6136 times
Been thanked: 5057 times
Ηλικία: 57

Όντως!!!

Είναι κορυφή μεν, αλλά τα έχω για ιδιαίτερες καταστάσεις....

Πετάξου ή κάνε αναζήτηση για καταστήματα με είδη σχεδίου ή καλλιγραφίας και ψάξε για μπλοκ χαρτιού 120 γραμμαρίων και πάνω, όσο το δυνατόν πιο λείο και λιγότερο ανάγλυφο, περισσότερο για το draft των απομνημονευμάτων σου....

Είχα πετύχει ένα καλό, στο Τζάμπο...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1120
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12173 times
Been thanked: 8628 times
Ηλικία: 44

Ευχαριστω πολυ συναδελφοι για τις προτασεις σας. Το χαρτι που χρησιμοποιω πρεπει να ειναι 80gr no nane. Ειναι τα κλασικα Α4 που χρησιμοποιουνται ευρεως για φωτοτυπιες κτλ.
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Για γράψιμο με πέννα, το πάνω από 120 gsm δεν είναι κατάλληλο για γραφή. Θα συμφωνήσω με τις προτάσεις του Γρηγόρη, εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ το Rhodia. Πολύ καλή ποιότητα χαρτιού.
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 637
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4124 times
Been thanked: 6765 times
Ηλικία: 58

AlexFocus έγραψε: 29 Δεκ 2022, 06:14 Ευχαριστω πολυ συναδελφοι για τις προτασεις σας. Το χαρτι που χρησιμοποιω πρεπει να ειναι 80gr no nane. Ειναι τα κλασικα Α4 που χρησιμοποιουνται ευρεως για φωτοτυπιες κτλ.
Προσπάθησε να αποφύγεις τα χαρτιά εκτύπωσης.
Είναι στα 140gsm, όπως και κάποια μπλόκ γιά σχέδιο.
Και βέβαια, ΟΧΙ πάνω από 120gsm (θεέ μου!!!). Δεν θέλουμε χαρτόνια! Υπάρχουν πολύ καλής ποιότητας εταιρείας στην αγορά. Μείνε στο εύρος 80 έως 120gsm. Διάλεξε ότι ταιριάζει στην συγκεκριμένη πένα.
Χαρτί (ποιότητα), μέγεθος nib (μύτη πένας), ροή του μελανιού, τύπος μελανιού, μάρκα κτλ, είναι όπως στο ξύρισμα, οι λεπίδες, οι μηχανές, τα σαπούνια. Άλλα σου "κάθονται" καλά, άλλα καλύτερα και άλλα καθόλου.
Πειραματίσου είναι η λέξη κλειδί 😉.
Θα χαρώ να μας πεις νεότερα!
Καλό... ταξίδι!

Υγ: π.χ. σε μένα αρέσουν περισσότερο οι nib που είναι EF (extra fine) ή F (fine). Έχω βέβαια και σε Μ (medium), ανάλογα την περίπτωση και περίσταση.
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”