Αγορά νέας πένας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Με γεια Κωνσταντίνε!
Γιάννης
NavalArchitect

Παιδιά το λέω για να είστε προειδοποιημένοι - θα βγάλω πένες για πούλημα, από Lamy μέχρι Dupont και MB (την 146 Platinum για αρχή). Μετά από λίγο γράψιμο που έκανα χθες αλλά και ειδικότερα σήμερα με τις 3 νέες Ιαπωνέζικες, στην κυριολεξία είμαι σα μεθυσμένος, δε βλέπω μπροστά μου...
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Εξαιρετικές !!! πραγματικά έργα τέχνης !!! Μεγειά
if you have a great shave you have a great day
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Κωσταντίνε μας έσκισες. Άντε να ψάχνουμε να βρούμε τώρα Γιαπωνέζικες πένες...
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

NavalArchitect έγραψε:Παιδιά το λέω για να είστε προειδοποιημένοι - θα βγάλω πένες για πούλημα, από Lamy μέχρι Dupont και MB (την 146 Platinum για αρχή). Μετά από λίγο γράψιμο που έκανα χθες αλλά και ειδικότερα σήμερα με τις 3 νέες Ιαπωνέζικες, στην κυριολεξία είμαι σα μεθυσμένος, δε βλέπω μπροστά μου...
Πραγματικά πανέμορφες Κωνσταντίνε, αλλά να πουλήσεις την 146; Τόσο κλασσικό μοντέλο;
Χάρης
NavalArchitect

H MB δίνει μία αίσθηση κάπως σκληρή, κυρίως εκεί που γυρνάς την πένα όταν η γραμμή τείνει να είναι απότομη καμπύλη. Αυτά πάντα συγκριτικά με τις τρεις Ιαπωνικές που δοκίμασα τις τελευταίες δύο μέρες.

Αυτή τη στιγμή, και σε σχέση με τις Nakaya και Platinum, το nib της MB είναι πιό τραχύ (ειδικά μιλώντας για την Nakaya) και λιγότερο ακριβές σε feedback (ειδικά μιλώντας για την Platinum). Όλα αυτά κατά την προσωπική μου άποψη και περιορισμένη εμπειρία. Πιστεύω πως αν τις πιάσεις στο χέρι σου έτσι όπως τις έχω εδώ, πάνω-κάτω τα ίδια συμπεράσματα θα βγάλεις.

Αναφορικά με την 146, είναι και λίγο μικρή για εμένα στο χέρι. Η 149 είναι εντάξει. Το όνομα ΜΒ δε με τραβούσε ποτέ ιδιαίτερα, και η πολιτική του γκρουπ Richemont προς τον καταναλωτή όλο και χειροτερεύει. Αν πάρω άλλη μία πένα κάποια στιγμή, θα είναι χωρίς συζήτηση και πάλι Ιαπωνική. Κατά συνέπεια για λίγα και καλά, κάποια άλλα πρέπει να φύγουν.

Να αναφέρω επίσης πως δεν μου αρέσει που τα nibs της MB είναι σαφέστατα πιό χοντρά από την ονομαστική τους διάσταση. Αλλάζονται βέβαια χωρίς κόστος (lifetime, μόνο εργατικά) αλλά και πάλι και το F (146) αλλά και το Μ (149) που έχω είναι πιό χοντρά από όσο θέλω. Επειδή συνήθως αγοράζω σε ταξίδια, οι συγκεκριμένες πάνε συνήθως μόνο με M και F στις μπουτίκ. Αν μετά πας στο service center, και ειδικά τις πρώτες 4 εβδομάδες (αν θυμάμαι καλά), σου αλλάζουν το nib χωρίς να πληρώσεις ούτε εργατικά.

ΜΒ από πού παίρνετε στην Ελλάδα ή Ευρώπη; Θέλω να δω τις τιμές για να την τιμολογήσω αντίστοιχα...
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Δεν ξέρω για άλλους αλλά ο Ιάσονας ψωνίζει από εδώ :bigsmilie
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μα Πανο, ρωτησε για Ευρωπη. Αν τον ενοιαζε για την αγορα της Κινας θα πηγαινε κατευθειαν να ρωτησει. Διπλα ειναι. :bigsmilie

Ασχετο, αλλα αυτην την πενα, την εχω ακριβως διπλα μου,γεματη.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Κωνσταντινε την 146 μαλλον θα στην παρω εγω, αναλογα φυσικα απο την τιμη και αν δεν με εχει προλαβει αλλος... Εχω το meisterstuck classic rolleball και θελω να τα σεταρω. Η 146 ειναι 14cm capped και15.5cm posted?
Άρης
NavalArchitect

Δε σε έχει προλάβει άλλος Άρη, και θα την κοιτάξω την τιμή. Για να είμαι σωστός και δίκαιος πάνω από όλα. Τις 149 Mst και 146 Platinum που έχω τις έχω πάρει από τη Shanghai (03/2012).

Eν τω μεταξύ...

Νέα Nakaya στη συλλογή, παρουσίαση στο τέλος του μήνα αφού η πένα θα πάει στην Ιαπωνία από 'βδομάδα για να της περάσουν με μετατροπή το εξής stopper. Δοκίμασα και το φίδι με red rubies στα μάτια του αλλά έμεινα με τα χρυσόψαρα. Η πένα είναι σαγρέ μαύρο - κόκκινο, rhodium plated nib "medium soft" (έχει τρία medium η εταιρία...)

Ε, κάπου εδώ σταματάμε προς το παρόν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”