Αγορά νέας πένας

Απάντηση
NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα

Το nib είναι 14Κ gold με rhodium επένδυση για να πηγαίνει με το rhodium plated clip που αρχικά είχε το εν λόγω μοντέλο.

Είδα τα έξτρα stoppers που είχε, φίδι (silver) με κόκκινα ρουμπίνια στα μάτια του, κλπ. αλλά τα ψαράκια μου άρεσαν πιό πολύ. Η μετατροπή ήταν να γίνει στην Ιαπωνία, όμως είδαν ότι μπορούσαν να την κάνουν εδώ με τα σωστά εργαλεία. Οπότε σήμερα μου τηλεφώνησαν πως η πένα ήταν έτοιμη.

Το nib είναι "Medium Soft".
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Κωσταντίνε αυτές δεν είναι πένες, είναι κοσμήματα. Πως γράφουν;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Νομίζω πως τα κοσμήματα είναι οι άλλες με τις χειροποίητες ζωγραφιές.

Εγώ ήθελα κάτι πιό απλό, αναφορικά με το σχέδιο και τη ζωγραφιά που έχουν στην εξωτερική μεριά. Αυτές που διάλεξα είναι πιό λιτές εξωτερικά, εργονομικά στο χέρι όμως είναι από άλλο πλανήτη.

Τα nibs είναι το μεγαλύτερο συστατικό της επιτυχίας. Κατ'αρχάς δεν έχεις αυτό το μονότονο και βαρετό παλμαρέ που έχουν οι Ευρωπαίοι. Οι Ιάπωνες έχουν σε αυτές τις πένες διαβαθμίσεις του medium, broad, κλπ.

Δηλαδή στο Medium έχουν τρία διαφορετικά σκαλιά: elastic, soft, normal (ή αλλιώς μπορείς να το πεις και λίγο σκληρό). Πού να σου δώσει τέτοιο εύρος η Montblanc? Σου πετάει ένα σκληρό medium εκεί πέρα, και τρέχα γύρευε.

Το elastic των Ιαπώνων είναι nib με σχίσιμο στα αριστερά και δεξιά, στο μέσο του μήκους της πένας, δείτε το site της Nakaya. Αυτό λοιπόν το nib το πατάς και χορεύει, είναι πολύ ελαστικό.

Το medium soft είναι πραγματικό medium σε πάχος αλλά έχει λίγο έως λιγάκι αρκετό συσπασιόν, δηλαδή μαλακά αμορτισέρ σχετικά. Έτσι αναλόγως με το πόσο πολύ δυνατά πατάς, γράφεις και λίγο περισσότερο έντονα, ή πιό χοντρά, λίγο όμως (μη φανταστείτε κάτι το ακραίο).

Το medium είναι όπως όλα τα άλλα nibs από διάφορες μάρκες, που τα πατάς κι είναι σχετικά σκληρά στα αμορτισέρ τους. Αν είναι κανείς τύπος που πατά δυνατά, βιαστικά, άγαρμπα την πένα, τότε αυτό το στυλ nib είναι το πιό ασφαλές.

Και στις 3 περιπτώσεις, το πώς γράφει τώρα το nib, δηλαδή το πόσο buttery smooth είναι αλλά και το πόσο αβίαστα δίνει feedback, είναι και πάλι σε άλλο επίπεδο με αυτές τις πένες. Οι Montblanc, οι Faber Castell, οι απλές Pilot, οι Waterman, κλπ. είναι πιό σκληροτράχηλες, πιό άγαρμπες. Οι ΜΒ έχουν κάτι το κλασικό, αλλά είναι όπως ένα Ρόλεξ, πώς να το πω... Γερό, σχετικά κλασικό, εύκολο να φτιαχτεί, εύκολο να πουληθεί, εύκολο να αναγνωριστεί, αλλά άπαξ και πας έστω μία φορά σε A. Lange Soehne / Patek Philippe / Audemars Piguet, μετά δύσκολα γυρίζεις πίσω.

Τα nibs των εν λόγω Ιαπωνικών πενών λοιπόν είναι επίσης πολύ ακριβή, πολύ λεπτομερή. Στα πλην τους, σε σχέση με αυτά μιας MB για παράδειγμα, ίσως το ότι είναι πιό λεπτεπίλεπτα (με ό,τι συνεπάγεται αυτό). Αυτά έχω διαπιστώσει ως τώρα.
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

πήρα την Vpen της Pilot 2,80€, (μιας χρήσης) για αρχή
να δω πως μου κάθεται
και αν μπορώ να κρατάω σημειώσεις γράφοντας γρήγορα


οσμίζομαι νέο χόμπυ
νέα έξοδα :D
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αυτό είναι σίγουρο! Που να μπλέξεις με μελάνια και σημειωματάρια!
Δεν υπάρχει γυρισμός.

Εγώ τελευταία ζαχαρώνω μια Edison, μάλλον αυτή:
Εικόνα

Έστειλα και τις 2 πένες του πατέρα μου (Schaeffer Snorkel και Touchdown) σε ένα Εγγλέζο μάστορα να τις φτιάξει και τώρα είναι καθ'οδόν για πίσω!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Blade Runner
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 12 Ιαν 2011, 23:35
13
Τοποθεσία: Καβάλα
Has thanked: 503 times
Been thanked: 372 times
Ηλικία: 46

το κακό είναι ότι είμαι φανατικός του moleskin
αλλά δεν κάνει για πένα :(
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Για πείτε καμία άποψη (κατα σειρά δικής μου προτίμησης):

Εικόνα
Pelikan M215 (F) (τελευταίο κομμάτι, θα μπορούσε να θεωρηθεί συλλεκτικό)

Εικόνα
Pelikan M205 (χωρίς περιορισμό στο nib)

Εικόνα
Pelikan M200 (χωρίς περιορισμό στο nib)


Όλα τα παραπάνω είναι piston filler. Τα δυο τελευταία υπάρχουν και σε cartridge/converter έκδοση, αλλά μάλλον δεν θα το προτιμήσω, παρόλο που το ink window δεν το πολυσυμπαθώ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Λογικά όλες θα γράφουν τον ίδιο (αν δεν κανω κάποιο λάθος)... Δηλ. πολύ καλά. Απο εκεί και πέρα είναι θέμα αισθητικής. Η M215 είναι κούκλα και το F πλέον το προτιμώ για καθημερινή χρήση.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Σαφώς και είναι θέμα αισθητικής και με αυτή την σειρά τις έχω κατατάξει.
Απλά ακόμα δεν έχω κατασταλάξει πλήρως, όσον αφορά την "διαμάχη" μεταξύ M και F. Επειδή στα περισσότερα μελάνια, προτιμώ το Μ, γι'αυτό αμφιταλαντεύομαι και ζητάω γνώμες άλλων.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για τι χρήση την θέλεις Φώτη;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”