Καταστήματα (ηλεκτρονικά ή μη) με Πένες και άλλα είδη γραφής

Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου, νομίζω οτι στην καμπίνα απαγορεύονται τα μπουκαλάκια 100ml και άνω. Απο όσο ξέρω τα μελάνια κυκλοφορούν σε φιαλίδια 30ml και 50ml.

Για φυσικά καταστήματα δεν γνωρίζω. Μπορείς όμως να κάνεις μια σχετική ερώτηση στο "Stationery Corner" του TSR. Είμαι σίγουρος οτι θα σε βοηθήσουν.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Θα γράψω σε λίγο από τον υπολογιστή, αλλά δεν υπάρχουν πολλά μαγαζιά και αυτά που υπάρχουν είναι μικρά και ακριβά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Γιατί δεν σου τα στέλνεις ταχυδρομικά στην Ελλάδα αφού τα αγοράσεις?
Άρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Λοιπόν, το μόνο που είναι καθαρόαιμο μαγαζί για πένες είναι το Penfriend στο Burlington Arcade, αρκετά κοντά στη Jermyn Street. Αλλά μην περιμένεις να βρεις μεγάλη ποικιλία σε μελάνια γιατί είναι μικρό μαγαζί.
Επίσης μπορείς να επισκεφτείς τα Pen Shops αλλά και αυτά δεν έχουν μικρές μάρκες.

Ψάχνεις κάτι συγκεκριμένο;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις!
Να πω τη αλήθεια δεν ψάχνω για κατι συγκεκριμένο, απλά να χαζέψω θέλω.
Δημήτρη έχεις κάποια προταση για συγκεκριμένη αγορά κυρίως στον τομέα σημειωματάριου/Journal;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στα Ryman έχει Rhodia και μου φαίνεται ότι τελευταία στα WHSmith έχουν φέρει Leuchturm.
Επίσης έχει και στα δυο μαγαζιά Oxford και Red, και τα δυο καλά σημειωματάρια για χρήση με πένα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
VangelisB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Δεκ 2014, 13:12
9
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Γειά σας αγαπητοί φίλοι,
καινουργιος και εγώ στο forum, θα ήθελα να καταθέσω την άποψή μου σχετικά με τα μαγαζιά από όργανα γραφής στην Ελλάδα. Δυστυχώς, όλοι, μα όλοι, είναι πανάκριβοι. Και δεν καταλαβαίνουν ότι στην κοινωνία της πληροφοριας που ζούμε, δεν μπορούν να λένε ό,τι θέλουν. Επιχειρούν να πουλήσουν επώνυμες πέννες της Pelikan, Cross, Montblanc κλπ σε τιμές ακόμα και στο διπλάσιο της τιμής που έχουν, όχι τιμές δημοπρασιών (e-bay), αλλά επώνυμα μαγαζιά στο εξωτερικό με online shops ακόμα και αντιπροσωπείες! Έλεος!! Είπαμε κε έμπορε, που το "παίζεις και συλλέκτης", να βγάλεις κέρδος άλλα όχι και να αισχροκερδίσεις εις βάρος μας! Θα αναφερθώ και σε επώνυμο μαγαζί, επί το ειδικότερον, γιατί καλό είναι να τα ξέρουμε αυτά για να μην παθαίνουμε (όπως πριν από μερικές ημέρες παραλίγο να την πάθω εγώ).
VangelisB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Δεκ 2014, 13:12
9
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Επανερχόμενος, λοιπόν, θα αναφερθώ στο παρακάτω περιστατικό και ο καθένας από εσάς ας βγάλει τα συμπεράσματά του. Κατέχω μία πένα της Cross, το μεντέλο Townsend με μύτη F 18Kt και ήθελα μία δεύτερη μύτη F καθώς και μία μύτη M. Ανατρέχω στο internet και τις βρίσκω 150-160 δολάρια (120-128 ευρώ) την καθε μία στο Site της Cross και σε άλλα site και στο Amazon (όχι στο e-bay) από μαγαζί μία προσφορά 120 δολάρια (δηλ περίπου 96 ευρώ τη μία πλην μεταφορικών) και για του λόγου το αληθές:





Εν τω μεταξύ, η Cross Αγγλίας δινει τα δύο πενάκια 2 χ 110λίρες (δηλ 2 χ 138 ευρώ). Ψάχνω να βρω την αντιπροσωπεία Cross που παλιά την είχε ο Ψαρρός αλλά διαπιστώνω οτι ο Ψαρρός έχει κλείσει. Πάω λοιπόν σε γνωστό έμπορο, εκεί κοντά στον πρώην πλέον Ψαρρό (και όλοι καταλαβαίνετε ποιόν εννοώ) που αυτοαποκαλείται και "συλλέκτης", με τον οποίο συνεργάζομαι και έχω πάρει διάφορα κομμάτια (συνολικές αγορές κατά περίοδους πάνω από 3000ευρώ - και ολογράφως τρεις χιλιάδες ευρώ) και ρωτάω. Μου λέει: "θα ρωτήσω την αντιπροσωπεία της Cross και θα σου πω". Σημειωτέον δεν μου έλεγε ποιός πλεον κατέχει την Cross Ελλάδος. Ύστερα από δυο μερες με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει: "επίσημη τιμή της Cross Ελλάδας 215 ευρω το ένα πενάκι δηλ τα δύο 430ευρώ!" και ανταπαντάω με τις τιμές που σας ανέφερα. Μου λέει: "δεν ξέρω τι πουλάει ο καθένας στο ιντερνετ, η Cross Ελλάδας, αυτές τις τιμές δίνει!" με όργιλο ύφος και βιάζεται να κλείσει το τηλέφωνο. Δεν το'χαψα βρε παιδιά! Στέλνω e-mails στην Cross Αμερικής και στην Cross Αγγλίας ρωτώντας ποιός πλέον είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος της Cross Ελλάδας. Εκείνοι, προώθησαν το mail μου στους Έλληνες (Αφοι Σαραφίδη, Berson, Καλλιθέα) και επικοινώνησαν μαζί μου και μου προσφέρουν και τα δύο πενάκια 320 ευρώ (δηλ 160ευρώ το ένα), κάνουν και μία έκπτωση 10%, δηλαδή πάμε στα 288ευρώ. Λοιπόν, πώς γίνεται η Cross Ελλάδας, κατά τον εν λόγω έμπορο και "συλλέκτη" να ζητάει 430 ευρώ και σε εμένα η ίδια η αντιπροσωπεία να αναφέρει συνολικά 288 ευρώ (δηλ 144 ευρώ το κάθε πενάκι τελική τιμή)??!! Αλλά και χωρίς το 10% πάλι έχουμε 110 ευρώ διαφορά υπέρ του εμπόρου (και φυσικά εις βάρος μου). Εστω υπόψη, δεν υπάρχει άλλος αντιπρόσωπος της Cross στην Ελλάδα, άρα και ο εν λόγω έμπορος με αυτούς τους ανθρώπους στην Καλλιθέα μίλησε. Άρα, ξεκάθαρη αισχροκέρδεια και αναλογιστείτε πόσο "καπέλο" έβαλε στην τιμή ο εν λόγω μόνο και μόνο ως μεσάζοντας? Εξυπακούεται ότι ύστερα από τα παραπάνω, εγώ στον συγκεκριμένο έμπορο και "συλλέκτη" δεν ξαναπατάω. Τα συμπεράσματα δικά σας αγαπητοί φίλοι.
Καταλήγοντας, μεγάλη προσοχή όταν πάτε να αγοράσετε από Ελλάδα και μεγάλη προσοχή στους δήθεν "ευγενείς" και "πρόθυμους" να σας εξυπηρετήσουν γιατί πάει το "δάγκωμα" σύννεφο! Συμπέρασμα: Αγορές από μαγαζιά στο internet ή και από εγγυημένους πωλειτές στο e-bay.
Συγγνώμη αν σας κούρασα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 05 Δεκ 2014, 18:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Φίλος Βαγγέλη δεν διαφωνώ με αυτά που λες. Είναι προφανές οτι ένα κατάστημα που δεν έχει φυσική παρουσία, ειδικά σε κεντρικό και ακριβό σημείο της Αθήνας και με περιορισμένο κοινό, δεν μπορεί να πουλάει το ίδιο φτηνά με ηλεκτρονικά καταστήματα.
Προσωπικά, όπως όλοι, ελέγχω τις τιμές στην Ελλάδα, συγκρίνω και αποφασίζω. Σε κάποια πράγματα, όπως τα μελάνια, ή και μερικές πένες, έχει καλές τιμές. Σε κάποια πάλι δεν έχει, οπότε απλά δεν τα αγοράζω!

ΥΓ δες αυτό σχετικά με την ενσωμάτωση συνδέσμων.
Χάρης
VangelisB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Δεκ 2014, 13:12
9
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Φίλε Χάρη, η αντιπροσωπεία της Cross Ελλάδος ή της Cross Αγγλίας δεν είναι ηλεκτρονικά καταστήματα. Είναι καταστήματα με φυσική παρουσία, απλά πουλάνε και διαδικτυακά. Η Cross Ελλάδος,ούτε καν διαδικτυακά δεν πουλά, απλά απαιτεί να πάει κανείς εκεί που εδρεύει (Καλλιθέα) και να πάρει αυτό που θα παραγγείλει, προκαταβάλλοντας το 50% της παραγγελίας σε τραπεζικό λογαριασμό (προκειμένου να γίνει η παραγγελία αρχικά από Αγγλία-CROSS UK) και το άλλο 50% με την παράδοση. Το θέμα είναι ο συγκεκριμένος έμπορος πόσο "καπέλο" βάζει μόνο και μόνο ως μεσάζοντας. Αυτό καυτηριάζω δηλ τη νοοτροπία. Κατά τη γνώμη μου αισχροκερδεί και όταν λέει σε εμένα (που δεν είμαι και τυχαίος πελάτης του γιατί όπως ανέφερα του έχω δώσει χρήμα-3000ευρώ τουλάχιστον) αλλά και σε οποιονδήποτε άλλο πελάτη ότι "αυτές είναι οι τιμές της Cross Ελλάδος" και εγώ καταφέρνω να επικοινωνήσω με την Cross και διαπιστώνω ότι οι τιμές είναι κατά πολύ χαμηλότερες, απ'ό,τι ο ίδιος ανέφερε, τί συμπέρασμα βγάζω? Πολύ απλά, πρώτον, ότι απέναντί μου δεν είναι ειλικρινής και δεύτερον ότι ο εν λόγω όπου σε βρει "εύκολο" θα σε "κοπανήσει" και αυτό είναι το λάθος του, διότι θεωρεί όλους εμάς ως μη ενημερωμένους ενώ δυστυχώς για εκείνον το internet υπάρχει!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”