Καταστήματα (ηλεκτρονικά ή μη) με Πένες και άλλα είδη γραφής

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Παίρνω την πρωτοβουλία να ανοίξω αυτό το θέμα για να συγκεντρώσουμε πληροφορίες σχετικά με καταστήματα με πένες, μελάνια και λοιπά είδη γραφής. Καθώς οι αγορές στο συγκεκριμένο χόμπι είναι αρκετά ακριβές, νομίζω ότι κάθε πληροφορία είναι χρήσιμη!

-Α.Δ. Ευαγγελίδης, Κολοκοτρώνη 3 και Βουλής 7. Όπως έχει αναφερθεί και στο παρελθόν, το εν λόγω κατάστημα έχει τεράστια ποικιλία και εξειδίκευση στο είδος.

- Art Center, Στουρνάρη 33 & Τζώρτζ, απέναντι από το Πολυτεχνείο. Στο κατάστημα, εκτός από είδη σχεδίου υπάρχουν και πένες της Lamy σε λογικές τιμές. Αν θυμάμαι καλά έχει και τετράδια/χαρτιά της Rhodia.

-The Pen Shop. Γνωστή αλυσίδα αγγλικών καταστημάτων με αρκετά μεγάλη ποικιλία σε πένες και μελάνια, κάποια σε ανταγωνιστικές τιμές αν και με τσιμπημένα μεταφορικά.

Οι εμπειρότεροι στο είδος παρακαλώ να με συμπληρώσουν και να με διορθώσουν αν χρειάζεται.

Καλές αγορές!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Κατά κύριο λόγο ψωνίζω από τους The Writing Desk και μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος!

Εχω ψωνίσει άπαξ και από The Online Pen Company και Everyday Pens, όταν δεν είχα μάθει ακόμα τους πρώτους.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Έχω ψωνίσει από το Cult Pens (Αγγλία) και το Goulet Pens (Αμερική) και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Έχω χρησιμοποιήσει το The Writing Desk κατ'επανάλειψη στο παρελθόν, χωρίς προβλήματα. Connaught δεν είναι στο customer service, αλλά ας μην τα μπερδέψουμε τώρα γιατί στο τέλος με τους Χάρη, Φώτη, Δημήτρη, Γιάννη και την αγάπη τους για το γράψιμο θα καταλήξουμε να φορτώνουμε καμμιά Pelikan στο Cella και μετά το ξύρισμα να βάζουμε Noodler's Blue!!!

Πω πω τι είπα πάλι ο jet lagged θεός!
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Επίσης υπάρχουν τα:

Penheaven
Στην Αγγλία. Έχω αγοράσει μία (ή δυο φορες?) φορές. Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Franklin Christoph
Στις ΗΠΑ. Κατασκευαστής οργάνων γραφής (πένες, rollerball) και δερμάτινων ειδών (θήκες για πένες και για σημειωματάρια). Έχω αγοράσει μια φορά. Επειδή ήταν πάνω απο 50$ ο λογαριασμός δεν πλήρωσα μεταφορικά και μέσα σε 5 εργάσιμες μου το είχαν στείλει με FedEx.

Bureau Direct
Εξαιρετικά επικοινωνιακοί τύποι, με πολύ μεγάλη ποικιλία σε είδη και οίκους και (νομιζω) τις καλύτερες τιμές. Την πρώτη Τετάρτη κάθε μήνα έχουν έκπτωση 10% σε όλα τα είδη με κωδικό που στέλνουν μέσω των ιστ. κοινωνικής δικτύωσης ή μέσω ηλ. ταχυδρομείου. Παλαιότερα δεν έστελναν Ελλάδα. Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι.

Επίσης ξέρω και την εταιρεία [url=www.http://stixis.gr/]Stixis[/url] στα Μελίσσια που απο όσο ξέρω είναι ο κεντρικος αντιπρόσωπος της Parker και της Waterman.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Μετά απο πρωινή βόλτα στο κέντρο των Αθηνών, έχω να αναφέρω τα εξής:

Στο βιβλιοπωλείο "Παπασωτηρίου" στην Πανεπιστημίου, εκτός απο τα γνωστά (Moleskine, Filofax, Paperblank) είχε ένα stand της Clairefontaine, με hard cover σημειωματάρια του οίκου και όλων των ειδών μπλοκ και pads της Rhodia, απο Α6 μέχρι Α4.

Επίσης, λίγο παρακάτω στο 38, στην στοά που βρίσκεται το θέατρο "Ορφέας", υπάρχουν 2 καταστήματα με είδη καπνιστού (Σεμερτζόγλου & CASSANO). Το πρώτο έχει μεγάλη ποικιλία σε πένες και στυλό (Parker, Pelikan, Cross, Shaeffer, Lamy). Απο τιμές έτσι κι έτσι. Ενδεικτικά είδα: Pelikan M200-85€ και Lamy Safari-21€.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Πριν απο λιγο κοιταγα κατι στο Golden Nib και προσεξα οτι εχει διαφορα πραγματα για πενες ισως κατι απο αυτα να ειναι ενδιαφερον για οσους ασχολουνται με το αθλημα
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Πολυ καλα νεα παιδια!!! Το stylos.se ξανανοιξε με νεα διευθηνση. Το μαγαζι αυτο ηταν γνωστο κυριως για τα μελανια Diamine που πουλα σε καλες τιμες, ακομη και απο την Αμερικη απο αυτον αγοραζαν! Εχω αγορασει και εγω μερικες φορες και εχω μεινει απολυτως ευχαριστημενος.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Ενα ενδιαφέρον link με βασικά καταστήματα stationery σε ολον τον κόσμο
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Με αφορμή τη δημοσίευση του Δημήτρη για τα καταστήματα με πένες στη Νέα Υόρκη, υπάρχει καμιά πρόταση για σχετικές αγορες στο Λονδίνο; (αν και θα δυσκολευτώ στα μελάνια λόγω της πολιτικής μεταφοράς υγρών στην καμπίνα του αεροπλάνου).
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”