Καταστήματα (ηλεκτρονικά ή μη) με Πένες και άλλα είδη γραφής

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Όλα αυτά που λέει ο Βαγγέλης είναι σωστά. Ο συγκεκριμένος έμπορος είναι πανάκριβος, αλλά πιστεύω ότι καλύτερα που υπάρχει κάποιος στην Αθήνα για πένες, έστω και ακριβός. Στα μελάνια έχει πιστεύω καλύτερες τιμές.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
vavoulas2
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 31 Οκτ 2014, 02:31
9
Τοποθεσία: Φλωρινα
Has thanked: 13 times
Been thanked: 30 times

Το ξερω οτι υπαρχει αντιστοιχο νημα αλλα γνωριζει κανεις που μπορω να βρω Rhodia ,flexglobal notebook ή clairefontaine στη Θεσσαλονικη ; η καποιο καλο e shop εδω γενικα Ελλαδα με ειδη γραφης που να μην εχει μονο moleskine; :ninja_hide
seek and destroy
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Είχα καιρό να χαζέψω αγγλικά καταστήματα και με την ισοτιμία ευρώ λίρας είναι πλέον αρκετά ακριβά. Έχει κανειίς καμιά ιδέα για ηλεκτρονικό κατάστημα στην Ευρώπη με καλές τιμές σε Pelikan? Ψήνομαι για μια 600 ή 400 με F. :megagrin
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Το the writing desk που ειχα παρει εγω την Pelikan M600 195£ δλδ 260€ Με την τότε ισοτιμία την εχει τωρα 225£ Δλδ 310€ Με την σημερινή ισοτιμια.
Εδώ που είναι ο "παράδεισος" της πένας την βλέπω σε έκπτωση στα 272€
Νομίζω είναι καλή ευκαιρία Χάρη.
Άρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Στο Κολωνάκι υπάρχει η εταιρεία IRCO (γραφεία - κατάστημα) η οποία αντιπροσωπεύει γνωστούς οίκους της Αμερικής (Monteverde, Filofax, Papermate κλπ).

Όταν πριν απο 1 μήνα παρέλαβα την πένα Conklin παρατήρησα ένα μικρό σημαδάκι στο καπάκι. Έβγαλα φωτογραφίες και τις έστειλα στην Yafa Pens (μητρική εταιρεία) ρωτώντας απλά αν είναι ψεγάδι ή αποτελεί μέρος του σχεδίου καθώς ήταν αρκετά "τακτοποιημένο" και συμμετρικό . Την επόμενη ημέρα μου απάντησαν, λέγοντάς μου οτι παρέπεμψαν το ερώτημα μου στο τμήμα εξαγωγών. Τρεις ημέρες αργότερα έλαβα ένα email απο την IRCO στο οποίο μου ζητούσαν να επικοινωνήσω τηλεφωνικά μαζί τους. Όταν επικοινώνησα, μου δήλωσαν οτι θα αντικαθιστούσαν την πένα. Τους εξήγησα οτι δεν είχα καμία τέτοια αξίωση και απλά ήθελα να μάθω αν το σημάδι είναι στο σχέδιο ή όχι. Η ευγενέστατη Σοφία επέμενε υπερβολικά και μάλιστα μου είπε οτι η παραγγελία θα γινόνταν εντός της εβδομάδας (ήταν ημέρα Τρίτη). Με παρακάλεσε μόνο να κάνω τον κόπο και να περάσω απο τα γραφεία του Κολωνακίου αν μπορούσα αλλιώς θα την έστελναν ταχυδρομικώς.

Σήμερα εντέλει και κατόπιν τηλεφωνικής ειδοποίησης, παρέλαβα την πένα.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Να προσθέσω και εγώ άλλα 2 που δεν έχουν ειπωθεί και από δικιά μου έρευνα τα δύο αυτά καταστήματα προτάθηκαν από τη κοινότητα και του FPN. To La Couronne du Compte στην Ολλανδία (Ε.Ε. !!!!!) και το άλλο είναι το pure pens που είναι αγγλικό και πωλεί προϊόντα της Noodler's. Tα link δίδονται κάτωθι:

Κατάστημα 1ο

Κατάστημα 2ο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 22 Αύγ 2016, 05:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα links σε κάποια λέξη. Το πως μπορείς να το κάνεις αυτό, μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Στην Ολλανδία επίσης εδράζεται και το Appelboom.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Έχεις ψωνίσει από εκεί ; Γιατί μόλις το είδα και έχει μια μάρκα που γουστάρω ο σαν τρελός να την δοκιμάσω και την έψαχνα πάρα πολύ καιρό.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Για το οποίο επιπλέον υπάρχει και έκπτωση μέσω του SBRE Brown.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Χάρη ευχαριστώ δεν το ήξερα. Και θέλω να παραγγείλω το blackstone barrief reef blue που είναι χρωματάρα. Είναι αυστραλιανή εταιρεία και κανένας δεν το είχε παρά μόνο Anderson pens,αλλά λόγω μεταφορικών και τελωνείων δεν σύμφερε να το παραγγείλω (άσε που έχει εξαντληθεί και σε sample και σε bottle...φαντάσου τι γίνεται...)
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”