Οι πένες μου - τα μελάνια μου

Απάντηση
NavalArchitect

Οι ΜΒ όντως έχουν, ως αντικείμενα γραφής, μία 'φήμη' πολύ μεγαλύτερη της ουσιαστικής αξίας των ως γραφιστικά εργαλεία.

Όταν πήγα στην Κορέα το 2012, αναλαμβάνοντας νέα θέση, αντικατέστησα έναν 60-χρονο Ιταλό που ήταν ήδη εκεί. Στην τσέπη του πουκαμίσου του είχε το κλασικό στυλό ΜΒ.

Όταν έφυγα από την Κορέα και πήγα στη Σιγκαπούρη, στα τέλη του 2013, είχα έναν 30-χρονο Ιταλό στο γραφείο. Κάποιους μήνες μετά, σε μία από τις πτήσεις πίσω στην πατρίδα του, πήρε δώρο στον εαυτό του ένα στυλό. ΜΒ 'Moonwalker' ή τέλος πάντων όπως κι αν το λένε.

Όταν έφυγα από Σιγκαπούρη, τον Ιούλιο του 2015, ένας πελάτης μου έκανε δώρο ένα στυλό ΜΒ.

Και μαζί με τους παραπάνω, ένα κάρο άλλοι που όταν θέλουν να κάνουν ένα γραφικό δώρο αξίας (στον εαυτό τους ή σε άλλους) επιλέγουν ΜΒ. Όπου πας, θα βρεις κι έναν (τουλάχιστον) τέτοιον. Απ'τους Κορεάτες που σου ζητούν -στην κυριολεξία- συγκεκριμένες μάρκες όταν κάνεις εταιρικά δώρα, ως τους Σιγκαπουριάνους που όταν πας να διαφοροποιηθείς σου τη λένε κι από πάνω.

Την πολύ απιτητική θέση και δουλειά που ξεκίνησα το Φεβρουάριο του '12 στην Κορέα μου τη βρήκε ένας πολύ καλός Σιγκαπουριάνος recruitment consultant. Όταν με την πρώτη ευκαιρία πήγα Σιγκαπούρη, του πήγα ένα δώρο. Αντί για mainstream μάρκα, διάλεξα μία λιγότερο γνωστή στο πολύ ευρύ κοινό, αλλά ικανότατη. Του πήρα μία δερμάτινη θήκη για business cards, της Ισπανικής Loewe.

Έχω επανηλειμμένα αγοράσει προιόντα της Loewe, λ.χ. σάκο σ/κ + messenger bag, τσάντα για την αδελφή μου, και τα προιόντα τους είναι πάρα πολύ καλά, τα δέρματά τους πολύ μαλακά, οι τιμές τους ιδιαίτερα ψηλές. ΜΒ και σχετικά για δώρο δεν παίρνω, γιατί αυτό θα διάλεγε ο κάθε ένας μέσος αγοραστής που δεν έχει ούτε τη διάθεση να ψάξει για κάτι πιό ιδιαίτερο, ούτε και γνωρίζει αν υπάρχει κάτι διαφορετικό και πιθανώς εξ'ίσου καλό.

Παίρνω λοιπόν στον τύπο τη θήκη business cards της Loewe από το duty free στην Κορέα, του το πάω στη Σιγκαπούρη, και όταν του τό'δωσα μού'κανε σχόλιο για τη μάρκα. Μου είπε κάτι του τύπου "...νόμιζα ότι τώρα που είσαι μεγάλος μάνατζερ θα ψώνιζες μόνο ΜΒ και λοιπά..."

Καρφωμένο λοιπόν εκεί το όνομα, στο μυαλό όλων. Απ'ό,τι φαίνεται, η ΜΒ έχει καταφέρει να υπάρχουν οι Faber, Parker, Shaeffer, Waterman, κλπ. σε ένα επίπεδο, και μετά στο ξεκάθαρα παραπάνω επίπεδο να βρίσκεται η ίδια η ΜΒ - σχεδόν μόνη.

Τους ανεξάρτητους (Platinum, Pilot handmade, Sailor, κλπ.) δεν τους γνωρίζει σχεδόν κανείς εκτός των περιέργων που συχνάζουν φερ'ειπείν εδώ σε αυτό το νήμα. Εταιρίες όπως η Pelikan είναι τουλάχιστον ισάξιες της ΜΒ σε ποιότητα γραφής, όμως σε 'κύρος' υστερούν. Πιό λιανά, πιό ρεαλιστικά, η ΜΒ υπερτερεί σε marketing της Pelikan. Τίποτε παραπάνω.
NavalArchitect

Η ASA Galactica άρχισε να 'φτύνει' (και μάλιστα χοντρά) απροειδοποίητα.

Εικόνα

Την έβαλα όρθια, θ'αφήσω το μελάνι να ξεραθεί λίγο καιρό στο feeder και μετά βλέπουμε.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

καθόλου καλό αυτό Κωνσταντίνε :(
Αραγε στον Δημήτρη του έχει κάνει τέτοια κόλπα?
Άρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στην αρχή, συνέχεια! Πρέπει μάλλον να ξεραθέι λίγο μελάνι στο feed, αλλά αυτή η πένα είναι πάρα πολύ ιδιαίτερη.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Τι μελάνι ήταν;
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Στη δική μου έχω Noodlers Antietam και από όσο γνωρίζω ο Κ έχει Iroshizuku.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Δηλαδή Δημήτρη σε κάποιον σαν εμένα που σε κάθε καθάρισμα καθαρίζω και το feed (αποσυναρμολογώ όσο περισσότερο μπορώ) αμέσως μετά το γέμισμα θα εκανε συνέχεια το ίδιο "φτύσιμο";
Και τι εννοείς οταν λές οτι είναι ιδιαίτερη πένα?
Άρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Σε εσένα Άρη όχι μόνο θα έφτυνε, αλλά δεν θα έγραφε κιόλας.
Είναι ιδιαίτερη γιατί είναι πολυ απλή και χειροποίητη. Θα γράψω μετά και από τον υπολογιστή περισσότερα.

Added in 2 hours 4 minutes 58 seconds:
Ένας λόγος που κάνει ιδιαίτερη τη πένα: Το grip είναι φτιαγμένο από πλαστικό και (από ότι έχω καταλάβει), φτιαγμένο στο χέρι με χειροκίνητο τόρνο. Το feed και το nib, είναι friction fit, δηλαδή μπαίνουν με πίεση και δεν υπάρχει κάτι να τα κρατάει στη θέση τους, εκτός από τη στενή τρύπα στο grip.

Όπως φαντάζεστε, το γεγονός ότι είναι χειροποίητο, κάνει τη πένα να έχει διάφορες ανοχές όσον αφορά τα υλικά. Έτσι καμιά φορά φεύγουν σταγόνες, ακόμα και όταν γράφεις.

Είναι όμως ενδιαφέρουσα, γράφει πολύ ωραία και χωράει 5ml μελάνι. Αν εξαιρέσεις κάποιες ιδιαιτερότητες, είναι πολύ καλή.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
ΓΙΩΡΓΟΣ 124
Δημοσιεύσεις: 0
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 22:24
8

Η Asa Galactica σαν eydropper που είναι πρέπει να είναι ΠΑΝΤΑ ΓΕΜΑΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΑΖΕΙ.ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥ ΜΕΛΑΝΙΟΥ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΗ ΤΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΖΕΙ.ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ EYEDROPPER.ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΙΣ ΠΡΟΤΙΜΑΩ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΣΤΑΖΟΥΝ ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΜΕΛΑΝΙΟΥ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Προσπάθησε να γράφεις με μικρά, είναι κανόνας του Forum.

Ευχαριστώ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”