Οι πένες μου - τα μελάνια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

boltsis έγραψε:Ευχαριστώ Γιάννη, πάντως σε σχέση με τις άλλες είναι πανάλαφρη!Να ρωτήσω κάτι τώρα και δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο νήμα εδώ.Εγω είχα βάλει στη Parker μου ένα ανταλλακτικό μελάνι και την χρησιμοποίησα μετρημένες φορές!Τι γίνεται έτσι πάει η δουλειά, εξατμίζεται τόσο εύκολα?Υπάρχει κάτι κάποιος τρόπος να μην εξατμίζεται η υπάρχει κάποιο ελάττωμα?Αυτά προς το παρόν αλλά έχω και άλλες απορίες..
Και εγώ είχα αντίστοιχο πρόβλημα με αμπούλες της parker και μία Vector με Fine Nib που έχω από το 80'. Το μελάνι στην αμπούλα στεγνώνει αρκετά γρήγορα αν δεν το χρησιμοποιώ. Δοκίμασε να πάρεις έναν μετατροπέα (convertor) και να βάζεις όσο μελάνι χρειάζεσαι από μπουκάλι. Με το τρόπο αυτό θα έχεις πρόσβαση και σε άπειρη ποικιλία μελανιών!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ωραία Χάρρυ , σε έξοδα θα με βάλεις πάλι!Πες μου σε παρακαλώ η κάποιος άλλος τι εργαλεία χρειάζομαι (δε χρειάζεται να σου πω να είναι καλά και οικονομικά :megagrin ) , απο που θα τα πάρω και επανέρχομαι πάλι με ερωτήσεις!Είμαι φουλ αρχάριος υπενθυμίζω!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ηλία κατ' αρχάς δεν είμαι ειδικός στις πένες να δούμε τι θα πούνε και οι συνάδελφοι επί του θέματος.

Μετατροπέα για την πένα σου πιθανόν να μπορείς να βρεις και σε κάποιο τοπικό κατάστημα που πουλάει πένες. Το κόστος του δεν θα είναι πάνω από €4-6. Η parker νομίζω ότι βγάζει δύο τύπους. Τώρα τι τύπο ακριβώς χρειάζεσαι για την πένα σου δεν είμαι σίγουρος, μάλλον πρέπει να το ψάξεις λίγο.
Μελάνια υπάρχουν άπειρα στην αγορά με κόστος που ξεκινάει από €5. Έρχονται σ' αυτά τα υπέροχα μπουκαλάκια που βλέπεις στις φωτογραφίες και διακοσμούν τα γραφεία. Η κατανάλωσή τους είναι τόσο μικρή που πρακτικά κρατάνε για πολλά χρόνια (εκτός αν σκοπεύεις να γράψεις κανένα βιβλίο).

Οπότε, όπως και στο παραδοσιακό ξύρισμα, με ένα μελάνι και μία πένα κάνεις πραγματικά οικονομία σε σχέση με τα στυλό διαρκείας! :ninja_hide
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δηλαδή κάθε πένα θέλει και το δικό της μετατροπέα?Για τις άλλες 2 πένες που έχω τι μετατροπέα να πάρω , πως μπορω να το τσεκάρω?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Harry έγραψε: Οπότε, όπως και στο παραδοσιακό ξύρισμα, με ένα μελάνι και μία πένα κάνεις πραγματικά οικονομία σε σχέση με τα στυλό διαρκείας! :ninja_hide
Ηλία, το επιβεβαιώνω και εγώ. Από τότε που άρχισα να γράφω με τις πένες (και να ξυρίζομαι παραδοσιακά) έχω γλιτώσει πολλά λεφτά! :bigsmilie :bigsmilie :bigsmilie
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ναι οκ , δε τίθεται θέμα οικονομίας διότι γράφω πολύ ελάχιστα , σχεδόν καθόλου!Απλά να μην εξατμίζεται και όλο το μελάνι!

Έλα πάμε να μας πει ένα καλό παιδί :clap1 τι γίνεται τώρα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ηλία δεν χρειάζεται απαραίτητα μετατροπέα. Μπορείς να πάρεις μια σύριγγα (καλύτερα μη-μυτερή) και να γεμίζεις τις άδειες αμπούλες έτσι (μην τις πετάς, είναι χρήσιμες). Τώρα για μετατροπέα, μάλλον θα χρειαστείες ένα "standard international converter" αλλά δεν ξέρω που πουλάνε στην Ελληνική αγορά.

Δυστυχώς για τις περισσότερες αγορές (όπως ήταν και με το π.ξ. προ-wellshaved εποχής), το εξωτερικό είναι μονόδρομος εκτός από μερικά μαγαζιά στο κέντρο.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Harry έγραψε: Οπότε, όπως και στο παραδοσιακό ξύρισμα, με ένα μελάνι και μία πένα κάνεις πραγματικά οικονομία σε σχέση με τα στυλό διαρκείας! :ninja_hide
Οργιαζει η φαντασια για να δικαιολογουμε τα αδικαιολογητα 8) 8)
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Ηλια συμφωνω με αυτα που σου ειπαν Δημητρης και Χαρης! (Αστερια γινεστε σιγα σιγα !!!!!!! )
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Λοιπόν κοίταξα στο ebay και βρήκα κάποιους μετατροπείς!Κάνουνε για τις πένες μου η πρέπει να κοιτάξω για κάποια συμβατότητα?

Βρήκα αυτό, αυτό , αυτό και διάφορα άλλα.Να πάρω κάποιο απο αυτά?

Πείτε μου για να ξεκινήσω σιγά σιγά!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”