Οι πένες μου - τα μελάνια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Καλοριζικη Αποστολε!!
Σε αυτο το χομπι εγω δεν μπαινω!! Ο λογος γραφω απο ελαχιστα ως καθολου αλλα μου αρεσουν
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Μεγειά σου Απόστολε και καλά γραψίματα !


Πάει, το πήραμε και αυτό το μικρόβιο.....ποιός μας σώζει τώρα.... :crying

Boltsis...κάνα ντεπόν... περισσεύει?
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22271 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Με γεια Απόστολε!

Καλά, αυτοί ότι θέλουν γράφουν! Μπουκαλάκι σινικής μελάνης? :dash
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Εχθές που χαλάρωνα στο κρεβάτι μου είπα να γράψω κάτι με τη deagostini μου κάτι στο ημερολόγιο.Δεν έβγαζε καθόλου μελάνι η μύτη, δε μπόρεσα να γράψω καθόλου!Πήρα μια χαρτοπετσέτα και αφού βούλωσα τη μύτη , τη τίναξα λίγο όπως κάναμε τα παλια τα θερμόμετρα.Έβγαλε μελάνι απο κει που ξεκινάει το nib, ακόμη όταν χαιδεύω τη γραμμή του nib αφήνει μελάνι στο χέρι μου αλλά απο τη μύτη δε βγάζει.
Τη πήρα στο μαγαζί σήμερα, βούτηξα τη μύτη λίγο σε νερό αλλά τίποτα πάλι, απλά έγραφε λίγο νερωμένα.Τη τινάζω λίγο προς τα κάτω , πετάει κάτι κηλίδες και χαζογράφει λίγο αλλά μετά καπούτ :cry , τη δοκιμάζω και σε χαρτι κουζίνας.Γιατί ρε πούστη μου το κάνει αυτό?Δε τη χτύπησα πουθενά ούτε την πίεσα, την αμπούλα την εβαλα πριν 2 μέρες και έγραψα κάποια πράγματα στο ημερολογιό μου.Να φταίει που είναι φτηνή η πένα?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Υπάρχει ένα ενδεχόμενο, η σχισμή στο nib να μην είναι ομοιόμορφη αλλά να στενεύει κοντά στην άκρη. Αυτό όμως θέλει επαγγελματία για να διορθωθεί.

Το πιο πιθανό όμως, είναι να υπάρχει κάποιος "θρόμβος" (βρωμιά ή ξεραμένο μελάνι) στην γραμμή ροής του μελανιού. Τι μελάνι χρησιμοποιείς? Πριν τοποθετήσεις την αμπούλα, καθάρισες με κάποιο τρόπο την πένα?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ηλία σήκωσε την πένα στον ήλιο. Φαίνεται η σχισμή να φτάνει μέχρι ψηλά;
Επίσης, εξέτασε τη μύτη με μια λούπα ή μεγεθυντικό φακό. Είναι τα δυο μέρη της μύτης (αλήθεια πως λέγονται στα ελληνικά;) επίπεδα;
Είχε μελάνι καιρό μέσα; Από ότι ακούγεται είναι θέμα μύτης, όχι του feed αλλά σίγουρα δεν είμαι εξπέρ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Η σχιμή φτάνει κανονικά μέχρι ψηλά και νομίζω ότι στενεύει λίγο πρός τη μύτη.Η πένα ήτανε καινούργια και χρησιμοποίησα την αμπουλίτσα που είχε απο τη μάνα του μέσα χωρίς να κάνω κάποια διαδικασία καθαρισμού :crying.

Απλά όπως είναι η αμπουλίτσα η κάτω
Εικόνα

πήρα το αριστερό μέρος της και το κάρφωσα στη πένα.Λίγο τίναγμα και έγραφα κανονικά!Δύο μέρες μετά τίποτα, μελάνι έχει ακόμη μέσα.Τι κάνουμε τώρα :confused ?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Εξακολουθώ να πιστέυω ότι υπάρχει κάτι που εμποδίζει την σωστή και στρωτή ροή του μελανιού.

Χρησιμοποιείς στο μαγαζί λουτρό υπερήχων? Ή τέλος πάντων, έχεις τρόπο να περάσεις σαπουνόνερο αντί για μελάνι απο το feeder?
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Όχι δεν έχω λουτρό υπερήχων και το μόνο που έχω να σκεφτώ προς το παρόν είναι μια σύρριγα με τη βελόνα της που έχω.Αλλιως περίμενω τους κονβέρτορες που θα παραγγείλω αυτές τις ημέρες!Πάντως να μην ανησυχώ έτσι?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Για να πάρεις ιδέες:

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

Αν μπορείς να ακολουθήσεις κάποια μέθοδο, χρησιμοποιήσε 1 ή 2 φορές ζεστό σαπουνόνερο και μετά 1 ή 2 φορές καθαρό νερό βρύσης. Αν έχεις αμμωνία, χρησιμοποίησε αυτή αντί για σαπουνόνερο. Έπειτα, για να την στεγνώσεις πριν ξαναβάλεις μελάνι, πάρε μια χαρτοπετσέτα ή χαρτί κουζίνας και κάνε πως ζωγραφίζεις. Θα δεις ένα υδάτινο ίχνος να εμφανίζεται στο χαρτί. Θα καταλάβεις πο΄τε έχει στεγνώσει.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”