Οι πένες μου - τα μελάνια μου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου σε απλό χαρτί προς το παρόν!Για να φανταστείς έχω ένα απλό ημερήσιο ημερολόγιο αγορασμένο απο το Praktiker και θα γράφω εκεί τα της ημέρας :megagrin !Εχθες δοκίμασα τη πένα της deagostini με την απλή αμπουλίτσα που είχε και μου έγραφε, το χάνει κάποιες φορές αλλά οκ!Και ήθελα να το αναφέρω αυτό για το αν χρειάζομαι ειδικό μελάνι η κάποιο άλλο nib.
Μπλε χρώμα λέω για αρχή!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Γενικά υπάρχουν ορισμένες μάρκες μελανιών που είναι καλές και διαθέσιμες στην Ευρωπαϊκή αγορά.
- J Herbin (γαλλικά), Iroshizuku (ακριβά Γιαπωνέζικα), Parker, Waterman, Pelikan (Edelstein), Montblanc κτλ.

Τα περισσότερα από αυτα μπορείς να τα βρείς και στον κ. Ευαγγελίδη στο κέντρο της Αθήνας.
Αν είναι να παραγγείλεις από Αγγλία, μπορείς να πάρεις και τα εξαιρετικά Diamine (αγγλικά). Π.χ. το Diamine Majestic Blue είναι ένα πολύ κορεσμένο μπλε που παρουσιάζει και σκίαση (shading).

Πάντως, για να ευχαριστηθείς τις πένες, πρέπει να πάρεις καλύτερο χαρτί - εκτός αν το σημειωματάριο του Praktiker είναι συμβατό με πένες. Πως είναι με τις τωρινές σου πένες;

Από που σκοπεύεις να παραγγείλεις;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Σπέσιαλ 'μικρά' αλουμινένια βαρελάκια με ink cartridges (int'l type) της Herbin, σε διαφορετικά χρώματα, αγορασμένα στην Ιαπωνία. Δεν τα έχω δει πουθενά αλλού, φαντάζομαι στη Γαλλία θα είναι πιθανώς διαθέσιμα.

Τα μελάνια (ink cartridges) της Pilot είναι για μία πένα που αγόρασα πάλι εκεί, στην Όσακα αν θυμάμαι καλά. Απλή, από αλουμίνιο αν δεν απατώμαι, αλλά με Fine nib που τελικά είναι προς τα κάτω (δηλαδή XFine).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

To MB Alfred Hitchcock, σχετικά βαρύ κόκκινο, πολύ ωραίο.

Εικόνα

Το Cacao Du Bresil (Herbin) ένα πολύ ωραίο (αν και λίγο ελαφρύ) καφέ.

Waterman Audace, αυτή είναι γυναικεία, LE, είχαν βγει 7 ή 12 διαφορετικές αν δεν απατώμαι από αυτές (σε σχέδιο), γράφει ωραία.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22403 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Πολύ ωραίες φωτο Κωνσταντίνε!
Τα βαρελάκια της J. Herbin τα έχουν και οι The Writing Desk :cool4
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Να προσθέσω ότι το μελάνι της MB Alfred Hitchcock ήταν ειδική έκδοση και δυστυχώς δεν βρίσκεται σήμερα στην αγορά.
Έψαξα να το βρω στο eBay αλλά οι τιμές του ήταν απαγορευτικές.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Δημήτρη δεν εχω αποφασίσει ακόμη διότι σκέφτομαι να παραγγείλω κάποιο στυλό της lamy αλλα δεν ξέρω αν παίρνουν ανταλλακτικά η αν ξαναγεμίζουν κατα κάποιο τρόπο.Έψαξα και στο youtube αλλά τίποτα δε βρήκα.Απλά αν έχει φτηνά ανταλλακτικά η αν ξαναγεμίζουν (πράγμα δύσκολο το δεύτερο) θα παραγγείλω κάποιο γιατί μου άρεσε πολύ το design της, δε θέλω σε πένα διότι πένες έχω.Απλά θέλω να μάθω γα να ψάξω να δω απο που θα το παραγγείλω.

Αλλιώς σκεφτόμουν στο ελληνικό μαγαζί της lamy μελάνι και ίσως και το κονβέρτορα, να υποστηρίξω και τα δικά μας μαγαζιά άμα είναι.Όποιες άλλες προτάσεις δεκτές!

Στο ημερολογιό μου η πένα μου ήτανε έτσι και έτσι, όπως είπα και πριν κάπου έκανε κενά, πατινάριζε :bigsmilie αλλά τι να κάνω τώρα?Υπάρχει ημερολογιο έτοιμο για πένα, δε θα υπάρχει θα μου πείτε?Κάποιο μελάνι που να κάνει πιο πολύ για το ημερολογιό μου :ninja_hide ?

Τα παραπάνω τενεκεδάκια τα βρίσκεις και στο ebay απο ότι είδα άλλα είναι αμπούλες , ίσως τα παραγγείλω και αυτά.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Τα rollerbal της Lamy δέχονται δικό τους ανταλλακτικό, όπως φαίνεται εδώ.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φώτη ευχαριστώ , όλους σας ευχαριστώ που με γλυτώνετε απο ψάξιμο.
To συγκεκριμένο αναταλλακτικό είναι απο το ballpoint αλλά έχει και απο το rollerball απο ότι είδαι και το βρίσκεις εύκολα και αλλού!

Λέω να παραγγείλω το rollerball απο το ελληνικό μαγαζί αλλά βλέπω ότι το έχουν με μια τρούπα στη μέση εδώ και στα υπόλοιπα το έχουν σαν αυτό, γιατί στο ελληνικό είναι λίγο διαφορετικό?Σκέφτηκα ότι απο κει μπορώ να κόψω και τιμολόγιο οπότε μου επιστρέφεται και ένα μικρό ποσό αλλά μη πάρω κανα παλιο μοντέλο.Επίσης το lamy ink το έχει σε πολύ καλή τιμή σε σχέση με τα ξένα μαγαζιά!

Επίσης το rollerball δε μαρκαδοροφέρνει πιο πολύ απο το ballpoint?To ballpoint δεν ειναι σαν τα στυλό?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Από σήμερα έγινα κάτοχος μιας πένας, δώρο ενός εκλεκτού φίλου, που κατάλαβε ότι ετοιμαζόμουν να μπω στο παιχνίδι. :megagrin

Πρόκειται για την κινέζικη πένα Hero, αντιγραφή της θρυλικής Parker 51.

Εμπειρία από πένες δεν έχω για να κρίνω, αλλά ως άνθρωπος που γράφει πολύ, η πρώτη εικόνα είναι η ευκολία στο γράψιμο χωρίς πίεση και η πολυτελής αίσθηση. Νομίζω όμως ότι πρέπει να την κρατάει κανείς πιο κάθετα απο το στυλό και να μην μετακινεί τα δάχτυλα αλλά όλο το χέρι όταν γράφει. Αυτά βέβαια σε συνδυασμό με την απουσία πίεσης είναι που κάνουν το γράψιμο απόλαυση και όχι καταναγκαστικό έργο. Περισσότερα στο μέλλον.

Εικόνα
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μεγειά Απόστολε, ωραία αρχή και καλή συνέχεια :megagrin !

Περιμένω να μου απαντήσετε :!@#! !
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”