Γραφή με πένα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Παρατηρώ με ενδιαφέρον ότι πολλά μέλη γράφουν με πένα. Μια και είμαι άσχετος, αλλά η αισθητική της μου ταιριάζει, και αν έχω καλά καταλάβει από αναφορές σε άλλα θέματα το κόστος δεν είναι απαγορευτικό θα ήθελα να ρωτήσω σε τι βολεύει η χρήση της.
Για παράδειγμα στο γραφείο και στα ραντεβού μου καταγράφω μιλώντας με τους πελάτες πολλά πράγματα συνέχεια. Σε ένα ραντεβού μπορεί να γράψω από μισή έως και 2 σελίδες. Βολεύει η πένα για τόση γραφή, γιατί εγώ στο μυαλό μου την έχω για υπογραφές, σημειώσεις κ.λπ.

Επίσης το τετράδιο πρέπει να είναι ειδικό;

Θα έλεγα να μας κάνουν κάποια μέλη μια πρώτη ξενάγηση στον κόσμο της πένας για αρχάριους, γιατι έχουν γίνει αναφορές αλλά δεν το έχουμε πιάσει από το μηδέν, και είμαι σίγουρος ότι ενδιαφέρει πολλούς.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Απόστολε γενικά, προτιμώ να παρομοιάζω τα στυλό και μολύβια με τις συστημικές μηχανές και τις πένες με το π.ξ.
Το ξέρω ότι είναι μια πολύ γενική παρομοίωση αλλά έχω βρεί πολλά κοινά, κυρίως ότι κάτι που κάνω καθημερινά γίνεται πολύ πιο ενδιαφέρον και πια με ευχαριστεί.

Τώρα για τις ερωτήσεις σου, και βέβαια μπορείς να γράφεις με πένα και μάλιστα θα χρειάζεται και λιγότερη πίεση στο χαρτί.
Αλλά θα πρέπει να βρείς καλό χαρτί (ή σημειωματάριο) ή τουλάχιστον ένα συνδυασμό πένας/χαρτιού/μελανιού που να είναι λειτουργικό.

Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, παρακαλώ ρώτα. Έχουμε αρκετούς εξπέρ στη πένα εδώ (εγώ δεν είμαι ένας από αυτούς!).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Νομίζω ότι το να γράφει κάποιος με πένα είναι σαν να ξυρίζεται παραδοσιακά, με safety ή straight razor. Μια φορά την εβδομάδα, καθαρίζω ευλαβικά τον εξοπλισμό μου και επιλέγω τι θα χρησιμοποιήσω (πένα/ μελάνι) με τον ίδιο τρόπο που επιλέγω υλικά για το ξύρισμα μου.

Φυσικά, μπορεί κάποιος να πάρει 1 πένα με 20-25€ και ένα φιαλίδιο μελάνης με 5-6€ και να του κρατήσει για 2 χρόνια.

Η πένα δεν θέλει καθόλου πίεση, άρα δεν κουράζει τον καρπό και τα δάχτυλα. Μπορεί επίσης να βοηθήσει στην εμφάνιση του γραπτού ή στην βελτίωση του γραφικού χαρακτήρα.

Για πρόχειρες σημειώσεις, οι κόλλες Α4 (φωτοτυπικού) που χρησιμοποιούν όλες οι εταιρείες ανα τον κόσμο επαρκούν. Επίσης τα περισσότερα μπλοκ σημειώσεων (ανεξαρτήτως μεγέθους) κυρίως αυτά που έχουν χαρτί κοντά στα 80gr/m^2.

Για πιο χρήσιμα και σοβαρά έγγραφα, είναι προτιμητέα η χρήση χαρτιού καλύτερης ποιότητας.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οπως πολυ σωστα ειπαν και τα παιδια η πενα ειναι σαν το πξ, στν αρχη θα σου φανει περιεργο και ξενο αλλα μετα απο λιγο και το η πενα θα ειναι σαν επεκταση του χεριου σου.

Για σημειωσεις που λες ειναι οτι καλυτερο και απολαμβανεις την διαδικασια και το χερι σου δεν κουραζεται και σου προσθετει κυρος. Οσο για το θεμα της πρακτικοτητας εχω να σου πω οτι ολες μου τις σημειωσεις στην τριτη λυκειου με πενα τις εγραφα και ποτε δεν ειχα θεμα. (εκτος απο την καζουρα συμμαθητων και καθηγητων, τους οποιους τους συνεδεα κατευθειαν με το τμημα εξυπηρετησης :bigsmilie ). Τωρα στο πανεπιστημιο δεν χρησιμοποιω πενες γιατι πλεον με ενδιαφερει η γνωμη των γυρω μου (οχι οτι ειναι κακο απλα ειναι οπως και να το κανουμε καπως περιεργο για την ηλικια μου).

Απο θεμα εξοπλισμου ενα 30αρι θα διαθεσεις και εισαι οκ και απο θεμα μελανιων και απο χαρτιου για αρχη.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Στο θέμα του στεγνωματος δεν υπάρχει πρόβλημα; Έχω δει να φυσανε το χαρτί μετα απο γράψιμο με πένα. απο ημερολόγιο καιτετραδια χρησιμοποιώ moleskine ή flexbook.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Αναλογως την πενα και το μελανι, αλλα στεγνωνουν γρηγορα και αλλα αργουν.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Στο θέμα στεγνώματος, τον κύριο ρόλο τον παίζει το nib. Ένα extrafine (EF) ή fine(F) αφήνει πολύ λιγότερο μελάνι απο ένα broad(B). Άρα στεγνώνει πιο γρήγορα.

Δευτερευόντως, υπάρχουν μελάνια σχετικά "στεγνά" και άλλα πιο "υγρά". Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Η αλήθεια είναι οτι το χαρτί παίζει πολύ σημαντικο ρόλο αλλά όχι και πρωταρχικό. Είναι βέβαια σίγουρο οτι χωρις να το καταλάβεις λίγο μετα τα πρώτα γραψίματα θα αρχίσεις να ψάχνεσαι και για το χαρτί. Κάτι ανάλοφο με το π.ξ δηλαδή.
Άρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Απόστολε γενικά τα Flexbook ειναι ok για πένα αλλα τα Moleskine όχι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Όταν λέμε αργό ή γρήγορο στέγνωμα τι εννοούμε; Το γρήγορο πόσο είναι; Λεπτά ή δευτερόλεπτα;

Υπάρχει κάποια οικονομική πρόταση που μπορεί να βρεθεί εύκολα παντού ώστε να κάνει κάποιες κάποιες δοκιμές; Κάτι σαν την NPV ή έστω την 34C ας πούμε :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”