Γραφή με πένα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Για πολλούς αιώνες, η γραφή γινόταν με βούτηγμα κατάλληλου κομμένου φτερού χήνας σε μελάνη. Σταδιακά, τον 19ο αιώνα αντικαταστάθηκε με πένα με μεταλλικό nib που πάλι για να γράψει κανείς το βουτούσε σε στο μελάνι (Dip Pens).

Ουσιαστικά έπρεπε να φτάσουμε στις αρχές του 20ο αιώνα για να δημιουργηθούν αξιόπιστες πένες (Fountain pens) που έχουν τη δυνατότητα να έχουν «εσωτερικά αποθηκευμένο» το μελάνι που γράφουν.

Στις "σύγχρονες" πένες, το γέμισμα του μελανιού γίνεται:
- Με αμπούλες
- Με μετατροπείς (converters) που έχουν τη διάσταση της αμπούλας και γεμίζουν μελάνι από εξωτερικό μπουκάλι.
- Με διαφόρων μορφών αντλίες που είναι ενσωματωμένες στο σώμα της πένας και γεμίζουν μελάνι από εξωτερικό μπουκάλι

Ελπίζω να βοήθησα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 718 times
Ηλικία: 52

Και βέβαια βοήθησες, ευχαριστώ.
Δηλαδή αντί για το πλαστικό ανταλλακτικό μπορείς να βάλεις μετατροπέα και να γεμίζεις από μπουκάλι;;;
Θα πρότεινα επίσης να ανοιχτεί ένα θέμα για μελάνια, γιατί διαβάζω ότι παίζουν διάφορα χρώματα, ποιότητες και πόσο γρήγορα στεγνώνει το καθένα.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ναι, αντί για αμπούλα, μπορείς να βάλεις μετατροπέα και να γεμίζεις από το μπουκάλι.

Σχετικά με τα μελάνια υπάρχει θέμα.
Χάρης
NavalArchitect

Έχω μία ερώτηση:

Έχω μία πένα, σχεδόν καινούργια και αχρησιμοποίητη.

Έβαλα μελάνι, γράφει όμως με διακοπές, χωρίς διάρκεια δηλαδή. Σε πολύ αργό γράψιμο και με καλή πίεση μπροστά στο nib, γράφει κανονικά. Συνολικά όμως το γράψιμο είναι με μαγάλες (όχι μικρές) διακοπές.

Τί να κάνω? Αν θέλετε φωτό, ή ακόμη και βίντεο, πείτε μου.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Δοκίμασς να αλλάξεις μελάνι?
Άρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ όταν το είχα πάθει αυτό είχε λυθεί με πολύ καλό πλύσιμο - στέγνωμα της πένας. Μήπως έχει ξεραθεί κάτι μέσα;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Η πένα αγοράστηκε τον Ιανουάριο του '09 από το Dubai. Είναι Cartier κι έχει rhodium επίστρωση απ'έξω, αν θυμάμαι καλά. Δεν είμαι σίγουρος αν την έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν, τέλος πάντων έβαλα ένα ink cart J. Herbin σήμερα, και ιδού τί μου κάνει.

Το ίδιο θέμα μου το έχει βγάλει μία άλλη Cartier που έχω, η οποία είναι LE με το top cap από πλατίνα. Στην αρχή αγόραζα μόνο πένες Cartier, τώρα δεν θα ξανάπαιρνα - στο γράψιμο υπάρχουν σίγουρα καλύτερες.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Πολλα μπορει να συμβαινουν Κωνσταντινε. Το πιο πιθανο σεναριο ειναι να υπαρχουν σκουπιδακια ή λαδια παραγωγης στο feed που να μην επιτρεπουν καλη τροφοδοσια. Η χειροτερη περιπτωση ειναι να εχει η πενα baby bottom.

Αρχικα φτιαξε σαπουνονερο με σαπουνι πιατων και επανελαβε την διαδικασια αδεισματος-γεμισματος καμποσες φορες, μετα κανε το ιδιο με νερο και υστερα οταν δεν υπαρχουν υπολλειματα σαπουνιου βαλε μελανι.
Το Ιασονας με Ο
NavalArchitect

Πέρασα σήμερα το βράδυ (μετά το γραφείο) από μία μπουτίκ Cartier, για να πάρω αναταλλακτικό για το έτερο (roller ball pen).

To service Cartier είναι δίπλα, μου είπαν, οπότε καλά νέα. Θα πάω την πένα από αύριο.

Να διορθώσω ότι η επίστρωση των εν λόγω δύο Diabolo στις παραπάνω φωτογραφίες είναι από παλλάδιο κι όχι ρόδιο όπως είχα αναφέρει.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Κωνσνταντίνε, αν καταλαβαίνω καλά, η δεύτερη Kaweco είναι η "Sport", αλλά ποιο μοντέλο είναι η πρώτη;
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”