Γραφή με πένα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Το αργό είναι 1 λεπτό, το γρήγορο λίγα δευτερόλεπτα.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Αντίστοιχη της NPV, θεωρώ την Pilot Varsity (ή Vpen)
Εικόνα

Είναι φθηνή (περ. 2€), μιας χρήσης και με αρκετά μεγάλη ποσότητα μελανιού.

Όμως για πιο σοβαρή επιλογή, θα σου πρότεινα αυτή με την οποία ξεκίνησα κι εγώ, την Parker IM
Εικόνα

ή αν έχεις όρεξη για ψάξιμο, κάποιο φθηνό μοντέλο της Waterman ή της Lamy.

Παρεμπιπτόντως, η κεντρική αντιπροσωπεία της Parker και της Waterman, είναι στα Μελίσσια.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Τελικά μας τραβάει το κλασικό σε όλα, δεν εξηγείται αλλιώς!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Μετά από αρκετές δοκιμές γραφής με πένα, έχω τα πρώτα γενικά συμπεράσματα:

Η αίσθηση πολυτέλειας είναι μοναδική, ακόμη και αν έχεις μια απλή οικονομική πένα όπως εγώ και γράφεις σε σχετικά απλά χαρτιά.

Η αίσθηση της μοναδικότητας σε αυτό που γράφεις είναι επίσης μοναδική, αφού η αποτύπωση σου δίνει την αίσθηση ότι έχει "προσωπικότητα" και μπορείς να μεταδώσεις τα συναισθήματα την ώρα που γράφεις πιο εύκολα. Το γραπτό γίνεται πιο ζωντανό (δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός σε αυτό το σημείο...)

Η ποιότητα του μελανιού, τα διάφορα χρώματα και στυλ (ματ, γυαλιστερά κ.λπ.) και η πλειάδα των επιλογών που κυκλοφορούν δίνει ένα τελικό αποτέλεσμα μοναδικό στον τομέα της απόχρωσης.

Για γραφή μίας όψης (π.χ. μπλόκ) ενδείκνυται. Για γραφή και στις δύο όψεις του φύλλου (π.χ. τετράδιο) χρειάζεται απαραιτήτως κάτι ειδικό το οποίο ακόμη δεν έχω τσεκάρει.

Επίσης όταν μάθεις να την τοποθετείς σωστά στο χαρτί ( αν κατάλαβα καλά είναι ένας συνδυασμός της πένας του χαρτιού και του τρόπου με τον οποίο γράφει κανείς) και να μην πιέζεις (όπως κάνουμε η περισσότεροι) μπορεί να βελτιώσει αισθητά τον γραφικό χαρακτήρα και επίσης να μην κουράζει το χέρι.

(οποιεσδήποτε ομοιότητες με το παραδοσιακό ξύρισμα είναι συμπτωματικές :megagrin )
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Θέλω να κάνω μια ερώτηση, που μπορεί σε μερικούς να φανεί ανόητη.

Όταν δοκιμάζετε μια καινούρια πένα, ένα καινούριο χαρτί ή μελάνι, τι γράφετε? Απλώς γραμμές και μουντζούρες, το όνομα σας, την υπογρφή σας? Έχετε κάποια φράση όπως το :
"The quick brown fox..." (παντόγραμμα νομίζω λέγετε ή κάπως έτσι).

Απλά είμαι πολύ περίεργος.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ γράφω διάφορες ρήσεις διάσημων που μου αρέσουν. Γενικά έχω πάθος με τα γνωμικά - αφορισμούς και ξέρω πολλά απέξω.

Από την δοκιμή του clairefontene που πήρα προχτές. Συγνώμη για τα χάλια γράμματα, αυτά έχω δεν έχω άλλα. :megagrin

Εικόνα
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22405 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Κατά σειρά: Πένα, nib, μελάνι και μετά η κλασσική γρήγορη καφέ αλεπού.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Υποφράφω συμβόλαια βαρβάτα!Και γράφω και το ονομά μου.Αυτα τα δυο συνεχώς!!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Chriskat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2014, 10:49
9
Has thanked: 24 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 35

Η σημαντικη σειρα μπορει να διαφερει αλλα γενικα, πιστευω πως κυριο λογο παιζει πλεον το χαρτι. Πηγα στην Πειραιως για κατι που επρεπε να φτιαξω και στο συμβολαιο... φτηνο φωτοτυπικο χαρτι... έγιναν ολα μπλε! Αρα εχει σημασια το που θα την χρησιμοποιησει καποιος και το χαρτι. Επειτα το nib σαφως. Οπως προειπωθηκε EF F παρεχουν πιο λογο μελάνι. Το ιδιο μπορει να συμβει με Μ επισης. Επισης το ποσο "dry" ειναι το συστημα nib + feeder. Εχετε κατα νου οτι παλαια flexible nibs με μικρη πιεση μπορει να δωσουν πολυ μελανι. Φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις. EF nib 21k στη Sailor Profit 21ειναι αρκετΑ wet και δεν ειναι ουτε καν softEF. Επειτα τα μελανια. Και εδω θα ηθελα να θιξω ενα θεμα που πραγματικα πρεπει να ανοιχτει νεο τοπικ μαι να συζητησουμε. Αγαπω Noodler's Baystate Blue και cape cranberry redγιατι δε σβηνουν.Βεβαια μετα απο 2 ωρες ο feeder θα κρατησει το χρωμα ακομα και μετα απο αρκετα πλυσιματα! Τα αποφευγω σε πενεα που δε μπορω ν λυσω τελειως για να τις καθρισω. Επισης ποτε πια σε clear ...διαφανους... ddemonstrators. Με τα αλλα τι γινεται ομως? Τα ζοριζω ολα τα μελανια επιτιδες και το νερο και το οινόπνευμα κανουν ζημια. Φανταστειτε γιατρο... να δωσει γραπτη οδηγια και ο νοσηλευτης ή ο νοσοκομος να ριξουν κατα λαθος νερο ή οινοπνευμα που θα συμβει...δε φταινε! Ειναι ευθυνη του γιατρου ή οχι? Και μιλω για γιατρο που θα εχει πενες επειδη ασχολειται και οχι για μοστρα. Σε δημοσια εγραφα αν συμβει το ιδιο? Εγω δεν αφηνω το δικηγορο μου να μου υπογραφει χαρτια με πενα. Μονο στυλο με μελανι... το γμωστο των ballpen. Ακομα και τα roller ball εχπυν αδυναμα μελανια. Σκεφτειτε πως πλέον ακομα και στη σινικη ναι τα αλλα μελανια καλλιγραφιας εχω γινει επιλεκτικος γιατι καποια ξεβαφουν. Και φυσικα σινικη ή irongall δε μπαινει σε πενα. Ακομα και τα sailor, hero, jinhao θελουν προσοχη. Τα carbon based βασικα. Οπότε ναι η πενα δινει αλλο αερα... αλλη αισθηση αλλα... φροντιζω να εχω παντα ενα μολυβι και ενα ballpen. Και φυσικα λογω του οτι μπορει να χρειαστεο να λαβω πληροφοριες για δουλεια που δε μπορω να τις εχω καπου αλλου...πχ κινητπ, εχω μαζι μαρκαδόρο γιατι το χερακι μας κανει για χαρτι.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 718 times
Ηλικία: 52

Μιας και το θέμα είναι "εισαγωγικό" θα ήθελα να μας εξηγήσει κάποιος για την τροφοδοσία της πένας. Έχω δει αυτές με τις πλαστικές αμπούλες. Το πως-το-λες-σύστημα που "τραβάς" μελάνι από το μελανοδοχείο δεν το έχω ξεκαθαρίσει. Τι είναι το fountain και κάτι αντάπτορες κλπ.
Αυτά τα λίγα 8) για αρχή!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”