Γραφή με πένα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Αγαπημένος εξοπλισμός: (αγαπημένος)
Αδελφότητα Open Comb
Γουρουνοπίνελα
Synergy σαπούνια (που να ήξερα ο άμοιρος τότε)
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1800 times

Δημοσίευση από dimitris »

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Παναγιώτη, το Eyedropper (ED) σημαίνει ότι παίρνεις μελάνι με μια σύριγγα και το βάζεις χύμα μέσα στο σώμα τις πένας, όπου και μένει μέχρι να το χρησιμοποιήσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι τα eyedropper ρεύονται (burp) μελάνι από την μύτη - ιδιαίτερα ότι δεν είναι εντελώς γεμάτες - και είναι πιο δύστροπες από τις υπόλοιπες πένες. Γενικά έχω δεν τις χρησιμοποιώ έξω, παρά μόνο στο γραφείο, όπου και είναι εγκατεστημένες.

Οι πένες με τις JoWo και τις Schmidt μύτες παίρνουν και converter, όπου οι πιθανότητες διαρροής είναι πάρα πολύ μικρότερες. Η μόνη διαφορά είναι αυτή που περιέγραψε παραπάνω ο Κωσταντίνος.

ΥΓ. Μετακίνησα και τα υπόλοιπα εδώ. Μην φάμε καμιά καμπάνα!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ

Άβαταρ μέλους
NavalArchitect
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Has thanked: 3172 times
Been thanked: 9515 times

Δημοσίευση από NavalArchitect »

Τί μπορεί να πει κανείς γι'αυτή τη χώρα που λέγεται Ιαπωνία....

Kill Bill
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Δημοσίευση από Kill Bill »

Γειά σας παιδιά!!!! Έπεσα πάνω στην συζήτηση σας μετά από αναζήτηση. Θα ήθελα γνώμες. Απέκτησα και εγώ μια πένα ✒ γραφής, θα ήθελα να μου πείτε όταν δεν την χρησιμοποιούμε είναι καλό να την αφήνουμε με το μελάνι που είναι μέσα προς την μύτη της πένας, ανάποδα ή πλάγια εννοώντας πως δεν παίζει κάποιο ρόλο αυτό;

Άβαταρ μέλους
stratri1
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 154 times
Been thanked: 210 times

Δημοσίευση από stratri1 »

Χμ... Καλή ερώτηση. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Περιμένω κι εγώ μια απάντηση σε αυτό.

Kill Bill
Νήπιο
Νήπιο
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Δημοσίευση από Kill Bill »

Εγώ φίλε την έχω αφήσει με το μελάνι πίσω και είναι μια χαρά τρέχει άνετα οπότε την χρειάζομαι το μελάνι. Πένα ✒ Sheaffer Sagaris.
Last edited by Antonis πριν από 1 μήνα, edited 1 time in total.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.

Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Αγαπημένος εξοπλισμός: Hardware: Roedter 1909 and whatever is beyond aggressive.-

Software: B&M Seville Excelsior base, Noble Otter BarrBarr, DG, PAA Gondolier, TFS IL SOLITO IGNOTO, Kerkini EVE.
Has thanked: 2289 times
Been thanked: 1979 times

Δημοσίευση από Tasos123 »

Όπως όλα τα πράγματα έτσι και εδώ εξαρτάται από το πόσο συχνά δεν την χρησιμοποιείς. Θεωρώ ότι δεν παίζει ρόλο ως προς τη θέση που θα την αφήσεις. Αν τώρα δεν πρόκειται να την χρησιμοποιήσεις για πάνω από 2 εβδομάδες καλό θα είναι να την καθαρίσεις και να την βάλεις στην άκρη.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin

Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”