Tablet

Άβαταρ μέλους
PanosMcfarley
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Σεπ 2013, 20:53
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Το δημοσιεύω εδώ επειδή δεν βρήκα αντίστοιχο θέμα για tablets. Εγώ αγόρασα πέρυσι το Google Nexus 7 tablet, το οποίο κατ' εμέ ανταποκρίνεται πλήρως στην απαίτηση του αγοραστή για value for money. Κοστίζει περί τα 250 ευρώ και σημειώνει κορυφαίες επιδόσεις σε συνδυασμό με ποιότητα κατασκευής. Κατασκευαστής η ASUS με λογισμικό Android Jelly bean. Είναι παραγγελία της Google με σκοπό να χτυπήσει το Ipad.
Δεν με έχει απογοητεύσει καθόλου και είναι ακριβώς αυτό που ήθελα. Ένα tablet, 7 ιντσών, εύχρηστο, εύκολο στη μεταφορά, ποιοτικό, με μεγάλη διάρκεια μπαταρίας (με συνεχή χρήση διαρκεί έως 10 ώρες, ειδάλλως διαρκεί για μέρες) και λογική τιμή.

Εικόνα
Ἠξεύρω ὅτι οὐδεὶς τολμᾶ ποτε ν᾿ ἀτενίσῃ ἐντὸς ἑαυτοῦ, ὡς εἱς βαθύ καὶ ἀπύθμενον φρέαρ, πρὸς ὃ ἰλιγγιᾷ ἡ ὅρασις. Κατοπτρίζεσθε μᾶλλον ἐν τοῖς πράγμασι τοῦ πλησίον καὶ εὐλόγως πράττετε - Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

http://www.diktuoideon.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Σήμερα μόλις παρήγγειλα το Samsung Google Nexus 10 στα 349 απο πλαίσιο και αύριο θα το χω στα χέρια μου! Είναι το πρώτο μου και αν έχετε κάποιες ερωτήσεις ευχαρίστως να σας βοηθήσω..
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Πιαδιά το πήρα!!Όλα καλά μια χαρά και θα σας πω 5 πράγματα αυριο φαντάζομαι.

@PanosMcfarley βοήθεια!!Βάζω ανταπτοράκι με φλασάκι Ntfs και Fat32 αλλά τίποτα!Δοκίμασα κάποια usb hot αλλά τίποτα.Μόνο κάποιες φωτό με το Nexus photo viewer είδα αλλά το nexus media είναι επι πληρωμής.Έχεις καμιά λύση μιας και είναι παρόμοια?
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Lefty
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Φεβ 2013, 22:23
11
Τοποθεσία: Ωρωπος
Has thanked: 74 times
Been thanked: 21 times
Ηλικία: 40

Καλορίζικο Ηλία. Θα μπαίνεις πιο εύκολα και άνετα στο φόρουμ τώρα.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Εγω τέλη καλοκαιριού είχα πάρει αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα. Βέβαια να μάθω όλες τις λειτουργίες του αποκλείεται..... :bigsmilie
Πληροφοριακά σε Usb stick υποστηρίζει μόνο Fat32 και οχι Ntfs
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
PanosMcfarley
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 21 Σεπ 2013, 20:53
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 2 times

Φίλε Boltsis, δεν ξέρω πολλά γι' αυτό το θέμα. Ίσως να χρειάζεται κάποιο πρόγραμμα, σαν driver, για να τα εντοπίζει και να τα διαβάζει.
Ἠξεύρω ὅτι οὐδεὶς τολμᾶ ποτε ν᾿ ἀτενίσῃ ἐντὸς ἑαυτοῦ, ὡς εἱς βαθύ καὶ ἀπύθμενον φρέαρ, πρὸς ὃ ἰλιγγιᾷ ἡ ὅρασις. Κατοπτρίζεσθε μᾶλλον ἐν τοῖς πράγμασι τοῦ πλησίον καὶ εὐλόγως πράττετε - Αλέξανδρος Παπαδιαμάντης

http://www.diktuoideon.wordpress.com" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ηλία απ όσο ξέρω δεν μπορεί να δει ntfs εκτός και αν το κάνεις root.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
12
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Τελικά αγόρασα την αφαρμογή Nexus media imported στα 3ευρώ και με αυτό μόνο έκανα δουλειά!!Δοκίμασα διάφορες εφαρμογές και κόλπα περίεργα αλλά τίποτα.Αυτο που με προβλημάτισε πιο πολύ ότι δεν αναγνώριζε καν τα FAT32 με τίποτα, μου έκανε μεγάλη εντύπωση αυτό και είναι μεγάλο σφάλμα για το συγκεκριμένο τάμπλετ!

Λοιπόν 2 λόγια για το τάμπλετ, το τάμπλετ είναι πολύ καλό, έχει φοβερή οθόνη με άμεση απόκριση και γενικά σε ότι κάνει πάει σφαίρα!!Ο διπύρηνος επεξεργαστής του δε τον εμποδίζει σε κάτι και όλα λειτουργούν άψογα.Μου αρέσει πχ η διαχείριση στο youtube που έχει, οι μεγάλες φωτό στο facebook που δε ξέρω αν είναι σε όλα τα τάμπλετ έτσι.Με το account που έχω στο λογαριασμό στη Google όλα συγχρονίστηκαν επιτυχώς και ότι έχω στο κινητό μου Samsung Note 1 τα εχω και στη ταμπλέτα μου χωρίς να χρεαιστώ να στήσω κάτι.Μπαταρία δε ξέρω ακόμη , μια φόρτιση έχω κάνει αλλά πλήρη φορτισμένο και με 4+ ώρες πείραγμα συνέχεια για να βρούμε τι γίνεται με τα φλασάκια έφτασε στο 60% περίπου.
Το αρντητικό είναι ότι δεν έχει κάποιο card slot , δε μπορείς να βάλεις μια κάρτα SD , με OTG καλώδιο δε διαβάζει ούτε καν Fat 32 αλλά με το παραπάνω προγραμματάκι διαβάζει σχεδόν τα πάντα οπότε κάπου σώνεται η κατάσταση!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Με την χρήση των cloud λύσεων αποθήκευσης (πχ sky drive ή Dropbox) δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ φλασάκια. Οπότε δεν με απασχολεί που το iPad δεν έχει τέτοια δυνατότητα.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Είναι δωρεάν αυτές οι λύσεις Χάρη; Και ποιον προτείνεις ως πιο εργονομικό περιβάλλον;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Gadget”