Ο Κοσμος του Linux

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10717 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

@rhtoras έχεις αποφασίσει ποια γλώσσα προγραμματισμού θες να μάθεις ή ακόμα ψάχνεις;

Όσο για το gnome, μπορεί να είναι κάπως βαρύ αλλά είναι καλό. Βολεύει. Και σε βοηθάει να ξεκολλήσεις από το στερεότυπο των Windows.
Αρκεί να του δώσεις μια ευκαιρία.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Φίλε Αντρέα ρώτησα, έψαξα και διάβασα...
Συμπέρασμα ο καθένας το μακρύ και το κοντό του λένε...
Γιατί ο καθένας λέει αυτό που βοελεύει τις δικές του ανάγκες...
Αυτό που κατάλαβα είναι οτι θα ξεκινήσω με c ή κάτι κοντά σε αυτό γιατί έτσι πας εύκολα σε όποια γλώσσα θες. Κάτι είδα για εύκολα/δύσκολα μονοπάτια κ.ο.κ Το θεωρώ χαζό και πιστεύω πως όλοι όσοι το λένε πατάνε στην ανάγκη ατόμων σαν εμένα για λίγα click/δημοσίοτητα.

Μέχρι τώρα νόμιζα πως η C# π.χ (που κι ένας κολλητός μου είπε οτι είναι η κορυφαία) μπορεί να γραφτεί σωστά μόνο σε windows. Έκανα χτες μια online συζήτηση με developers και μου είπαν κάποια basics.
C,C#,F# είναι μια καλή αρχή. Πολλές γλώσσες βασίζονται σε αυτές π.χ python, οπότε αν μάθω σε αυτές δε θα δυσκολευτώ μετά. Θα ξεκινήσω και δειλά δειλά θα κάνω πειράματα. Εδώ μέχριν πριν 1 χρόνο ούτε format δεν ήξερα και τώρα έχω site.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να σε ρωτησω κατι Τηλεμαχε. Για ποιο λογο θες να μαθεις μια γλωσσα προγραμματισμου ? Εχεις σκοπο να φτιαχνεις προγραμματα για σενα και τους φιλους σου ? εχεις σκοπο να δουλεψεις σε software house ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10717 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σωστή η απορία του Ηρακλή.

Επίσης να πω ότι το να μάθεις μια γλώσσα προγραμματισμού είναι "σχετικά εύκολη" υπόθεση.
Το να μάθεις να προγραμματίζεις όμως είναι ένα άλλο κομμάτι.

Αυτό που λες για την c είναι και ναι και όχι.
Το θέμα είναι να μάθεις να προγραμματίζεις στην γλώσσα που θες να κάνεις αυτό που θες να κάνεις.
Δεν είναι όλες οι γλώσσες για όλα τα πράγματα. Ή ακόμα καλύτερα κάποιες γλώσσες είναι καλύτερες σε κάποια πράγματα απ ότι άλλες.
Οπότε το πρώτο πράγμα που πρέπει να δεις είναι ποιος είναι ο σκοπός. Το τελικό αποτέλεσμα "του προγράμματος" αν θες.
Γιατί αν μάθεις την c πχ ενώ εσύ θες να φτιάχνεις ιστοσελίδες θα χάσεις πολύ χρόνο που θα μπορούσες να τον επένδυσεις σε php ή js ή κάποια άλλη αντίστοιχη.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Θέλω να ασχοληθώ με εφαρμογές...να μάθω να φτιάχνω εφαρμογές, προγράμματα κ.λ.π έχω κάποιες ιδέες...

Για ιστοσελίδες ήδη ασχολούμαι και θα δω αν χρειάζεται να εμπλουτίσω και εκεί τις γνώσεις μου...

Το θέμα είναι οτι ένας φίλος developer μου είπε C# δεν μπορείς να γράψεις σε linux. Ισχύει ?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3114
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28049 times
Been thanked: 29307 times
Ηλικία: 64

Ισχύει και δεν ισχύει.... :think:
Υπάρχει το MonoDevelop που είναι ένα open source IDE (Integrated Development Environment) γιά Linux, Windows και MacOS, αλλά δεν παίζει γιά όλες τις διανομές του Linux.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

christostz03 έγραψε: 07 Απρ 2020, 07:10 Kαλημέρα,

Όταν το βάζω στο εταιρικό μου Win10 laptop με ρωτάει αν θέλω να τρέξω το exe ή γενικότερα τι θέλω να κάνουν τα WIn με το cd.

Όταν το βάζω στο προσωπικό μου linux mint 19.3 (όπου θέλω να κάνω και το dual boot) αναγνωρίζει το dvd και μπορώ να πάω να δω τα περιεχόμενά του.

Άρα και τα δύο pc το αναγνωρίζουν. Κάτι πρέπει να γίνεται με το bios μου φαίνεται.
Αν και κάθε φορά όριζα το boot sequence όπως ήθελα και έκανα save δεν το εφάρμοζε και μπούταρε με την εναλλακτική του ssd.

Το DVD το έφτιαξα στο win pc, αλλά δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο αυτό.



Tελικά είμαι ο "μάστορας της πατάτας" ...

1η : κατά την δημιουργία του Win bootable usb
=> Το διόρθωσα και αμέσως αναγνωρίστηκε το usb από το pc
2η : κατά την δημιουργία partition στην την εγκατάσταση των win
=> Στο boot δεν είχα grub menu για επιλογή μεταξύ των δύο λειτουργικών
3η : κατά την δημιουργία σωστού partition στην εγκατάσταση του LM
=> ναι μεν είχα πλέον και τα δύο στο grub αλλά όταν επέλεγα win έπαιρνα ... τα ... ωωωωωωωωωωωωωωωπς ... ήθελα να πώ ... blue screen

Στην επόμενη απόπειρα αφού έκανα όοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα τα βήματα σωστά όοοοοοοοοοοοοοοοοολα έπαιξαν όπως έπρεπε ... :D

Ευχαριστώ Ηρακλή για την βοήθεια.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Μετά από δοκιμή του Mate (σταθερό και δέχεται τα πάντα χωρίς να δημιουργεί επιπλοκές)
Μετά από δοκιμή του LXDE (278 MB ram είναι πάρα πολύ λίγα για το 2020)
Κατέληξα στο XFCE τελικώς...

Γιατί το mate κάπου το βαριέται και ο παππάς, ενώ το LXDE έχει το openbox και κουράζει. Openbox σημαίνει οτι πρέπει να κάνεις όλες τι ρυθμίσεις μόνος σου. Κυρίως όμως σημαίνει οτι θα πρέπει να μάθεις και τη φιλοσοφία των window managers όπως, awesome, i3, bspwm κ.ο.κ
Έμαθα τη φιλοσοφία, έκανα τις ρυθμίσεις αλλά στο τέλος της ημέρα απλά βαρέθηκα. Το ερώτημα που μου έθεσα: αξίζει να φάει κανείς ώρες για να κάνει το σύστημα όπως το θέλει και τελικά μελλοντικά να κερδίσει χρόνο στις εργασίες του?
ΑΝ εσείς απαντάτε ΝΑΙ βάλτε κάτι με openbox. Αν όπως εγώ απαντάτε όχι, τότε απλά πάτε σε κάτι άλλο.

Το xfce δεν το πολυσυμπαθούσα για να είμαι δίκαιος. Επίσης για να είμαι δίκαιος δεν του είχα δώσει την απαραίτητη προσοχή. Δεν ήξερα π.χ για το whisker menu και άλλες ομορφιές, ή ο thunar δε μου καθόταν καλά. Όμως έκατσα, διάβασα, έψαξα, δοκίμασα και το έκανα να είναι κουκλί...

Εικόνα

Επίσης μπορεί να έχει τα <300 mb ram αλλά φτάνει με το ζόρι τα 400 mb ram μόλις το ανοίγω...

υ.γ. Aυτό με τα themes απίθανο στο linux.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

christostz03 έγραψε: 10 Απρ 2020, 06:20
christostz03 έγραψε: 07 Απρ 2020, 07:10 Kαλημέρα,

Όταν το βάζω στο εταιρικό μου Win10 laptop με ρωτάει αν θέλω να τρέξω το exe ή γενικότερα τι θέλω να κάνουν τα WIn με το cd.

Όταν το βάζω στο προσωπικό μου linux mint 19.3 (όπου θέλω να κάνω και το dual boot) αναγνωρίζει το dvd και μπορώ να πάω να δω τα περιεχόμενά του.

Άρα και τα δύο pc το αναγνωρίζουν. Κάτι πρέπει να γίνεται με το bios μου φαίνεται.
Αν και κάθε φορά όριζα το boot sequence όπως ήθελα και έκανα save δεν το εφάρμοζε και μπούταρε με την εναλλακτική του ssd.

Το DVD το έφτιαξα στο win pc, αλλά δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο αυτό.



Tελικά είμαι ο "μάστορας της πατάτας" ...

1η : κατά την δημιουργία του Win bootable usb
=> Το διόρθωσα και αμέσως αναγνωρίστηκε το usb από το pc
2η : κατά την δημιουργία partition στην την εγκατάσταση των win
=> Στο boot δεν είχα grub menu για επιλογή μεταξύ των δύο λειτουργικών
3η : κατά την δημιουργία σωστού partition στην εγκατάσταση του LM
=> ναι μεν είχα πλέον και τα δύο στο grub αλλά όταν επέλεγα win έπαιρνα ... τα ... ωωωωωωωωωωωωωωωπς ... ήθελα να πώ ... blue screen

Στην επόμενη απόπειρα αφού έκανα όοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα τα βήματα σωστά όοοοοοοοοοοοοοοοοολα έπαιξαν όπως έπρεπε ... :D

Ευχαριστώ Ηρακλή για την βοήθεια.


Καλησπέρα,

παρακάτω αναφέρω τα δύο video που με βοήθησαν πολύ να "ξεμπλοκάρω" και των οποίων οι οδηγίες είναι πολύ αναλυτικές και βοηθητικές ...

Use rufus to create bootable win usb


Install Windows
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Λεπτομέρεια: στο Arch που λένε οτι το σύστημα σπάει, έβαλα τον lts kernel και βλέπω οτι είναι αρκετά πιο σταθερό.

Επίσης για να μη χαλάμε το forum και μιας και είμαι καιρό εδώ και αγαπώ την κοινότηταμ να ενημερώσω ο,τι είμαι και στις ομάδες linux greece, arch linux και linux mint στο telegram. Όπως και στο linuxuser.gr forum των Ελλήνων χρηστών linux. Ελπίζω ο,τι δεν υπάρχει θέμα διαφήμισης αφού όλα είναι μη κερδοσκοπικά. Κάποιοι εκδήλωσαν ενδιαφέρον από εκεί για το forum μας εδώ.

Τις τελευταίες μέρες άρχισα να μαθαίνω γράψιμο σε bash shell και scriptάκια. Αφορμή στάθηκαν τα εικονίδια validus που έβαλα στο back-up pc μου (1,5 gb ram ddr2 του 2007) που τρέχει linux lite. Το linux lite είναι πανάλαφρο στα 335 mb ram χρήση με το που ανοίγει και πανεύκολο για αρχάριους χρήστες. Επίσης είναι και αρκετά όμορφο.

Τέλος ένα χρήσιμο tip για όσους χρησιμοποιούν xfce. Επειδή ο file manager του xfce ο thunar δεν είναι πολύ πρακτικός μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε όποιον εμείς θέλουμε. Ας πούμε οτι θέλουμε τον nemo ή τον caja τον κατεβάζουμε και είμαστε κομπλέ. Μετά κάνοντας δεξί κλίκ στην επιφάνεια πάμε:
applications>settings>preffered applications

και διαλέγουμε να είναι άλλος window manager προεπιλογή. Εκεί διαλέγουμε επίσης προεπιλεγμένο web browser ή προεπιλεγμένο τερματικό. Ας πούμε πολύ διαδεδομένο τερματικό είναι ο terminator αν και προσωπικά και το xfce terminal μια χαρά μου κάνει.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”