Ο Κοσμος του Linux

Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Έκανα burn image με χρήση του isoburn.exe των Win και πράγματι πέρασαν τα αρχεία του iso στο dvd.
Όρισα στο bios εκκίνηση από το cd/dvd αλλά και πάλι πάει στην 2η επιλογή που είναι ο ssd.
Είτε με usb είτε με dvd φαίνεται ότι πάει πάντα στον ssd παρότι κάθε φορά του το ορίζω ανάλογα.

I give up ... To hell ρεεεεε ...
2 μερόνυχτα σχεδόν είναι αρκετά.

Thanks Ηρακλή ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μια ερωτηση - ισως αχρειαστη. Το Dvd ειναι boot ? Δηλαδη αν το βαλεις απλα στη σιντιερα ενω παιζουν τα Windows κανονικα στο pc - το διαβαζει και ανοιγει καποιο μενου ? κατι που να δειχνει οτι το διαβασε και κανει autostart ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Kαλημέρα,

Όταν το βάζω στο εταιρικό μου Win10 laptop με ρωτάει αν θέλω να τρέξω το exe ή γενικότερα τι θέλω να κάνουν τα WIn με το cd.

Όταν το βάζω στο προσωπικό μου linux mint 19.3 (όπου θέλω να κάνω και το dual boot) αναγνωρίζει το dvd και μπορώ να πάω να δω τα περιεχόμενά του.

Άρα και τα δύο pc το αναγνωρίζουν. Κάτι πρέπει να γίνεται με το bios μου φαίνεται.
Αν και κάθε φορά όριζα το boot sequence όπως ήθελα και έκανα save δεν το εφάρμοζε και μπούταρε με την εναλλακτική του ssd.

Το DVD το έφτιαξα στο win pc, αλλά δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο αυτό.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

boot cd λεμε το cd που ξεκιναει εγκατασταση στο pc μας. Στο Linux pc σου μαλλον φταιει το bios - αλλα για να σιγουρευτεις - βαλτο στο Windows Pc σου και κανε restart απο CD/DVD. Αν το διαβασει και παει να ξεκινησει εγκατασταση των Windows - τοτε οντως ειναι boot cd - και φταιει πραγματι το Bios του Linux pc σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αχ τι ωραία που περνάμε με το αρτς (άουτς θα έλεγα μερικές φορές. αρκ νομίζω είναι κανονικά) εμείς οι "κολλημένοι".
Το gnome έσκασε την ώρα που έκανε update o pacman στην ενημέρωση του grub με τον νέο πυρήνα....
Το επακόλουθο στο επόμενο boot νο λίνουξ! :D (γιόντερφουλ)
Μία μέρα έφαγα στην μάπα τα 10άρια...
Πριν λίγο πήρα το κουράγιο, βρήκα ένα φλασάκι του φόρτωσα ένα arch iso, bootαρα με αυτό, έκανα mount τα αναγκαία partitions, έκανα chroot, εγκατέστησα εκ νέου το linux και linux-headers...
Και μπακ του μπλακ... :D
Εσείς τι κάνατε σήμερα με το λινουξάκι σας;;; :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Σε μενα δεν εσκασε τιποτα με τον πυρηνα 5.6.2 οποτε ολα καλα - αν και με τον αερα που εχει τωρα πιθανα η πολυκατοικια θα αλλαξει ταχυδρομικο κωδικα μεχρι το ξημερωμα...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7389
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11294 times
Been thanked: 10687 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εμείς εδώ έχουμε καλοκαίρι!
Για να δούμε πόσο θα κρατήσει.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

andreas έγραψε: 07 Απρ 2020, 23:13 Αχ τι ωραία που περνάμε με το αρτς (άουτς θα έλεγα μερικές φορές. αρκ νομίζω είναι κανονικά) εμείς οι "κολλημένοι".
Το gnome έσκασε την ώρα που έκανε update o pacman στην ενημέρωση του grub με τον νέο πυρήνα....
Το επακόλουθο στο επόμενο boot νο λίνουξ! :D (γιόντερφουλ)
Μία μέρα έφαγα στην μάπα τα 10άρια...
Πριν λίγο πήρα το κουράγιο, βρήκα ένα φλασάκι του φόρτωσα ένα arch iso, bootαρα με αυτό, έκανα mount τα αναγκαία partitions, έκανα chroot, εγκατέστησα εκ νέου το linux και linux-headers...
Και μπακ του μπλακ... :D
Εσείς τι κάνατε σήμερα με το λινουξάκι σας;;; :D
Eγώ ακολούθησα τη συμβουλή του Ηρακλή και πήγα μέσω archbang + zen installer που έτσι και αλλιώς γλυκοκοίταζα το zen installer.
Κατα την εγκατάσταση πήγα σε μια safe επιλογή και έβαλα τον lts kernel και έτσι ενώ έχω arch αν δώσω uname -r μου βγάζει: 5.4.30-1-lts

Ρύθμισα το τερματικό να ανοίγει με ctrl+alt+t
Έσβησα τα 2 panel του mate και έβαλα ένα με compact menu
Άφησα τα numix εικονίδια και εβαλα τα flat remix icons που αλλάξανε το design του panel
Συνεχόμενα updates και 2 φορές τη μέρα κάποιες φορές
Το pc πάει σφαίρα και είναι απόλυτα στρωμένο.
Δοκιμάζω πράγματα...

Τώρα θέλω να δοκιμάσω τον πανάλαφρο XFE file manager και το Trinity desktop environment που είναι το kde όπως είχε μείνει στο 3.5 edition με ένα windows xp feeling. Φυσικά το trinity είναι ίσως οτι πιο ελαφρύ σε desktop environment.


υ.γ Αντρέα το Gnome το έχω πάρει με στραβό μάτι αλλά είναι πολύ βαρύ και δε μου αρέσει και όλας η όλη λογική του...
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Μπραβο Τηλεμαχε! Welcome to Arch και καλο ψαξιμο! :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Να σαι καλά Ηρακλή... το φοβόμουνα το arch αλλά κακώς...
Το ήθελα για το aur βέβαια αλλά είδα οτι δεν παίζει και ιδιαίτερο τρόπο η διαδρομή μα το αποτέλεσμα.
Με έχει βολέψει και αυτό που λένε για τα updates ? Μπούρδες...
Είμαι κάθε μέρα στο pc, καλύτερα να κάνω 1 λεπτό τα updates μου και δεν είναι τίποτα.
Και επιτέλους έμαθα να είμαι λίγο αυτόνομος με τη wiki και να μη ρωτάω δεξια/αριστερά τα πάντα.
Εκεί όμως που λάμπει το arch είναι στο τερματικό. Πολύ λίγες και εύκολες οι εντολές.
Π.Χ όταν έγραψες το -Ss numix τις προάλλες έκανα μια δοκιμή και πήρα χαμπάρι οτι το -Ss βρίσκει τι υπάρχει διαθέσιμο στα αποθετήρια.
Πολύ ματζόβολο...
Στο mint είναι και εκεί απλά απλά όμως όχι τόσο.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”