Ο Κοσμος του Linux

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τελικά το πρόβλημα ήτανε ο σκληρός δίσκος. Μου έκανε εντύπωση το πόσο εύκολα μεταφέρονται οι ρυθμίσεις των εφαρμογών από τον παλιό στον νέο δίσκο. +1 Linux!!
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλημέρα σε όλους.

Αναβάθμισα τα linux mint σε 19.3.

Θέλω να εγκαταστήσω τα win10 στο virtualbox από χτες και μονιμως μου πετάει το error που φαίνεται παρακάτω.
Ξέρω google is your friend ... but in my case tends to turns to be my enemy !!!

Εχω δοκιμάσει διάφορα από το google αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Any ideas ?

Εικόνα
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7380
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11131 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Όταν λες διάφορα;
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Συνηθως γραφουν να απενεργοποιησεις "κομματια" των Win10 που πιθανα μπλοκαρουν το virtualbox. Στην περιπτωση σου ομως δεν ισχυουν γιατι το host λειτουργικο ειναι το (και οχι τα) Linux.

Οποτε σου μενουν 2 πραγματα. Μπαινεις στο BIOS κατα την εκκινηση και ψαχνεις για την επιλογη Virtualization Technology ή VTx/VTd και τσεκαρεις αν ειναι ON - αν δεν ειναι το ενεργοποιεις.

Αν και μετα απο αυτο δεν υπαρχει σωτηρια - τσεκαρεις τη λιστα της Intel με τους επεξεργαστες της που ΔΕΝ εχουν υποστηριξη στη Virtualization Technology or VTx/VTd.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καλησπέρα Ηρακλή.

Δυστυχώς δεν υποστηρίζεται ...

Εικόνα

Nα υποθέσω ότι χωρίς virtualization δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλα software αντίστοιχα του virtualbox?

Σκέφτηκα το dual boot αλλά με πρωτεύον λειτουργικό το linux γίνεται?
(έφτιαξα usb με το iso των win ακολουθώντας διαδικασία από το νετ, άλλαξα το boot sequence να εκκινεί ο υπολογιστής από usb αλλά δεν μου το διάβαζε παρότι στο bios αναγνώριζε το usb (έγραφε το όνομα του) και εκκινούσαν πάντα τα mint)

Οπότε έχω εναλλακτική ;;;
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

christostz03 έγραψε: 06 Απρ 2020, 15:32 Nα υποθέσω ότι χωρίς virtualization δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλα software αντίστοιχα του virtualbox?
Δεν το εχω ψαξει ποτε - ισως με λιγο googlαρισμα δεις αν τα υπολοιπα προγραμματα virtual host operating system βασιζονται ολα στην συγκεκριμενη τεχνολογια της intel ή οχι.

Τωρα, στο dual bootin δεν υπαρχει πρωτευων συστημα. Υπαρχει το συστημα που φτιαχνει σωστα τον bootloader - και αυτο ειναι το Linux.

Αρα, ξεκινας απο την αρχη σε καθαρο μηχανημα - και εγκαθιστας τα Windows - μεσω της εγκαταστασης φορμαρεις και τα εγκαθιστας σε ενα κομματι του δισκου (τον υπολοιπο τον αφηνεις αδειο και αφορμαριστο). Τα τεσταρεις οτι εγκατασταθηκαν σωστα και ολα καλα. Βαζεις το cd/dvd του Linux και το εγκαθιστας χρησιμοποιωντας το κομματι του δισκου που ειχες αφησει. Στο τελος, εκει που ρωταει που να εγκαταστησει τον Grub (bootloader) επιλεγεις να εγκατασταθει ΟΧΙ στο κομματι του δισκου που εβαλες το Linux - ΑΛΛΑ σε ΟΛΟ το δισκο.

Οταν επανεκκινησεις, θα βρεθεις πανω στον GRUB ο οποιος θα εχει και επιλογη για εκκινηση του Linux - αλλα και για εκκινηση των Windows - και καθαρισες :)

** Αυτα που σου περιγραφω, γινονται με τα CD/DVD των Windows ή του Linux. Γιατι μπλεκεις με USBακια ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

δεν έχω windows cd

δηλ το iso των windows να το κάνω unmount σε dVD και να κάνω boot από dvd?
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν το κανεις unmount, το κανεις "burn image" σε DVD.

Ελπιζω τουλαχιστον αυτος να ειναι ο δευτερος σου υπολογιστης ωστε να μην γινουν ολα μανταρα και με κυνηγας στον επομενο καφε του φορουμ :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Ηρακλή δεν με πειράζει να τον κάνω μαντάρα δεν είχα και τίποτα σπουδαίο μέσα ...

Thanks θα ενημερώσω.

Προστέθηκε μετά από 19 λεπτά 24 δευτερόλεπτα:
Hρακλή, sorry, σε έχω ζαλίσει ...
Μια τελευταία ερώτηση ...

Επειδή έχω legacy bios και όχι uefi, παίζει κάποιο ρόλο αυτό στην διαδικασία του boot from dvd στο bios ?
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Στο δικο μου - επισης legacy - δεν εχει δημιουργηθει ποτε προβλημα :)
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”