Ο Κοσμος του Linux

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Κάτσε γιατί πήρα πολλές πληροφορίες και έχασα τη μπάλα ως... :teasing-newbie: που είμαι.

1.Απλά χρησιμοποίησες το archlab για τον installer του σωστά?

2.Φαντάζομαι οτι σε όλες τις archbased διανομές μπορείς να βάλεις τα πάντα. Όμως αναφερόμουν στις by default επιλογές DE. Το archbang είναι σαν το zen installer π.χ που δέχεται εξ αρχής χωρίς μόντες για όλα τα de?

3.Τι repos είναι αυτά ? Το spooky_aur τι διαφορά έχει με το aur?
4.Τι εστί mutlilib? Ξέρω κάτι πακέτα που λένε multilib στο mint. Φαντάζομαι δεν έχει σχέση σωστά?
5.Το yaourt δεν είναι σαν το yay? Πως και κυρίως γιατί το κατήργησαν ? Είναι ασφαλές να το χρησιμοποιήσω?

:thankyou
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 14:11 Όλα τα αλλάζεις
Αυτό είναι που μου αρέσει, ότι δηλαδή ο χρήστης μπορεί να φτιάξει το σύστημα του όπως το θέλει και όπως τον βολεύει. Μαυτό θέλω να ασχοληθώ τις επόμενες μέρες.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Πρώτη πρόταση μου είναι να δεις την αλλαγή εικονιδίων. Τσέκαρε π.χ το set numix.
Επίσης επειδή σε βλέπω ο,τι τα παίρνεις πολύ γρηγορα (εγώ είμαι δυστυχώς πιο αργός στην εκμάθηση) τσέκαρε και το docky που το κάνει να θυμίζει mac os.

υ.γ Σε βλέπω με window manager όπως ο i3 ή το openbox σύντομα.

υ.γ.2 και μια και έχεις παλιο pc όπως εγώ δες και τον pcman fm. Είναι γρήγορος file manager a.k.a γραφικός τρόπος διαχείρισης των αρχείων μας (photo,μουσική,βίντεο κ.λ.π)
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10717 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εγώ θα πρότεινα antergos αν υπήρχε ακόμα...
Ακόμα το έχω εγκατεστημένο. Και δεν νομίζω να το αλλάξω. Αφού είναι λειτουργικότατο.
Όλα (ή τα περισσότερα) πακέτα δουλεύουν μιας που ενημερώνονται απευθείας από το arch.
Κάποια βέβαια είναι obsolete και κάποια άλλα ενημερώνονται μέσω του aur.
rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 15:11 3.Τι repos είναι αυτά ? Το spooky_aur τι διαφορά έχει με το aur?
4.Τι εστί mutlilib? Ξέρω κάτι πακέτα που λένε multilib στο mint. Φαντάζομαι δεν έχει σχέση σωστά?
5.Το yaourt δεν είναι σαν το yay? Πως και κυρίως γιατί το κατήργησαν ? Είναι ασφαλές να το χρησιμοποιήσω?
3. Νομίζω πως η λέξει spooky τα λέει όλα! (αστειεύομαι)
4. Εν συντομία είναι ένα αποθετήριο που που περιέχει "βιβλιοθήκες" και προγράμματα που βοηθάνε στον να μπορεί κάποιος να εκτελέσει προγράμματα που είναι φτιαγμένη για άλλη αρχιτεκτονική υπολογιστών πχ 32bit σε 64bit. Arch wiki Είναι κάτι που είναι by default απενεργοποιημένο και πολύ συχνά το ενεργοποιούμε (άμεσα κατά την εγκατάσταση)
5. Ναι, γιατί κανένας δεν το ενημέρωνε κυρίως, λογικά ναι, αλλά μπορεί και όχι. Βασικά πιο; το yay ή το yaourt; Είναι opensource οπότε μπορείς να το ψάξεις :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Υπάρχει το endeavourOS που είναι η συνέχεια του antergos.
Είναι όμως τόσο καλύτερο από arcolinux, artix ή zen installer ?


Για το yiaourt λέω. Το yay έχω δει πως το χρησιμοποιούνε πάρα πολλοί ακόμα. Για το yiaourt φαντάζομαι είναι κάτι εφάμιλλο.
Ε δε θέλω να σπάσω και το σύστημα αλλά αν αξίζει να το κοιτάξω.
Γενικά από όσο ξέρω δε συνίσταται να το παρακάνει κανείς με το aur γιατί μπορεί να του σπάσει το σύστημα. Με βάση αυτό που το λένε πολλοί λέω να μην το παρακάνω με το aur και τα παρακλάδια του.
Τι λες?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 15:11 1.Απλά χρησιμοποίησες το archlab για τον installer του σωστά?

2.Φαντάζομαι οτι σε όλες τις archbased διανομές μπορείς να βάλεις τα πάντα. Όμως αναφερόμουν στις by default επιλογές DE. Το archbang είναι σαν το zen installer π.χ που δέχεται εξ αρχής χωρίς μόντες για όλα τα de?

3.Τι repos είναι αυτά ? Το spooky_aur τι διαφορά έχει με το aur?
4.Τι εστί mutlilib? Ξέρω κάτι πακέτα που λένε multilib στο mint. Φαντάζομαι δεν έχει σχέση σωστά?
5.Το yaourt δεν είναι σαν το yay? Πως και κυρίως γιατί το κατήργησαν ? Είναι ασφαλές να το χρησιμοποιήσω?
1. Archbang - ακριβως για αυτο.

2. Δεν ξερω τι ειναι το zen installer - βασικα ουτε το Archbang το ειχα χρησιμοποιησει ποτε. Πριν 10-12 χρονια απο Arch based μονο το Parabola ειχα εγκαταστησει.

3. To spooky_aur ειναι ενα μικρο repo με εργαλεια για καλυτερη χρηση του AUR. Πρωτη φορα το ειδα τωρα.

4. Οι multilib βιβλιοθηκες ειναι αυτες που περιεχουν προγραμματα που παιζουν σε διαφορες αρχιτεκτονικες - πχ στη δικη μου εγκατασταση που ειναι 64bit και επειδη ηθελα οπωσδηποτε να εχω Wine το οποιο υποστηριζει μονο 32bit libs - εγκατασταθηκε το συγκεκριμενο repo για να διπλοεγκαταστησει τις 32bit εφαρμογες αντιστοιχες των 64bit που χρησιμοποιω.

5. Το Yaourt βρισκει στο AUR των πηγαιο κωδικα εφαρμογων που δεν βρισκεις πχ αλλου - τις κανει compile και τις "καρφωνει" στο συστημα σου. Εχουν συμβει διαφορα τρελα και καταστροφες installations και για αυτο καποια στιγμη προτειναν να μην το χρησιμοποιουν οι χρηστες. Ε ενταξει :P

To antergos που ανεφερε ο Αντρεας ειναι εξαιρετικη περιπτωση - το ειχα βαλει προπερσι αλλα για 2 μερες μονο και δεν το εψαξα οσο επρεπε.

Γενικα αν σε αγχωνει το οτι μπορει να μην εχεις "καθαρο" Arch μετα απο μια εγκατασταση μεσω archbang κλπ κλπ Θυμησου οτι δεν υπαρχει "καθαρο" Arch, ολοι πειραγμενο το εχουν :D Εξαιρεση αποτελει το καλογερικο Parabola (μονο GNU εφαρμογες) - αλλα και αυτο μπορεις να το κανεις σαν τα μουτρα σου αν θελεις :)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 15:41 Added in 20 seconds:
captain_hx έγραψε: 24 Μαρ 2020, 15:26
rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 14:11 Όλα τα αλλάζεις
Αυτό είναι που μου αρέσει, ότι δηλαδή ο χρήστης μπορεί να φτιάξει το σύστημα του όπως το θέλει και όπως τον βολεύει. Μαυτό θέλω να ασχοληθώ τις επόμενες μέρες.
Πρώτη πρόταση μου είναι να δεις την αλλαγή εικονιδίων. Τσέκαρε π.χ το set numix.
Επίσης επειδή σε βλέπω ο,τι τα παίρνεις πολύ γρηγορα (εγώ είμαι δυστυχώς πιο αργός στην εκμάθηση) τσέκαρε και το docky που το κάνει να θυμίζει mac os.

υ.γ Σε βλέπω με window manager όπως ο i3 ή το openbox σύντομα.

υ.γ.2 και μια και έχεις παλιο pc όπως εγώ δες και τον pcman fm. Είναι γρήγορος file manager a.k.a γραφικός τρόπος διαχείρισης των αρχείων μας (photo,μουσική,βίντεο κ.λ.π)
Ευχαριστώ Τηλέμαχε! Θα τα δω όλα όσα προτείνεις αφού πρώτα μάθω πως δουλεύει το timeshift ;)
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

herco έγραψε: 24 Μαρ 2020, 16:45
rhtoras έγραψε: 24 Μαρ 2020, 15:11 1.Απλά χρησιμοποίησες το archlab για τον installer του σωστά?

2.Φαντάζομαι οτι σε όλες τις archbased διανομές μπορείς να βάλεις τα πάντα. Όμως αναφερόμουν στις by default επιλογές DE. Το archbang είναι σαν το zen installer π.χ που δέχεται εξ αρχής χωρίς μόντες για όλα τα de?

3.Τι repos είναι αυτά ? Το spooky_aur τι διαφορά έχει με το aur?
4.Τι εστί mutlilib? Ξέρω κάτι πακέτα που λένε multilib στο mint. Φαντάζομαι δεν έχει σχέση σωστά?
5.Το yaourt δεν είναι σαν το yay? Πως και κυρίως γιατί το κατήργησαν ? Είναι ασφαλές να το χρησιμοποιήσω?
1. Archbang - ακριβως για αυτο.

2. Δεν ξερω τι ειναι το zen installer - βασικα ουτε το Archbang το ειχα χρησιμοποιησει ποτε. Πριν 10-12 χρονια απο Arch based μονο το Parabola ειχα εγκαταστησει.

3. To spooky_aur ειναι ενα μικρο repo με εργαλεια για καλυτερη χρηση του AUR. Πρωτη φορα το ειδα τωρα.

4. Οι multilib βιβλιοθηκες ειναι αυτες που περιεχουν προγραμματα που παιζουν σε διαφορες αρχιτεκτονικες - πχ στη δικη μου εγκατασταση που ειναι 64bit και επειδη ηθελα οπωσδηποτε να εχω Wine το οποιο υποστηριζει μονο 32bit libs - εγκατασταθηκε το συγκεκριμενο repo για να διπλοεγκαταστησει τις 32bit εφαρμογες αντιστοιχες των 64bit που χρησιμοποιω.

5. Το Yaourt βρισκει στο AUR των πηγαιο κωδικα εφαρμογων που δεν βρισκεις πχ αλλου - τις κανει compile και τις "καρφωνει" στο συστημα σου. Εχουν συμβει διαφορα τρελα και καταστροφες installations και για αυτο καποια στιγμη προτειναν να μην το χρησιμοποιουν οι χρηστες. Ε ενταξει :P

To antergos που ανεφερε ο Αντρεας ειναι εξαιρετικη περιπτωση - το ειχα βαλει προπερσι αλλα για 2 μερες μονο και δεν το εψαξα οσο επρεπε.

Γενικα αν σε αγχωνει το οτι μπορει να μην εχεις "καθαρο" Arch μετα απο μια εγκατασταση μεσω archbang κλπ κλπ Θυμησου οτι δεν υπαρχει "καθαρο" Arch, ολοι πειραγμενο το εχουν :D Εξαιρεση αποτελει το καλογερικο Parabola (μονο GNU εφαρμογες) - αλλα και αυτο μπορεις να το κανεις σαν τα μουτρα σου αν θελεις :)
Ευχαριστώ πολύ...
Φοβερά κατατοπιστικός!

Η μόνη περιέργεια που μου δημιουργήθηκε βέβαια, είναι πως εγκαθιστούμε το spooky. Αν κατάλαβα καλά είναι extra repository. Είναι όμως σώφρον να εγκαθιστούμε τέτοια repositories?

Α και μην ξεχάσω: το archlab έχει μέσα τα numix εικονίδια εγκατεστημένα ή πάει μόνο με τα κλασσικά faenza,adwaita κ.λ.π ?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Επειδη ειδα και το εγραψες 2 φορες - εγω εκανα εγκατασταση το Archbang, οχι το Archlab ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Ο δαίμων του τυπογραφείου.

Πάντως το archbang έχει φορτωμένα μέσα τα εικονίδια numix και άλλα κάργα πράγματα που έχει μια arch διανομή ή είναι γυμνό και τα περνάμε όλα μόνοι μας?
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”