Πρόταση λειτουργικού (*nix)

NavalArchitect

Ερώτηση:

Έχω ένα laptop Toshiba Satellite C50-A (Celeron 2GHz x2) και του έχω περάσει Linux Ubuntu 16.04 LTS.

Μερικές φορές, περίπου 1 φορά κάθε 10 μέρες, κολλάει εντελώς όλο το λειτουργικό όταν είναι σε χρήση ο Mozilla (YouTube), και το μηχάνημα κλείνει μόνο από το κεντρικό κουμπί.

Υπάρχει κάτι πιό σταθερό/συμβατό από άλλες λειτουργικές εκδόσεις Linux που θα μπορούσα να περάσω (αντί του Ubuntu δηλαδή) ή είναι φυσιολογική η συχνότητα με την οποία μου κολλάει το PC;

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21581 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

Κωνσταντίνε νομίζω ότι τα Ubuntu είναι λίγο "βαριά". Παλιότερα είχα κι εγώ σε ένα laptop τα Ubuntu (δεν θυμάμαι πια ακριβώς έκδοση) και ήταν σχετικά αργός. Αλλάζοντας σε mint, δεν είχα άλλα προβλήματα και από τότε τρέχω τα mint στις διάφορες εκδόσεις τους. Κατέβασε σε ένα dvd την τελευταία τους έκδοση να τα τρέξεις από το dvd να τα δεις πως είναι και το περιβάλλον εργασίας. Πριν 1 εβδομάδα τα πέρασα στο laptop ενός ανιψιού μου και πηγαίνουν μια χαρά.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Εκτος που ειμαστε offtopic - ποια ειναι "τα" Ubuntu βρε παιδια ? :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

NavalArchitect έγραψε: 12 Ιαν 2018, 16:20 Ερώτηση:

Έχω ένα laptop Toshiba Satellite C50-A (Celeron 2GHz x2) και του έχω περάσει Linux Ubuntu 16.04 LTS.

Μερικές φορές, περίπου 1 φορά κάθε 10 μέρες, κολλάει εντελώς όλο το λειτουργικό όταν είναι σε χρήση ο Mozilla (YouTube), και το μηχάνημα κλείνει μόνο από το κεντρικό κουμπί.

Υπάρχει κάτι πιό σταθερό/συμβατό από άλλες λειτουργικές εκδόσεις Linux που θα μπορούσα να περάσω (αντί του Ubuntu δηλαδή) ή είναι φυσιολογική η συχνότητα με την οποία μου κολλάει το PC;

Ευχαριστώ.
Γιατί δεν δοκιμάζεις κάποια arch based διανομή? Π.χ https://manjaro.org/ ή https://antergos.com/
Θα δείς μεγάλη διαφορα
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11254 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μόνο φυσιολογικό δεν είναι Κωνσταντίνε, υπάρχουν πολλές διανομές που μπορείς να δοκιμάσεις, mint, opensuse, arch (στις εκδώσεις του manjaro ή antegros όπως πρότεινε ο Χρήστος πιο πάνω)

Εγώ θα πρότεινα και πάλι ubuntu αν δεν είσαι "power" user. Μετά να πας σε mint ή opensuse και τελευταία τα arch based...
Βέβαια θα μπορούσες να προσπαθήσεις να διορθώσεις το πρόβλημα (google is your friend)
Η κοινότητα του (της;) ubuntu είναι μεγάλη και η υποστήριξη πολύ καλή...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1380
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21581 times
Been thanked: 3988 times
Ηλικία: 47

herco έγραψε: 12 Ιαν 2018, 19:13 Εκτος που ειμαστε offtopic - ποια ειναι "τα" Ubuntu βρε παιδια ? :D
Γράψε λάθος Ηρακλή. Ποιό σωστά νομίζω είναι "η διανομή ubuntu". :P
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
NavalArchitect

Παιδιά ευχαριστώ όλους.

Δεν είμαι προχωρημένος χρήστης, το μηχάνημα το έχει η μητέρα μου και το μόνο που κάνει είναι να το ανοίγει, πατά το εικονίδιο να ανοίξει ο Μοζίλας, και μετά βλέπει ντοκυμαντέρ ή/και σειρές στο YouTube.

Έκανα ένα update νωρίτερα, θα δούμε πώς θα πάει αρχικά. Μετά θα δω και Antergos / Mint. Ευχαριστώ πάντως.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Άσχετο και σχετικό...
εδώ και λίγο καιρό ~1 μήνα στον σταθερό υπολογιστή (Ubuntu 16.04 με 4Gb μνήμη και AMD Phenom II X4 965 Processor × 4) μόλις εκκινούσα το Libre Office κόλλαγε το σύμπαν. Έψαχνα από εδώ, έψαχνα από εκεί, τίποτα. Μνήμη θέλει έλεγα (όχι ότι δεν χρειάζεται) γιατί ανοίγω και αρκετές καρτέλες (20 έχω αυτή τη στιγμή). Να μην τα πολυλογώ το πρόβλημα ήταν από μία διεργασία "Orca" η οποία στους έχοντες προβλήματα όρασης τους διαβάζει την οθόνη. Μετά από το κλείσιμό της και την απεγκατάσταση όλα ΟΚ. Αν θυμάμαι καλά έτρωγε μισό γίγα μνήμης. Πως ξεκίνησε; Το βλαστάρι πάτησε Alt+Super+s με την παλάμη (τυχαία).
Άβαταρ μέλους
mengiorgos
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 366
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2017, 15:48
6
Has thanked: 1275 times
Been thanked: 2388 times
Ηλικία: 41

Είχα βάλει κι εγώ τα Ubuntu 16.04 LTS στο λαπιτοπ του αδερφού μου και μετά από κάνα χρόνο κόλλαγαν τα πάντα. Εγώ έχω εδώ και 5 χρόνια στο σταθερό υπολογιστή την έκδοση 15.10 (αυτή ήταν η πιο νέα τότε) και δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα πουθενά. Α! Και αρνούμαι πεισματικά να αναβαθμίζω στην νέα έκδοση. Θα πρότεινα λοιπόν, μιας και τα Ubuntu τα θεωρούν πολλοί πιο φιλικά σε αρχάριους χρήστες, να κοίταζες κάποια άλλη έκδοσή τους.
Αντί να στενοχωριέσαι για το σκοτάδι, άναψε ένα φως.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11254 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Παίζει να είναι και το Firefox δοκίμασε chrome/ chromium
Αφού κάνεις update
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”