Free antivirus ? Anti..

Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

H συνδρομή στην ΕSET λήγει σε λίγες μέρες και δε θέλω να πληρώσω για άλλη μια χρονιά. Μπορείτε να μου συστήσετε κάποιο ; Έμαθα για το RoggueKiller αλλά δε το έχω δοκιμάσει. Υπόψη έχω win7 -64bit αν έχει σημασία.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Avast
Βάζεις κι ένα Spybot
και νομίζω είσαι ΟΚ ;)

Να θυμάσαι/θυμάστε όμως μιά φορά τη βδομάδα να κάνετε μιά πλήρη σάρωση.
Και εκτός αυτού, καθαρίζετε που και που τα cookies, ιστορικό, μνήμη cache κλπ,
είτε από τους browsers, είτε με πχ το Ccleaner
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νώντας την 13 Ιούλ 2017, 12:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3098
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 27827 times
Been thanked: 29054 times
Ηλικία: 64

Ηλία, ένα antivirus που δεν κάνει update την database των ιών που αντιμετωπίζει, θα σε προστατεύσει μόνο γιά λίγο καιρό.
Απ ότι είδα στο site του RoggueKiller, αυτό κάνει η τζάμπα version, μάλλον. Διαφορετικά οι επί πληρωμή versions, δεν θα πουλούσαν ποτέ.

Νομίζω, πως αν είσαι στο internet, και η "μηχανή" σου (desktop, laptop, tablet), διαχειρίζεται ευαίσθητα δεδομένα (κωδικούς καρτών, online πληρωμές), τότε κάτι που είναι free, δεν σε προστατεύει απόλυτα.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Και όπως γράφει ο Γιάννης πιό πάνω, κανένα πρόγραμμα δεν μας προστατεύει απόλυτα, ειδικά τα δωρεάν.
Θέλει προσοχή μεγάλη και από εμάς. Μην ανοίγουμε άγνωστα αρχεία σε μηνύματα, όχι σε σελίδες επικίνδυνες
και λοιπά και λοιπά. Μην αποθηκεύουμε στη μνήμη των browsers κωδικούς πρόσβασης σε τράπεζες, email Λογαριασμούς κλπ.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ηλια, αν επιτρεπεται τι "δουλειες" κανεις σε αυτο το pc ? πχ σερφαρισμα και webbanking ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Και εγώ το avast θα σου πω Ηλία , λειτουργικό με ωραίο interface, ήσυχο κάνει αναβάθμιση σε χρόνο που έχεις προγραμματίσει μια φορά και δεν ξαναενοχλεί κάνοντας αθόρυβα δουλειά και σαν δεύτερη επιλογή θα έλεγα το AVG. Και τα δύο κάνουν πολύ συχνά αναβάθμιση στις βάσεις δεδομένων ιών .
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις. Ηρακλή, και σερφάρισμα και webbanking.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ωραια, οποτε σκεψου και τη πιθανοτητα χρησης μια εκδοσης Linux. Εχει καποια θεματα οκ αλλα το θεμα ασφαλειας στο σερφαρισμα ειναι λυμενο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το linux λύνει κάποια θέματα, δημιουργεί όμως κάποια άλλα... (λιγότερο σημαντικά για κάποιους)
Εγώ έχω το avg.
Αυτή είναι η έκδοση που έχουν για τα windows 7.
Δωρεάν και οι 2
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλημέρα έχει ενδιαφέρον το θέμα,

Ηλία,το Anti-malware είναι για άλλο σκοπό,οι επιλογές που υπάρχουν αυτή την στιγμή σε "free" antivirus είναι:
Avira - Avast - Bitdefender - AVG - ZoneAlarm,δεν βάζω άλλα γιατί και δεν αξίζουν,αλλά και θα μπερδευτούμε.

Πρίν να πω την δική μου καλύτερη λίστα,θέλω να κάνω μια ερώτηση προς προβληματισμό όλων μας,

Is free antivirus really free? η απάντηση_ναί είναι αλλά,μπορεί να γίνουν trade off κάποια privacy,για παράδειγμα,AVG’s υπάρχει πρόβλημα με τα privacy policy,η (πολιτική απορρήτου της εταιρίας AVG) όταν το κατεβάσεις και χρησιμοποιήσεις την free έκδοση,παίρνει λοιπόν τα δικαιώματα που χρειάζεται για (personal and non-personal information) και τα διαμοιράζει σε τρίτους,και ναι περιλαμβάνουν και τους διαφημιστές,αυτό φυσικά προκάλεσε αρκετά μεγάλο σάλο όταν δόθηκε στη δημοσιότητα.

Τώρα ωστόσο η AVG μας 'λέει' πως δεν μοιράζεται δεδομένα με τρίτους. Απλώς διατηρεί το δικαίωμα να το πράξει.
Κάποιοι είπαν καλά και τι έγινε; είναι η πολιτική της εταιρίας,όλοι το ίδιο δεν κάνουν; Όχι δεν είναι όλες ίδιες,υπάρχουν ακόμα τουλάχιστον και σοβαρές εταιρίες που σέβονται και εμποδίζουν την ανταλλαγή,για προϊόν ασφάλειας πρόκειται...

Η προσωπική μου γνώμη ως προς την επιλογή αλλάζει κάπως,δοκιμάζω το κάθε antivirus με τα δικά μου leak test,και με SE Labs - AV-test - AV Comparatives,και τώρα επέλεξα το Bitdefender,γιατί είναι δωρεάν,και διότι ένα antivirus είναι ένα "anti-virus" για εμένα,όχι ένα file remover ή ένα password manager ένα disk cleaner/browser κ.ο.κ.
Υπόψη έχω win7 -64bit αν έχει σημασία.
Έχει μεγάλη σημασία και στα bit και στα διάφορα os,στα Windows 10πχ,παίζει και ο Defender σχετικά καλά,όμως τα περισσότερα antivirus ενσωματώνουν όλα αυτά που γράφω παραπάνω και επιβαρύνουν την cpu,και κάνουν το μηχάνημα να σέρνεται,και στην ουσία καμία σχέση δεν έχουν με τους ιούς.

Η λίστα που προτείνω και (ymmv πάντα) είναι:

1.Bitdefender με μεγάλη διαφορά,ακόμα και απέναντι σε καλοπληρωμένες σουίτες,εκτός της άψογης μηχανής του,είναι το πιό 'ελαφρύ' από όλα,και "ακουμπητό" το βάζεις και και τέλος.
2.Avast πολύ καλή δουλεία,αλλά στην πράξη βαρύτερο.
3.AVG χτυπιέται με το Avira και το Avast.

ΥΓ: Προτείνω σε όλους το Avast,και όχι δεν κοροϊδεύω,προτείνω το 2ο καλύτερο free για ένα και βασικό λόγο,που ίσως να μην το πιστεύουμε αλλά είναι αλήθεια,ο λόγος είναι πως το καλύτερο antivirus της χρόνιας είναι μια ανοιχτή πρόκληση για όλους τους κακόβουλους,το Bitdefender λοιπόν δέχεται τις περισσότερες επιθέσεις εδώ και 3 χρόνια με τα νούμερα που χτυπάει,έτσι χρειάζεσαι και επιπλέον ασφάλεια μαζί του,τελικά πιστεύω να μην σας μπέρδεψα... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”