Αγορά laptop

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Καλησπέρα,

Είμαι στην διαδικασία αγοράς φορητού υπολογιστή.
Διαθέτω έως και 1300-1500 euro ξέρω πως μάλλον θεωρούνται πολλά, αλλά θα είναι υπολογιστής για όλες τις δουλειές.
Θα το χρειαστώ για τις δουλειές του φόρουμ, software development, ίσως μελλοντικά να χρειαστεί να κάνω επεξεργασία video αλλά κάνω και επεξεργασία εικόνας συχνά πυκνά. (ίσως να παίζω και κανένα παιχνιδάκι)

Έχω βρει αυτόν τον υπολογιστή αλλά ακόμα δεν έχω καταλήξει οριστικά, κοιτάω μπας και βρω κάτι πιο οικονομικό.
MSI GE62 7RE
Δυστυχώς στο mediamarkt Ελλάδας δεν τον βρήκα.
Έχετε να αντιπροτείνεται εσείς κάποιον;

Ευχαριστώ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Ανδρέα δεν είπες την προτίμησή σου για την οθόνη,πόσες ίντσες; Oled;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 834
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7547 times
Been thanked: 6832 times
Ηλικία: 45

Υπαρχει το συγκεκριμενο στο eshop.gr στα 1569 ευρω
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αντώνη 15 με 17"
Τάσο να υπενθυμίσω ότι μένω Ολλανδία :) και ο γούγλις βγάζει τοπικά αποτελέσματα.
Στο mediamarkt πήγα γιατί εδώ το βρίσκω πιο φθηνά απ όλα τα άλλα καταστήματα... :S
Συγκεκριμένα εδώ τα media το έχουν 1449 € (αυτή την λογική με το 1 ευρώ/λεπτό ποτέ δεν την κατάλαβα)

Ευχαριστώ και πάλι! :)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ανδρέα *με τόσα χρήματα που θες να δώσεις* και για να πάρεις κάτι της προκοπής που θα χρησιμοποιείται για δουλειές όπως αυτές που περιγράφεις + αντοχή/υποστήριξη σε βάθος χρόνου, καλύτερα ψάξε (από πιο φθηνά στα πιο ακριβά) για HP Probook/EliteBook/Envy και εάν μπορείς πήγαινε κατευθείαν σε Z-Book. Σε Dell κοίταξε για Latitude σειρά 5 ή 6 και εάν μπορείς πήγαινε κατευθείαν σε Precision. Άλλη επιλογή τα Lenovo Thinkpad. Μιλάμε για σοβαρά μηχανήματα (ειδικά οι σταθμοί εργασίας), αξιόπιστα, με σοβαρή υποστήριξη. Τα consumer, κατά τη γνώμη μου, ξέχνα τα. Για τα χρήματα που θες να δώσεις ξαναλέω ώστε να πιάσουν πλήρως τόπο -και πάντα κατά την ταπεινή μου γνώμη. Ότι και να πάρεις υπολόγιζε και SSD είτε σε M.2 είτε παραδοσιακό.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 790 times

Αν το μετακινείς πολύ κοίτα για ultrabook ενώ αν θα μένει μέσα συνήθως, και σε νοιάζει η δύναμη, κοίτα ακόμα και για alienware. Gaming laptop θεωρητικά, που έχει δύναμη σχεδόν εφάμιλλη desktop.
Με τα χρήματα που διαθέτεις μπορείς να πάρεις τα πάντα, οπότε κοίτα στο πάνω ράφι από macbook, inspiron, thinkpad κτλ. όπως λέει κι ο Γιώργος από πάνω.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ευχαριστώ πολύ για όλα.
Τελικά αποφάσισα να επιστρέψω στις παλιές μου συνήθειες... Δηλαδή BTO (build to order).
Βρήκα την bto.eu απ ότι κατάλαβα διανέμει μόνο Γερμανία, Βέλγιο και Ολλανδία.
Έτσι έφτιαξα το "δικό" μου laptop...

X•BOOK 15CL71 15.6 inch game and DTP laptop with NVIDIA GTX 1050 VGA - mat Full HD IPS

Processor and VGA
15.6" mat Full HD IPS panel with Core i7-7700HQ quad-core and GTX 1050 2GB

Cooling paste (βάζουν καλύτερη πάστα κατά παραγγελία)
Better cooling paste for the processor and the VGA

RAM 1st slot
1 x 8GB DDR4L (2400MHz), Kingston HyperX DDR4-8GB2400KINGX

RAM 2nd slot
empty

SSD Slot (M.2, SATA or PCI Express)
1 x 128GB, SATA M.2 SSD, BTO selected SSD, 560MB/s-300MB/s

Harddisk / Solid State
1 x 1000GB (1TB) 7200rpm 2.5 inch hard disk

Wireless
1 x Intel® Dual Band Wireless-AC 8260/65 M2 (2.4/5GHz, 867Mbps) + Bluetooth 4.2

Keyboard - lang
1 x LED multi-color (RGB) QWERTY-keyboard (US International-Nederlands) (Ελπίζω να μην είναι τίποτα κουλά γράμματα, όχι ότι διαφέρουν τα γράμματά τους σε κάτι)

Operating system (έβαλα τα win για να υπάρχουν, οκ κάνεις πολλά σε linux αλλά δεν ήμαστε haters)
1 x Windows 10 Home UK incl. USB-stick

Waranty
2 jaar carry-in waranty

Free Basic BTO laptop backpack up to 17 inch incl standard muis and actionkit (δεν ξέρω καν τι είναι το actionkit θα το δω στην παραλαβή). Στο unboxing που λένε!.

Πνευματικά δικαιώματα
1 x Bij levering binnen Nederland neemt BTO de heffing van Stichting de Thuiskopie voor haar rekening. € 4,99
Για κάθε ηλεκτρονική συσκευή που αγοράζεις στην Ολλανδία (και μπορεί να παίξει μουσική ή/και βίντεο) πληρώνεις για τα πνευματικά δικαιώματα των δημιουργών.
Στην Ολλανδία το κατέβασμα υλικού με περιορισμούς πνευματικών δικαιωμάτων δεν είναι αδίκημα. Αλλά ο διαμοιρασμός τους είναι. Οπότε να κατεβάσεις μπορείς, να ανεβάσεις όχι! :)

Τιμή € 961,15
Έξοδα αποστολής και εργατικά € 0,00
ΦΠΑ € 201,84
ΤΕΛΙΚΉ ΤΙΜΗ € 1.162,99

Νομίζω πως είναι αρκετά καλό το "σύστημα". Το laptop δέχεται μέχρι και 32GB ram και μπορώ άνετα να του βάλω άλλα 8 μελλοντικά διπλασιάζοντας την.
Έβαλα μία "μικρότερη" κάρτα γραφικών GTX 1050 και προτίμησα να δώσω τα λεφτά σε έναν καλύτερο επεξεργαστή I7 αλλά και σκληρό δίσκο 1 TB 7200 rpm.
Ελπίζω το αποτέλεσμα να είναι καλό, σε σχέση με όλα όσα κοίταξα και δεν μου "έκαναν" σε αυτά που έψαχνα αλλά και στα λεφτά που ήθελα να "γλιτώσω".
Τώρα θα περιμένω σε αναμμένα κάρβουνα μέχρι να το παραλάβω (την επόμενη εβδομάδα ελπίζω).
Όπως και το τηλέφωνό μου που έχω στείλει για επισκευή γιατί εμφανίσει "όλως τυχαίως" μερικά υπερφορτισμένα pixels. Η αλήθεια είναι ότι έφαγε σφαλιάρα (νευράκια τσαταλάκια). Η "φάση" είναι ότι το γυαλί απ έξω δεν έπαθε τίποτα. Gorilla glass... Στο σημείο χτύπησε η βέρα και προφανώς η ενέργεια μεταδόθηκε στην μέσα μεριά... :text-bump:
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Με το καλό να το παραλάβεις Ανδρέα,δεν πρόλαβα να βοηθήσω ήσουν πολύ γρήγορος,ή εγώ πολύ αργός,μια χαρά είναι η επιλογή σου,θα πηγαίνει και :violence-instagib:

* Τα 8GB RAM πιστεύω είναι λίγα για αυτά που θές,όπως είπες και εσύ,όποτε στο μέλλον βάλε άλλα 8GB RAM ίδιο brand και MHz,για να έχεις και dual,αυτό αφορά κυρίως την επεξεργασία video,τα 16GB είναι το ελάχιστο.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αντώνη, δεν πειράζει, ήμουν λίγο "βιαστικός" γιατί περίμενα αυτή την στιγμή εδώ και 7 μήνες :)
Φύγανε όλα τα λεφτά του επιδόματος αδείας μου (200 € βασικά "περίσσεψαν" :D) τα οποία και θα πάνε σε τρύπες...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Τι είπες τώρα Ανδρέα!!! Επίδομα αδείας!!! Περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις ... Μπορώ να ασφαλιστώ στην Ολλανδία και να δουλεύω Ελλάδα; XD
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”