Μελάνια: Γνήσια ή συμβατά & ανακατασκευασμένα;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Έχω 2 εκτυπωτές (και 2 ακόμη έχω "χαλάσει" ) Epson (άν και για όλες τις μάρκες είναι η ερώτηση)

Πάντα χρησιμοποιούσα τα δικά τους μελάνια, τα γνήσια. Κάθε φορά που πάω για αγορά (σε μερικά
καταστήματα) μου προτείνουν και τα "συμβατά". Μου έχουν πεί όμως φίλοι ότι πολλές φορές
δεν τα "διαβάζει" ο εκτυπωτής, τα εμφανίζει πχ άδεια από την αρχή. Ακόμη ότι χάλασαν τους
εκτυπωτές τους με τα συμβατά. Ισχύει; Ή να δοκιμάσω, ξοδεύουμε αρκετό μελανάκι σε εκτυπώσεις...

Και κάτι ακόμη. Οι εκτυπωτές μου "δέχονται" συγκεκριμένα τα μελανάκια με το "τσιτάχ" τον γατόπαρδο ελληνιστί.
Ένας φίλος που άλλαξε εκτυπωτή και βάζει τις "μαργαρίτες" μου έδωσε ένα κίτρινο "αλεπουδίτσα.
Στη λίστα των μελανιών για τους εκτυπωτές μου η Epson δεν το αναφέρει.
Δεν "ταιριάζει" δλδ, ενώ το δοχείο και το τσιπάκι, είναι ίδια.
Είχα ρωτήσει ένα παιδί στο Πλαίσιο, μου είχε πεί: Όχι, μην το βάλεις, μόνο τα δικά του.
Έχει κανένας σας δοκιμάσει άλλο μελάνι-κωδικό (γνήσιο) στον εκτυπωτή του;

Αυτά που βάζω είναι τα Τ 0711,12,13,14. Η αλεπουδίτσα είναι Τ 1284
:ty

Added in 2 minutes 44 seconds:
Σημ. Δεν σκοπεύω να πάρω Laser. Inkjet και πάλι. Άν και όταν "τα παίξει" του γραφείου θα πάρω
ένα απο τους καινούργιους (και ακριβούς όμως) Epson που το μελάνι τους είναι σε μπουκαλάκια!!!
Άβαταρ μέλους
Theodoros
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 384
Εγγραφή: 08 Φεβ 2015, 12:14
9
Has thanked: 366 times
Been thanked: 545 times

Απο τα συμβατα ειμαι απογοητευμενος.
Τα ρεφιλ shop κανουν καλη δουλεια,
υπο την προυποθεση να μπορει να γεμισει το cartrige.
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Το ζήτημα των "συμβατών" μελανιών είναι σχεδόν ζήτημα τυφλής τύχης. Το αν αξίζει ή όχι η χρηση τους εξαρτάται απο παρα πολλους παράγοντες, οπου όλοι τους όμως είναι υποκειμενικοι. Για παραδειγμα αναφέρω μονο μερικούς: κοστος εκτυπωτή, ποιότητα εκτύπωσης, αντοχή εκτύπωσης, προορισμός εκτύπωσης, ειδος κεφαλών εκτυπωτή κ.α.

Ενα απο τα σημαντικότερα ζητήματα με τα μελάνια είναι το εξης: κάθε κεφαλή εκτύπωσης (πλεον) εκτοξεύει εξαιρετικά μικρά σταγονίδια (που ακόμα και σε πολύ φθηνους εκτυπωτές μπορεί να έχουν μέγεθος σταγόνας που να φτανει το 1/1000000000000 του λίτρου!!). Συνεπώς, σε αυτές τις διαστάσεις, η σύνθεση του μελανιού είναι ζήτημα εξαιρετικά σημαντικό, καθώς οποιαδήποτε διαφοροποίηση στα συστατικά του μπορεί να επιφέρει δραματικές επιπτώσεις στη συνεργασια του με την κεφαλή, ακόμα και απλα με την αλλαγή των περιβαλλοντικών συνθηκών (κυρίως θερμοκρασία και υγρασία). Τα γνησια μελανια (υποτίθεται πως) ικανοποιούν παρα πολύ συγκεκριμενα και απαιτητικά πρότυπα προδιαγραφών, ώστε αφενός να συνεργάζονται βέλτιστα με την κάθε κεφαλή (αυτός είναι κι ένας απο τους λόγους που η ίδια εταιρία βγάζει διαφορετικές σειρές μελανιών για τα μοντέλα της, οι οποίες δεν είναι εναλλαξιμες μεταξύ τους) κι αφετέρου να εξασφαλίζουν συγκεκριμένη αντοχή της εκτυπωσης στον χρονο.

Τα "συμβατά" μελάνια απο την αλλη, μπορεί ειτε να είναι απλως ίδια με τα εργοστασιακά (δλδ να τα παράγει ο ίδιος ΟΕΜ και να τα διαθετει με διαφορετική ετικετα και ίσως και κάποια ψιλοδιαφορα στη σύσταση) ειτε να απέχουν παρασάγγας στη σύσταση. Πρακτικά είναι αδύνατο κανεις να ξέρει τι ισχυει, αφού στον χώρο της παραγωγης μελανιών επικρατεί ενα χάος και τεραστια ελλειψη στανταρισμενων προτύπων (ώστε κάθε εταιρία αφενός να προστατεύει τα δικά της συστήματα απο την αντιγραφή, κι αφετέρου να τα πλασαρει ως μοναδικά και καλυτερα).

Πώς μεταφράζονται όλα αυτά στην πράξη;

Η Epson έχει επιλέξει (για λογους τεχνολογικους) στους εκτυπωτές της η κεφαλή να αποτελεί σταθερό τμήμα του μηχανισμού εκτύπωσης. Κάθε cartridge περιεχει απλως μονο το μελάνι (το "απλως" βέβαια είναι κάπως σχετικό, αφού το μεγαλυτερο μερος στο εσωτερικο κάθε cartridge καταλαμβάνεται απο ενα εξαιρετικά πολύπλοκο συστημα μικροσωληνωσεων οι οποίες εξασφαλίζουν οτι δεν θα αναπτυχθει καμια φισαλιδα αέρα στην γραμμή τροφοδοσίας μελανιού - φαντασου τι πρόβλημα στην εκτύπωση προκαλει και ποσο δύσκολο είναι να καθαρίσεις από τις σωληνώσεις μια φυσαλίδα αέρα, όταν η μέση σταγόνα εκτύπωσης έχει μέγεθος μερικά εκατομμυρια φορες μικροτερο!). Απο την αλλη, η ΗΡ (και νομιζω και η Canon) έχει επιλέξει διαφορετική τεχνολογία κεφαλων , κι έτσι κάθε cartridge μελανιού περιλαμβανει ενσωματωμένη και την κεφαλή εκτύπωσης.

Καθως οι κεφαλες εκτυπωσης ειναι απο τα πιο ευαισθητα τμηματα του εκτυπωτη (και αυτά που συνήθως χαλάνε πρωτα), πρακτικα στους Epson εχεις την ίδια κεφαλή για όλη τη διαρκεια ζωής του εκτυπωτή, ενω στους ΗΡ (και νομιζω και στος canon) εχεις μια καινούργια κεφαλή κάθε φορά που βάζεις καινούργιο (γνήσιο) μελάνη. Συνεπώς, όπως αντιλαμβανεσαι, στους Epson η κεφαλή χρειαζεται πολύ μεγαλύτερη προστασία και προσοχή στο τι μελάνι της φοράς, ενω στους ΗΡ μποριες, αν κάτι στραβωσει με την κεφαλή, να αγορασεις ενα καινούργιο γνήσιο μελάνι και να καθαρίσεις.

Ανάλογα με την ποιότητα του "συμβατού" μελανιού, κάποιο πρόβλημα μπορεί να προκύψει μετα απο λιγοτερο ή πολύ περισσότερο χρονικό διαστημα. Προσωπικά μου έχει χαλάσει (πολύ παλιά) εκτυπωτής epson απο συμβατά μελάνια, ενω ποτε δεν είχα κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα απο μελάνια με ΗΡ. Ταυτόχρονα, συμβατο μελάνι δεν μου έδωσε ποτε την ποιότητα εκτύπωσης που πήρα απο τα γνήσια.

Ανάλογα λοιπον με το υι χρήση κανεις, ποσο αξιόλογης την ζωή του εκτυπωτή σου και για πού προοριζεις τις εκτυπώσεις σου, μπορεί να συμφέρει ή όχι η χρηση συμβατών μέσων. Παραδείγματα:
-Φθηνος inkjet για εκτύπωση μεγάλου όγκου εγγράφων: προφανώς και συμφερουν τα συμβατά, αφού μέχρι να χαλάσει ο εκτύπωσης εχεις κανεις πολλαπλάσια απόσβεση του κοστους αγοράς του και μέσων του.
-Ακριβος, εξειδικευμένος (φωτογραφικός ή μεγάλου μεγέθους) inkjet: τα συμβατά σπάνια θα πετύχουν την ποιότητα εικόνας (και, ακόμα πιο σημαντικό, την παροχή προβλέψιμου αποτελέσματος απο εκτύπωση σε εκτύπωση) των γνησίων, ενω μια πιθανή καταστροφή του εκτυπωτή ίσως αποτελέσει πρόβλημα στον όγκο εργασιών της επιχείρησης κλπ

Προσωπικά, έχω ενα πολυμηχανημα ΗΡ για όλες τις εκτυπώσεις μου πλην φωτογραφιών, το οποίο σταθερά τροφοδοτω με συμβατά μελάνια, εδώ και 4 χρόνια. Δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα λειτουργίας. Για τις φωτογραφιες μου όμως (και τύπωνω αρκετές και σε μεγαλα μεγέθη, όντας χομπιστας φωτογράφος, που ενίοτε όμως αναλαμβανω και καποιες δουλειές...) έχω εναν φωτογραφικό Α3 Epson, στον οποίο χρησιμοποιώ αποκλειστικά γνήσια μελάνια Epson (τα οποία κοστίζουν και τα 6 κάπου στα 90€, ωστόσο δεν διανοουμαι να μπλεξω τον συγκεκριμένο εκτυπωτή με συμβατά όχι τόσο λόγω των πιθανών προβλημάτων στις κεφαλές του, όσο λόγω του γεγονότος οτι τα συμβατά μελάνια δεν δίνουν σταθερά προβλέψιμα αποτελεσματα στην πιστότητα χρωμάτων και τονικών διαβαθμισεων, ενω οι εικόνες που παράγουν ξεθωριάζουν σημαντικά μετα απο λιγα χρόνια...)

Ελπίζω να σε καλυψα με αυτά τα λιγα :-)

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αν με κάλυψες λέει; :D ...
Συνεχίζω με γνήσια λοιπόν. ;)

:ty Βασίλη και Θοδωρή

Για τις φωτογραφίες όμως θάθελα να ρωτήσω κάτι μια που τόφερε η κουβέντα.
Τις ψηφιακές, άν τις πάμε σε ένα φωτογραφείο, δεν τις εκτυπώνουν όπως παλιά;
Γιατί νομίζω πως εκείνα τα χαρτιά όπου εκτυπώναμε από αρνητικά φίλμς
(έχω πολύ καιρό να πάω σε φωτογραφείο για εκτύπωση)
αντέχουν πιό πολύ στο χρόνο αλλά και σε πχ νερό, δεν ξεθωριάζουν κλπ. :think:
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Υπαρχουν διάφορες τεχνικές εκτύπωσης στα φωτογραφεια. Το πιθανότερο είναι πως αν πας στο φωτογραφείο της γειτονιάς σου, ναι, θα στις τυπώσουν "όπως παλιά". Ωστόσο, τα περί αντοχής στον χρονο και στο νερό, αν και ίσχυαν μέχρι πριν λιγα χρόνια, πλεον δεν ισχύουν. Χωρις να μπω σε πολλες τεχνικες λεπτομερειες, ακόμα και οι εκτυπώσεις απο φθηνους οικιακους inkjet πλεον δεν έχουν ιδιαίτερα θέματα με το νερό (μερικές μάλιστα βγαίνουν απολύτως στεγνές και αδιαβροχες απευθείας απο τον εκτυπωτή!), ενω και η αντοχή στον χρονο έχει αυξηθεί δραματικά. Σε γενικές γραμμές, ο ερασιτέχνης φωτογράφος που τυπώνει στο σπίτι του με inkjet μπορεί πλεον να πετύχει εκτυπώσεις πολύ ανώτερης ποιότητας απο το φωτογραφείο, με αντοχη στον χρονο που ξεπερνά την "κλασσική" φωτογραφία, κι όλα αυτά με ενα μέτριο προς σχετικα χαμηλό κοστος (με εναν εκτυπωτή των 350 - 600€ και με κοστος ανα φωτογραφία Α4 γύρω στα 1,5 - 2€).

Στάλθηκε από το GT-P5100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”