Αγορά lap top/notebook.

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Θα ηθελα τις προτασεις σας για την αγορα νεου lap top or notebook. Η χρηση ειναι 80% ιντερνετ με αρκετη εργασια και συνδεση με τους σερβερς της δουλειας εξ αποστασεως και το υπολοιπο απλα word και excel ok και φωτο ξυρισματος. Ταλαντευομαι μεταξυ 11,3 η 15 οθονη. Θα προτειμουσα την μικροτερη αλλα δεν ξερω εαν θα εχω προβλημα με το μεγεθος των γραμματων κλπ καθοτι και πρεσβυωπ.
Οσο για τιμη τι να πω ισως κατι μεταξυ 400 και 600? Ευχαριστω.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αν και οι κομπιουτεράδες του φόρουμ θα έχουν καλύτερη άποψη, εγώ θα πρότεινα να πάρεις laptop με 15' οθόνη άντε 13' και όχι 11 εκτός αν χρειάζεσαι πραγματικά φορητότητα για κάποιο λόγο.
Ανεξάρτητα της διαμέτρου της οθόνης και της ανάλυσης, το μέγεθος των γραμμάτων ρυθμίζεται ώστε να είναι αυτό που σε βολεύει. Η μεγαλύτερη διάμετρος που (συνήθως) συνοδεύεται από μεγαλύτερη ανάλυση θα προσφέρει τη δυνατότητα να βλέπεις περισσότερα πράγματα ταυτόχρονα και καθαρότερα. Η μεγάλη ανάλυση/οθόνη, σε εφαρμογές τύπου excel με μεγάλους πίνακες είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο.

Σε μάρκες τώρα, προσωπικά έχω καλή εμπειρία με Dell και Toshiba. Ειδικά το service της πρώτης είναι εξαιρετικό.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Εάν δεν χρειάζεται να το μεταφέρεις καθημερινά είναι μάλλον καλύτερα να προτιμήσεις 15'' οθόνη.
Από μάρκες θα προτιμούσα Dell, Toshiba -με την πρώτη να έχει την καλύτερη υποστήριξη μακράν. Επίσης Lenovo εάν πάς σε επαγγελματική σειρά αλλά είναι ακριβά.
Να έχεις κάτι βασικό υπόψη σου. Τα φθηνά μηχανήματα όλων των εταιρειών δεν έχουν πια την ποιότητα κατασκευής που είχαν παλιότερα. Εάν θες καλό πληκτρολόγιο και μηχάνημα να αντέχει στο χρόνο από θέμα κατασκευής, πήγαινε -αν αντέχεις οικονομικά- σε Dell Latitude ή Toshiba Tecra.
Εάν θες να μείνεις στα 400 ευρώ εγώ θα σου έλεγα να δεις Dell Inspiron. Αν πας στα 600, δες αν μπορείς να ανέβεις στα 750-800 να πάρεις Latitude με 5 χρόνια εγγύηση.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστω. Ναι Χαρη και ενωουσα 13 οταν ελεγα 11 οθονη. Και εγω εχω πολυ καλη εμπηρεια απο την Dell αλλα οχι απο την το service της Toshiba. Το latitude που μου λες Γιωργο το εχω σταμπαρει και εγω απλα λεω μεσα μου εαν παω στα 900 γιατι να μην παρω το Mac book Pro? Παντως κανοντας και εγω μια ερευνα αγορας για ενα αξιοπιστο μηχανημα εργασιας χρειαζεται το χιλιαρικο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Υπάρχουν και λύσεις σε τάμπλετ.
11 inch ταμπλετ και από εκεί και πέρα παίρνεις ένα μικρό πληκτρολόγιο και έχεις καθαρίσει.
Υπάρχουν αρκετά "free/paid apps" για word editing, rdp, ssh κτλ.

Από εκεί και πέρα εγώ έχω πάρει ένα 11άιντσο MSI S12T.
Η οθόνη είναι αρκετή για το οτιδήποτε.

CPU: AMD A4-5000
GPU: AMD Radeon HD8330
LCD: 11.6 HD 1366x768 (touch)
RAM: DDR III 8GB
HDD: 128 GB SSD
Βάρος < 1 κιλό

Αν θυμάμαι καλά το είχα πάρει 400-450 €
Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να το βρεις στην Ελλάδα αλλά είμαι σίγουρος πως θα υπάρχει αντίστοιχο μηχάνημα.
Λόγο του μεγέθους του το κατατάσσουν στα netbooks.

Αλλά γενικά θα έλεγα 13 ίντσες. Τώρα κουβαλάω κάθε μέρα ένα dell latitude 15άρι και είναι βαρύ.
Και η διαφορά μεταξύ 11 και 13 μπορεί να είναι μικρή αλλά είναι αρκετή για να κάνει την διαφορά.

Για MAC δεν θα το σκεφτόμουν. πληρώνεις όνομα.
Μπορείς να πάρεις ένα καλό λαπτοπάκι και να του εγκαταστήσεις μία καλή διανομή linux, open source και όλα δωρεάν για να μην πω τσάμπα που "ακούγεται κάπως".

:hellas
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστω Αντρεα. Tablet εχω αλλα δεν ειναι τοσο ευχρηστο για δουλεια. Βεβαια κανω τα απλα αλλα δεν ειναι για κατι πιο συνθετο. Και εγω ειμαι της αποψης των 13'' διοτι το προηγουμενο που ηταν 15αρι ηταν ΒΑΡΥ. Με βλεπω να κλεινω προς το dell αλλα θελω να τα δω απο κοντα πρωτα. Δεν βιαζομαστε σιγα σιγα. Πνρως με βοηθησατε να ξεκαθαρισω καποια πραγματα. :thnx
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Πραγματικά δεν έχω άποψη για κανονικά notebook της Dell, αλλά ένα netbook inspiron mini στα 2 χρόνια πάνω άρχισε να κάνει περίεργα πράγματα λες και ήταν δαιμονισμένο :b
Eίναι ο λιγότερο χρησιμοποιημένος υπολογιστής ever στην οικογένεια. Με πολύ ελαφρυά χρήση και με πολύ λίγες εφαρμογές εγκατεστημένες...

Στην αρχή τα win xp που είχε πάνω άρχισαν να κολλάνε. Μετά σταμάτησε να ανοίγει και ζητούσε επιδιόρθωση του λειτουργικού, η οποία και έγινε. Μετά το ξανάκανε και προσπάθησα να κάνω format και επαναφορά από το rescue partition. Το menu του rescue utility απλά δεν δούλεψε ποτέ!
Έγινε format και εγκατάσταση των xp από την αρχή και έκανα 1 μήνα να βρω τους σωστούς drivers, επειδή η ιστοσελίδα της DELL είναι ένας λαβύρινθος. Να φανταστείτε υπάρχουν 4 διαφορετικά μοντέλα διαφορετικού hardware, με τον ίδιο κωδικό!!! Μετά από πολλές δοκιμές με τους drivers επιτέλους δούλεψε. Για 1 μήνα....

Η μπαταρία του, έμεινε 2 μέρες αφόρτιστη, αφού είχε κλείσει το netbook από χαμηλή μπαταρία. Από τότε, σταμάτησε να αναγνωρίζεται από το netbook και έτσι δεν φορτίστηκε ποτέ ξανά. Ακολούθησα τις οδηγίες που δίδονται από την εταιρία για reset της μπαταρίας, που όμως δεν πετύχαν. Η μπαταρία πέθανε.

Μετά από ένα μήνα που το μηχάνημα δούλεψε ελαφρά πάλι με το τροφοδοτικό του και χωρίς μπαταρία, ο υπολογιστής σταμάτησε να παίρνει ρεύμα. Το βύσμα του δείχνει οκ, το τροφοδοτικό δείχνει να δίνει σωστή τάση, συνδέθηκε μάλιστα και άλλο τροφοδοτικό με την ίδια τάση και ισχύ από άλλο laptop. Δεν παίρνει ρεύμα, δεν δουλεύει τίποτα.
Τώρα είναι ήδη 3 χρονών και φυσικά εκτός εγγύησης (τελείωσε στα 2). Η όλη πορεία της ζωής του μαρτυρά κατά την γνώμη μου την ύπαρξη χρονοδιακόπτη αυτοκαταστροφής! >:) :b
Ποτέ ξανά...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Αυτή τη στιγμή δουλεύω σε IBM Thinkpad το οποίο έχει κλείσει αισίως τα εννέα έτη ζωής και έχει μπεί στο δέκατο. Το μοναδικό πρόβλημα όλα αυτά τα χρόνια ένα καμμένο από κεραυνό τροφοδοτικό (το laptop γλύτωσε).

Η μπαταρία του ακόμη κρατάει περισσότερο από το 80% της αρχικής της χωρητικότητας αλλά εδώ για να είμαι δίκαιος θα αναφέρω ότι ο υπολογιστής τροφοδοτείται κατά βάση από το δίκτυο και στη μπαταρία γίνεται σποραδική χρήση ή συντήρηση φόρτιση/εκφόρτιση/επαναφόρτιση ανά μερικούς μήνες.

Ο υπολογιστής δουλεύει σε καθημερινή βάση από μία μέχρι και περισσότερες από 12 ώρες.

Επιπλέον έχει το ασυναγώνιστο μικρό και εύχρηστο κόκκινο pointing stick αντί για το δύσχρηστο trackpad που έχουν όλα τα υπόλοιπα φορητά της αγοράς (το προσωπικό μου γκάλλοπ έχει δείξει ότι οι 95 στους 100 χρήστες φορητών ακόμη και όταν είναι on the road χρησιμοποιούν ποντίκι - αυτό δείχνει κάτι για την ευχρηστία του trackpad :xp1 ).

Από το 1982 που ασχολούμαι με υπολογιστές έχουν περάσει από τα χέρια μου (και λόγω επαγγέλματος) αρκετοί υπολογιστές επώνυμοι και μή. Όταν έρθει όμως η ώρα αντικατάστασης του Thinkpad θα επιλέξω πάλι Thinpad της Lenovo πλέον μια και η μεγάλη μπλέ κυρία μας τελείωσε προ πολλού (ας είναι καλά οι κινέζοι :bigsmilie ).

Να αναφέρω ότι όλα αυτά αποτελούν προσωπικές απόψεις και εμπειρίες και δεν έχω κανένα οικονομικό όφελος από καμία εταιρεία κατασκευής υπολογιστών , αντίθετα έχω πολύ μεγάλη προσωπική ζημιά σε επίπεδο χρόνου από τα διάφορα "ρημάδια" που μου φέρνουν φίλοι , συγγενείς και γνωστοί για να τα κάνω να δουλέψουν στοιχειωδώς (αφιλοκερδώς βεβαίως-βεβαίως :!@#! )
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστω πολυ. Και ο ΙΤ της εταιρειας δουλευει τετοιο χρονια τωρα. Μια ερωτηση ομως. Πως ειναι το service της lenovo στη Ελλαδα?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Σχετικά με το service. Από προσωπική εμπειρία έχω να παραθέσω το εξής.
Κάποιο "εξουσιοδοτημένο" service είχε ας πούμε κάποιες "περίεργες" απόψεις σχετικά με το τι θα πρέπει να χρεωθεί στον πελάτη μέσα στα πλαίσια της εγγυήσεως ενός μηχανήματος. Ένα απλό e-mail στην μαμά εταιρεία (εν Ελλάδη) που έγινε Παρασκευή απόγευμα είχε σαν αποτέλεσμα την επόμενη ακριβώς ημέρα να μου τηλεφωνήσουν και να μου πουν ότι το πρόβλημα στο μηχάνημα έχει επιλυθεί χωρίς χρέωση δική μου. Μάλιστα μετά από δύο ημέρες μου ξανατηλεφώνησαν από την μαμά εταιρεία για να ελέγξουν εάν είχα παραλάβει τον υπολογιστή και εαν ήμουν ευχαριστημένος.
Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι τα "εξουσιοδοτημένα" service κάνουν γενικά τα δικά τους και όπου σε πετύχουν. Στην περίπτωση της Lenovo/IBM ευτυχώς φαίνεται η μαμά εταιρεία να είναι ιδιαίτερα αυστηρή με τους συνεργάτες της.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”