Αγορά lap top/notebook.

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Με μικρότερα αρχεία! Η τηλεόραση σου τι file system υποστηρίζει;
Σοβαρά όμως τώρα, υπάρχει και το NTFS-3G, το οποίο επιτρέπει στο MacOS να διαβάζει και να γράφει σε NTFS.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Η τηλεόραση ntfs και fat32.
η αλήθεια είναι ότι δεν έχω και πολλές ταινίες μεγαλύτερες από 4gb.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Μη το λες. Πολλές καινούργιες (bluray rip) είναι περισσότερο. Και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα και το έλυσα με το εργαλείο που ανέφερα παραπάνω.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Κοίταξε το πρότυπο ex-fat που είναι τροποποιημένη έκδοση του fat και ξεπερνάει τον περιορισμό των 4 GB ανά αρχείο.

Το διαβάζουν οι περισσότερες συσκευές, φυσικά και οι υπολογιστές Mac.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ας πάρω το laptop πρώτα... Και από ότι βλέπω υπάρχουν λύσεις. Ευχαριστώ!!!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σας έχω ζαλίσει αλλά έχω ακόμα μερικές απορίες για τα Mac:

1. Συμπεριφορά και συμβατότητα excel για Mac σε σχέση με την windows εκδοση. Το excel είναι από τα βασικά προγράμματα που χρησιμοποιώ, με αρκετά πολύπλοκα spreadsheets, πολλαπλούς πίνακες συνδεδεμένους μεταξύ τους κλπ. Επειδή τα αρχεία μου θα τα δουλεύω και σε windows και διάβασα κάπου για ασυμβατότητες στα γραφήματα και γενικά στα φορματ,ποια η εμπειρία σας; Πόσο καλά συνεργάζεται το numbers ή το open/libre office με το excel;

2. Αντίστοιχα τι συμβαίνει με το word; Ειδικά για μεγάλα κείμενα, με πίνακες περιεχομένων, παραπομπές, σημειώσει, track changes κλπ. που απαιτείται η συνεργασία με άλλους χρήστες με windows.

3. Τι επιλογές υπάρχουν για ελληνικό ορθογραφικό έλεγχο στο ms office και στο pages;

Γενικά διάβασα διάφορα για τη συμβατότητα και τα ελληνικά που τρόμαξα. Δεν θα ήθελα να αγοράσω Mac και να καταντήσω δουλεύω σε parallel desktops.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Για την συμβατότητα των διαφόρων μορφών αρχείων που δημιουργούν οι σουίτες γραφείου, θα σου πω ότι είναι αμφίβολη. Ειδικά σε θέματα μορφοποίησης, σελιδοποίησης κτλ. τα μπερδεύουν αρκετά.

Ο ορθογραφικός έλεγχος είναι απλή υπόθεση με την εγκατάσταση ενός αρχείο για όλα τα προγράμματα που τρέχουν στα 64 bit.
Για τα Microsoft office όμως πρέπει να εγκαταστήσεις ένα επιπλέον αρχείο που δίνει μια λύση στο θέμα του ορθογραφικού ελέγχου.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Χάρη το Excel for Mac είναι γενικά μια καλή εφαρμογή με μεγάλη συμβατότητα με τα αρχεία των Windows.
Λέω μεγάλη γιατί λείπουν μερικά προχωρημένα εργαλεία, π.χ. δεν υποστηρίζει καθόλου VB/VBScript και υπάρχουν διαφορές στα διαγράμματα (όχι μεγάλες). Εγώ το χρησιμοποιώ και δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα όταν στέλνω αρχεία σε συναδέλφους που έχουν Windows (και με τεράστια φύλλα με διάφορες πατέντες).

Για τα Ελληνικά μην ανησυχείς, έχει λεξικό και για το λειτουργικό και για το Office.
Συμβατότητα με LibreOffice για Excel δεν θα έλεγα ότι υπάρχει μεγάλη, εκτός αν σε ενδιαφέρουν πολύ απλοί υπολογισμοί.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Χάρη με το καλό το MBP ή ό,τι άλλο σε Apple. Είναι πάρα πολύ καλά, με τις αδυναμίες τους κι αυτά βέβαια (όπως όλα).

Έχω ένα από το Νοέμβριο του 2010, με του κόσμου τα προγράμματα πάνω (PS CS, Final Cut Pro, MS Office, Aperture) και οφείλω να πω ότι η απόδοση των γραφικών με την πάροδο του χρόνου έχει πέσει. Το Photoshop όμως είναι απαιτητικό, κυρίως λόγω των αυξανόμενα μεγάλων αρχείων (για παράδειγμα τώρα με την M240 τραβάω σε raw).

Όπως το είπε ο Νίκος αλλά κι ο Άρης - πολύ cool μηχάνημα, αλλά αν δεν είναι να βάλεις PS δεν βλέπω μεγάλο λόγο να πας σε Mac. Έχουν peace of mind για ιούς, κι είναι αρκετά σταθερά, όμως πιστεύω πως το μηχάνημα σε μεγάλο βαθμό το καθορίζουν οι εφαρμογές που τρέχεις κάθε μέρα. Τέλος πάντων, είναι εμπειρία και αυτό, οπότε σημαντικό.

Δυστυχώς με τους υπολογιστές το κάθε μοντέλο/μάρκα έχει τα δυνατά και αδύνατα σημεία του. Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει laptops/notebooks από Apple, Toshiba, Lenovo, πέντε εταιρικούς Dell, Sony Vaio (στην Ελλάδα, μου έκανε fail το mb μετά από 4 μήνες...) και Samsung. Καλύτερες εντυπώσεις είναι από το Samsung, το οποίο είχα αγοράσει στην Κορέα.

Το εταιρικό Dell Ultrabook XPS13 που έχω τώρα με 256 ssd είναι πολύ καλό. Μία λύση σαν αυτή που πρότεινε ο Αντρέας είναι πάρα πολύ καλή, πρακτική και έξυπνη. Ένα PC τύπου tablet που παίρνει ext keyboard, ίσως ΗΡ / Samsung, είναι προτεινόμενο.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Όταν λέω ότι δεν με ενδιαφέρει το PS εννοώ ότι δεν είναι το καθημερινό μου εργαλείο στην επεξεργασία φωτογραφίας.
Ένας λόγος που θέλω να πάω σε Mac είναι η σωστή απόδοση των φωτογραφιών στην οθόνη. Η οθόνη του Toshiba laptop που έχω σπίτι, ή του HP laptop της δουλειάς, είναι μια χαρά για word/excel αλλά απλά άθλιες για φωτογραφίες (παρά τις ρυθμίσεις να έχω κάνει).
Συχνά στο σπίτι αναγκάζομαι να επεξεργαστώ φωτογραφίες στο ipad αντί για το pc.

Το setup που σκέφτομαι να φτιάξω σταδιακά είναι ένα macbook pro, μάλλον 13.3' retina με 8GB και 256GB SSD + μία εξωτερική οθόνη λογικού κόστους (δηλ. όχι apple...) για μεγάλα excel και φωτογραφίες, εξωτερικοί σκληροί δίσκοι κυρίως για media (έχω ριπαρισμένα μερικά TB σε μουσική flac, apple lossless, κλπ.)

Θα έλεγα ότι τον υπολογιστή στο σπίτι, σε ετήσια βάση τον χρησιμοποιώ για: 20% internet, 20% φωτογραφία, 20% μουσική/ταινίες, 20% excel (αλλά είναι σημαντικό λόγω δουλειάς), 10% word, 5% powerpoint, 5% άλλα (με σημαντικότερο το autocad, αλλά για απλά πράγματα). To υπολογιστή τον χρησιμοποιώ 80% στο σπίτι και 20% εκτός σε ταξίδια.

Δυστυχώς όμως βλέπω ότι θα έχω και άλλα προβλήματα με το excel... το οποίο είδα ότι δεν υποστηρίζει το statistics analysis tools (multiple regression analysis etc) ... που το θέλει οποσδήποτε η σύζυγος. Δηλαδή βλέπω ότι το Parallels + ms office, έστω για περιστασιακή χρήση, δεν το γλιτώνω. Και το θέμα είναι αν πλέον αρκεί ο 256GB δισκος δεδομένου ότι 20-30GB θα φάνε τα windows.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”