Αγορά lap top/notebook.

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Eγώ σε MBA έχω βάλει ένα χαμηλού προφίλ USB stick μόνιμα. Εκεί βρίσκονται τα διάφορα μη απαραίτητα, π.χ. ταινίες κτλ.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Σκέφτηκες να χρησιμοποιήσεις libre office και στα δύο; Αυτό που φτιάχνεις στο ένα, σίγουρα θα είναι συμβατό και με το άλλο λειτουργικό σύστημα!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Το ουσιαστικό θέμα είναι ότι τα αρχεία μου (excel & word) τα δουλεύω και με άλλους.
Follow your heart είπε ο Νίκος. Θα τον πάρω κάποια στιγμή και θα δούμε με τις συμβατότητες.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Ας βάλουν και οι άλλοι libre! :beah2
Τα προβλήματα συμβατότητας που έχω προσέξει σε σχέση με το microsoft, είναι στο powerpoint. Μπορεί να μην κάθονται στην θέση τους οι εικόνες κλπ.
Στο excel, με τύπους κλπ, δεν είχα πρόβλημα ως τώρα... Δεν χρησιμοποιώ και πολύ γραφήματα βέβαια...
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Χαρη περασα ακριβως απο τισ ιδιες σκεψεις και διληματα. Τελικα περα απο καθε ενδιασμο το αγορασα και δεν το μετανιωσα στιγμη. Το pages δεν υστερει καπου και το numbers το βρισκω αρκετα λειτουργικο. Η συμβατοτητα ειναι ενα θεμα αλλα υπαρχουν και τα στικακια. Λυσεις υπαρχουν ομως και σε αυτο. Το office για mac δεν νομιζω οτι εχει προβληματα και τωρα μετα απο τρεις μηνες εχω αρχισει να το σκεφτομαι. ολα αυτα ομως ειναι απλα δικαιολογιες πριν παρουμε την ηδη γνωστη μεσα μας αποφαση. Follow your heart. Love mac at first sight.

Newinhere εαν μπορεις δωσε καποιες πληροφοριες για το libre office Τι ειναι που το βρισκουμε κλπ.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Libre office είναι μια σουΐτα εφαρμογών όπως το αντίστοιχο microsoft office.
Είναι δωρεάν και ανοικτού κώδικα. Δουλεύει σε Linux, Mac, Windows και αν δεν κάνω λάθος, είναι μέσω κάποιου java environment.
Τα αρχεία του είναι .odt .ods .odp κλπ αλλά μπορούν εύκολα να αποθηκευτούν και σε .doc .xls .ppt την ώρα που αποθηκεύουμε το αρχείο.
Οι libre επεκτάσεις παλιότερα δεν διαβαζόταν από ms office αυτό όμως έχει αλλάξει τα τελευταία χρόνια.
Αν εξαιρέσουμε τις θέσεις κάποιων εικόνων στο αρχείο, δεν έχω προσέξει κάποιο άλλο πρόβλημα συμβατότητας.
Οι εφαρμογές έχουν ελαφρώς αλλαγμένο όνομα (μάλλον για copyright) Ms Word=Libre Office Writer κλπ.
Τα μενου είναι παρόμοια με του MS Office πριν την αλλαγή το '07 αν δεν απατώμαι.
Έχει κάποια extra όπως το Libre Office Math το οποίο δεν έχω χρησιμοποιήσει.
Δυνατότητες σε ό,τι έχω χρησιμοποιήσει ως τώρα, παρόμοιες.

[spoiler="Άχρηστη πληροφορία της ημέρας."]Όταν ο προκάτοχός του, το Open Office, αγοράστηκε από εταιρία που αποφάσισε να το σταματήσει, οι προγραμματιστές που το δούλευαν ξεκίνησαν το Libre Office. Φήμες θέλουν την εταιρία να το πουλάει και τα άτομα που το έφτιαχναν να παραιτούνται για τον λόγο αυτό.[/spoiler]
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Να πω και εγώ ότι το laptop είναι μεγάλη παγίδα,και θέλει αρκετό ψάξιμο πριν το αγοράσεις...

Πρώτο και κύριο κριτήριο είναι τα χρήματα,πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις;

Δεύτερο και το σημαντικότερο για εμένα είναι η οθόνη,το λέω αυτό γιατί δεν υπάρχει καμία οθόνη laptop που να έχει τις δυνατότητες ενός monitor,όλα τα laptop έχουν περιορισμένο full gamma range-refresh rate-και όχι μόνο,όσο μικρότερη είναι η οθόνη σε ίντσες τόσο δυσκολεύουν τα πράγματα,αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να ασχοληθείς με την φωτογραφία όπως πρέπει,άλλο τραβάς με την μηχανή,άλλα βλέπει το photoshop η οποιοδήποτε πρόγραμμα επεξεργασίας,άλλα βλέπεις στην οθόνη σου,και τελικά τυπώνεις την φωτογραφία και είναι άλλη από αυτό που περιμένεις να δεις.

Τρίτο βάζω την κάρτα γραφικών που πάει πακέτο με την οθόνη λόγο αμφίδρομης σχέσης,που πρέπει να είναι ξεχωριστή και όχι ενσωματωμένη στην motherboard,για να μπορείς να την αλλάξεις σε περίπτωση αναβάθμισης η καψίματος,motherboard 90% που φοράνε τα laptop είναι Matsisuta με το κιλό που λέμε,μετά πάμε στα υπόλοιπα όπου είναι επεξεργαστής+ram τουλάχιστον 16GB RAM DDR3 1600MH και βάλε,και μετά πάμε στους σκληρούς πρέπει για μένα πάντα να έχει 2 έναν SSD 240 για λειτουργικό και έναν HDD για τα αρχεία,γιατί οι SSD δεν είναι για πολλά γράψε σβήσε,υπάρχει και η άχαρη λύση να πάρεις με μονό δίσκο και να βγάλεις το cd ώστε να μπει εκεί ο SSD,μετά από όλα αυτά κοιτάς την ψύξη,εκεί πονάνε όλα τα laptop.

Νομίζω πως κατάλαβες ότι μιλάω για desktop replacement 17'' οθόνη το βάρος είναι από 4-5 κιλά σε αυτήν την κατηγορία.
Όσο αφορά το calibrate της οθόνης που για μένα είναι must,υπάρχουν κάποια software προγράμματα αλλά δεν....εγώ έχω το Xrite Color Monkey for:monitor printer projector,αλλά είναι hardware και ακριβό,αλλά αξίζει τον κόπο πραγματικά,αφού ρυθμίζει laptop-monitor τέλεια,αν θυμάμαι καλά στο mac το gamma είναι 1.8 αντί 2.2 που έχουν όλα τα άλλα.

Οι κατηγορίες είναι αυτές: Ultrabooks-Workstations-Chromebooks-2-in-1 laptops (or hybrid laptops)-Gaming laptops-General use laptops.Τα καλύτερα laptop κατά την γνώμη μου πάντα είναι η κατηγορία Gaming λόγο ποιότητας οθόνης-ψύξης-επιδόσεων και ποιότητα υλικών που είναι άριστη,δεν έχει να κάνει αν παίζεις games η όχι,η κατηγορία αυτή είναι πολύ ψηλά εν σχέση με όλες τις άλλες,έχω δει πάρα πολλές μάρκες και έχω φτιάξει πάρα πολλά laptop, και αφού είπα την γνώμη μου θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στα:
- ASUS ROG - MSI - Lenovo - HP - Dell Alienware πάντα σε Gaming...!!!

Εγώ έχω ένα HP Pavilion με 17'' οθόνη αγορασμένο 2009 και custom παρακαλώ,σου δίνει την δυνατότητα να το φτιάξεις όπως εσύ θέλεις,το πήρα με 2 δίσκους με 7200 στροφές,τώρα έχω κουμπώσει έναν SSD,κάρτα γραφικών ανεξάρτητη,και κάρτα ήχου ανεξάρτητη με μηδενικό latency για γράψιμο μουσικής real time,άλλη οθόνη clear type,και ελληνικό keyboard,και όλα αυτά με 1300€ την στιγμή που το ίδιο ακριβώς μοντέλο στην Ελλάδα είχε 1600€ χωρίς τις αναβαθμίσεις που έκανα,και είναι πολύ τίμια εταιρία,δεν μου έχει βγάλει ζημιές μόνο το bluray σταμάτησε να γράφει αλλά διαβάζει κανονικά,6 χρόνια λιώσιμο λέμε λόγο δουλείας δουλεύω πάνω σε φωτογραφίες κυρίως αποκατάσταση-αναπαλαίωση παλαιών φωτογραφιών και γκραβούρες,σκέψου γκραβούρα σκαναρισμένη 500MB να θέλεις να την κάνεις edit... :megagrin

Όσο για το mac δεν λέω καλό εργαλείο αλλά στην ίδια τιμή παίρνεις μηχάνημα ανώτερο από αυτό στα πάντα,αν δεν σε νοιάζει η φορητότητα και το δουλεύεις στο σπίτι ποιο πολύ πάρε 17άρα,και αφού σε ενδιαφέρει και το microsoft office θα σου πω ότι δεν το συγκρίνω με το Libre office, είναι σαν να συγκρίνω το Photoshop με το Gimp για free καλό είναι ,αλλά μέχρι εκεί,και για να μην υπάρχει καμία παρεξήγηση αυτή είναι η δική μου γνώμη,και ελπίζω να μην σε μπέρδεψα,καλή επιλογή σε ότι και να αγοράσεις...


Πάντα φιλικά Αντώνης
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Αφού αναφέρθηκαν αρκετά για εφαρμογές office, να προτείνω και την δωρεά σουίτα wps office (πρώην Kingsoft office).

Σύγχρονη εμφάνιση που θυμίζει τις τελευταίες εκδόσεις του Microsoft office και πολλά templates για να βοηθήσουν στο ξεκίνημα τον νέο χρήστη.

Έχει έκδοση και για τα τρία λειτουργικά συστήματα (Linux, Mac OS, Windows) και μπορεί να καλύψει με άνεση τις ανάγκες του μέσου χρήστη.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Σήμερα τον πήρα! Mac book pro retina 13.3 256 SSD. Ενώ έλεγα να περιμένω για το καινούργιο μοντέλο, έμαθα ότι θα έρθει γύρω στα 200€ ακριβότερο, λόγω ισοτιμίας €/$, χωρίς ουσιαστικά να έχει σημαντικές διαφορές.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22268 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Με γεια Χάρη!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”