Αγορά lap top/notebook.

Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 179 times

Μπορώ να πω την εμπειρία μου με κάποιες εταιρίες...
Acer πριν 5 περίπου χρόνια αγορασμένο, θα το αντιστοίχιζα με αυτό που ΗΤΑΝ η sony-ericsson. Δηλαδή καλό και θα σου κάνει ό,τι θέλεις... Αρκεί να ξέρεις να το φτιάχνεις μέχρι που να τα παίξει εντελώς. Όχι τόσο καλή ψύξη αλλά και η χρήση του ήταν υπερβολική.
Lenovo ένα καλό σχετικά μηχάνημα γι'αυτά που θέλεις αλλά μέχρι εκεί. Και μην τολμήσεις να κρατήσεις τα προγράμματα της εταιρίας, θα σου βγάλουν το λάδι, το καθυστερούν πολύ. Μέτρια ψύξη.
HP πολύ καλό μηχάνημα στα κύρια μέρη του αλλά τα τριγύρω περιφεριακά χαλάνε... Κάρτα ήχου για παράδειγμα. Εννοείται μετά την εγγύηση. Πολύ καλή ψύξη.
VAIO καλό, ακριβό για αυτά που δίνει αλλά θ'άντέξει κάμποσο.
Μιλάω για ένα από κάθε εταιρία οπότε μπορεί και κάποιο απ'αυτά να ήταν ειδική περίπτωση...
Αν δεν έχεις αγοράσει ακόμη, στείλε ένα π.μ.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Εγώ έχω ένα Lenovo notebook κάποια χρόνια και το χρησιμοποιώ για ιντερνετική χρήση κυρίως. Είναι σκυλί του πολέμου. Δεν καταλαβαίνει τίποτα, αν και του κάνω σκληρή/πολύωρη χρήση. Δεν έχει χρειαστεί service...
Πριν είχα 2 Toshiba αλλά είχαν τα θεματάκια τους. Όταν θα έρθει η ώρα να ξαναπάρω, θα στραφώ πάλι προς Lenovo μεριά.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Προσανατολίζομαι στην αγορά νέαου laptop και ειδικότερα ενός Mac book pro 13.3 retina με 256GB SSD. Χρήση τυπικές εφαρμογές γραφείου, επεξεργασία φωτογραφίας κλπ.
Καμιά απόψη ή σχόλιο;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Αυτά που ζητάς είναι βασικές εργασίες και θα σε εξυπηρετήσουν τα περισσότερα μηχανήματα.

Πρέπει να είσαι σίγουρος όμως για τις διαστάσεις της οθόνης όπως και για την επιλογή του λειτουργικού συστήματος.

Αν προτιμήσεις υπολογιστή Apple να εξετάσεις και το MacBook air που υπερτερεί στον τομέα της φορητότητας και είναι λίγο οικονομικότερο.
Τα λεφτά που θα εξοικονομήσεις μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις για επέκταση της μνήμης RAM που είναι πολύ σημαντική.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Για σοβαρή επεξεργασία φωτογραφίας και βίντεο χρειάζεσαι μεταξύ άλλων μπόλικη RAM (πχ 16GB) και δυνατούτσικο επεξεργαστή. Για απλά πράγματα και για επεξεργασία φωτό σε μη "επαγγελματική" βάση δεν χρειάζεσαι τίποτε από αυτά. Οπότε το θέμα είναι τι ακριβώς θες να κάνεις -και κυρίως τι σου αρέσει και τι είδους τύπος καταναλωτής είσαι.
Με τα Apple η συζήτηση δεν τελειώνει ποτέ, οπότε δεν θα την ξεκινήσω. Οπότε εάν αυτό είναι που σου αρέσει και θες να το πληρώσεις, πάρε το.
-Σε αυτά τα χρήματα προσωπικά θα πήγαινα σε Dell Latitude (σειρά 5xxx ή 6xxx ή 7xxx που είναι πιο λεπτά) με 5 χρόνια On-site Next Business Day εγγύηση που περιλαμβάνεται στην τιμή, η οποία δεν έχει ανταγωνισμό από κανένα. Εάν θες μου λες να σου στείλω link με ενδεικτικές τιμές από δύο καταστήματα στην Αθήνα.
-Θα κοίταζα επίσης Lenovo Thinkpad (σειρά X ή Τ μόνο) αν και έχουν ρίξει την ποιότητα εκεί στα τελευταία μοντέλα (πχ ένα Τ430 θεωρείται ότι έχει καλύτερη κατασκευή από ένα Τ440).
-Τέλος θα κοίταζα τα HP Zbook τα οποία είναι πολύ ποιοτικά μηχανήματα, ίσως τα ποιο ποιοτικά αυτό το διάστημα. Με την ανάλογη τιμή βέβαια.
Και οι τρεις περιπτώσεις (Dell, Lenovo, HP) αφορούν μηχανήματα που προορίζονται για συνεχή χρήση τα οποία δεν θα "φοβάσαι" μήπως τα γρατζουνίσεις κάπου. Εάν μπεις στον κόπο να δεις στο Youtube ανοιγμένα Latitude, Thinkpad και HP Zbook και ξέρεις κάποια πράγματα για υπολογιστές, θα δεις τι κατασκευές είναι.
Καλές αγορές, ότι και εάν αποφασίσεις.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ευχαριστώ. Το θέμα είναι ότι δελεάζομαι να πάω σε Mac με τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα που έχει. Από pc τα dell τα έχω δοκιμάσει και συμφωνώ για το εκπληκτικό service που εχουν.
Η επεξεργασία φωτογραφιάς που κάνω είναι σε ερασιτεχνικό επίπεδο σε βαθμό που και το ενσωματωμένο προγραμμα που έχουν πι Mac (iPhoto) με καλύπτει στο 95%των περιπτώσεων. Το σημαντικό στα Mac είναι και η δυνατότητα για άμεση,σωστη χρωματική απόδοση των οθονών για ην προβολή φωτογραφιών.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μετα απο 10 χρονια επαφης με τα mac και εχοντας 2 mbp στο σπίτι ενα 13,3 της συζυγου και ενα 15,4 δικό μου τα οποια σημειωτεον δεν εχουν ιδιο επεξεργαστή, εχω να πω οτι το αδυνατο σημειο των mbp ειναι η μνημη RAM. Εχοντας ανοιχτο browser και ενα photo editor πχ Photoshop elements που ειναι και ελαφρυ θα σου κάνει κολληματα. Η συζυγος που εμεινε με τα 4 που ειχε κ δεν ηθελε να κανουμε memory upgrade τωρα γκρινιάζει. Εγω με τα 8 ειμαι μια χαρά αν κ το ψιλοσκεφτομαι να παω κ στα 16 μιας κ η crusial διαθετει και λεει οτι μπαινει.
Ενα αλλο που πρεπει να σκεφτεις ειναι τα 256 ssd. Εγω εχω 500 συνδεδεμένα με ενα Time capsule (τωρα σου βάζω φυτίλια :devil ) 1Τ, οπου ασυρματα οτι προσθαφαιρεση αρχειου γινεται στο mbp περναει κατευθειαν στο TC (το TC κανει backup ολο το λειτουργικό ώστε αν το χρειαστεις ποτε, να το έχεις έτοιμο στημένο). Εκτος και εαν εχεις portal disc και τα περνας εκει χειροκινητα ειτε ως backup ειτε για να ξάλαφρωνεις τον ssd του mbp.
Γενικά επειδη δεν ειναι και λιγα τα χρηματα που δινεις για apple προιοντα θελει προσοχή η αγορα να γινεται απο την αρχή σωστα και να μην ψάχνεσαι αργότερα. Ποσοι και πόσοι δεν αγορασαν iphone- ipad χ gb και μετα δεν τους εφτανε η χωρητικότητα.

ΥΓ Xάρη δεν το περιμενα να σου αρκει το iPhoto
Άρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Χαρη ημουν σε αυτο το διλημα λιγο καιρο πριν. Αποφασισα macbook pro retina και δεν το μετανιωσα ουτε στιγμη. Μπιμπελο. Follow your heart.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Αυτο που κοιτάζω έχει 8gb μνήμ. Προφανώς τα 16 θα ηταν καλύτερα, άλλα το κόστος ξεφεύγει. Αντιλαμβάνομαι ότι τον 256 δίσκο, ουσιαστικά θα τον χρησιμοποιω για τις εφαρμογές και αρχεία γραφείου και όλα τα media θα πρεπει να είναι σε εξωτερικό δίσκο (άλλο φυσικα του backup). Με την d7100 άκομα και τα JPEG έχουν τεράστιο μέγεθος και νομίζω ότι ούτε με 512gb θα είμαι οκ.

Σχετικά με την επεξεργασία φωτογραφιάς, το 95% των φωτογραφιών μου, όπως και αυτές του site, έχουν minimal έως καθόλου επεξεργασία.

Αυτό το "follow your heart" μου άρεσε πολυ!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ένα πράγμα που με προβληματίζει με τους Mac ειναι η συμβατότητα με τα φορματ δίσκων, κυρίως για τα media που μπορεί να είναι πάνω από 4gb οπότε δεν κάνει το fat32. Η Samsung smart tv μου και ο αποκωδικοποιητής της 2ης τηλεόρασης στο σπίτι, βλέπουν μόνο fat32 και ntfs.
Πως αντιμετωπίζεται το προβλημα;
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”