Web hosting

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Ψαχνω να βρω υπηρεσια για να ανεβασω την ιστοσελιδα μου ,μεχρι τωρα την ειχα στον ΟΤΕ αλλα θελω να αλλαξω . χρειαζομαι max 100 mb χωρο , 2 email και να δεχεται φορμες cgi και η πλατφορμα να ειναι για windows . Ξερει κανεις να συστησει κατι οικονομικο και αξιοπιστο , επισης εαν γνωριζει εαν η μεταφορα μιας ιστοσελιδας ειναι ευκολη υποθεση και τα βηματα που πρεπει να κανω πχ πρωτα καινουργια συμβαση και επειτα αιτηση διακοπης στον οτε ?
Εχω 3 κατοχυρομενα domain και θα ηθελα ενα καποιος πληκτρολογει το 2 και 3 αυτοματα να κανει link στο πρωτο .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Νικο καλησπέρα,

Λοιπον.... όσον αφορά το hosting έχουμε μεγάλη προϊστορία με την κυρά που ασχολείται με αυτά. Το αποτέλεσμα φυσικά ήταν να φύγει από τους ελληνικούς servers και να πάει σε αμερικάνικους προς το παρόν είμαστε στο justhost και είμαστε αρκετά ικανοποιημένοι. Το downtime είναι σχετικά ασήμαντο σε σχέση με άλλους server. Aπεριόριστα e-mail και domain. Από το cpanel θα μπορέσεις να κάνεις τις λειτουργίες που ζητάς όπως forward τα domain σου ώστε να βλέπουν εκεί που θέλεις εσύ.Ελπίζω να σε κατατόπισα.
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Νικο, γιατί δεν σας εξυπηρέτησαν οι Ελληνικές εταιρίες;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

Γιατί είναι του πανακρίβου με λίγες παροχές σε σχέση με το εξωτερικό. Εχουν 24ωρη υποστήριξη συν τοις άλλοις οπότε γιατί όχι? Γιατί να μην πάω καπου που με τα ίδια λεφτά που θα έδινα στην Ελλάδα θα έχω πολύ περισσότερες παροχές. Και δεν είναι ότι δεν με εξυπηρετούν. Τις ανάγκες μου δεν καλύπτουν... απλά.
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Δημητρη δεν εχω υπερβολικα παραπονα ομως εχω αρκετα , το θεμα τιμης ειναι ενα απο αυτα εαν ξεφυγεις λιγο στην χωρητικοτητα σε πετσοκοβουν αφου η προπληρωμενη ειναι μικρη .Στην αρχη τρομαξα να το στρωσω για καθε τι που ηθελα και ας ηταν δωρεαν επρεπε να το ζητησω , ενταξει ασχολουμαστε με τους υπολογιστες αλλα δεν θα πρεπει να γινουμε και γκουρου για μια απλη διαχειρηση. Τις βραδινες ωρες πεφτει συχνα το site για μερικα λεπτα εως μιση ωρα . Επισης θα φυγω γενικα απο τον οτε και σαν τηλεφωνικη γραμμη γιατι χρησιμοποιω πολυ την εκτροπη και πληρωνω μεγαλο λογαριασμο , θα κοιταξω σε καποια αλλη πχ vodafone που εχει δωρεαν μεταξυ σταθερου και εταιρικου κινητου . Οταν εχει βλαβη το σταθερο σου γυρναει την εκτροπη στο κινητο αχρεωτα, στον οτε οταν υπαρχει βλαβη πρεπει να στειλεις φαχ με φωτοτυπια ταυτοτητας και να γραψεις οτι δεχεσαι τις χρεωσεις τις εκτροπης, δηλαδη νυχτιατικα πρεπει να κτυπησεις στον γειτονα να χρησιμοποιησεις το φαξ του.
Επισης τωρα φτιαχνω μια εφαρμογη που το site θα βρισκει την αποθηκη μου στον υπολογιστη μου και θα ελεγχει το στοκ συν το οτι τις πληρωμες στο ηλεκτρονικο καταστημα .Δηλαδη δεν θα αγορασω ενα ετοιμο e-shop θα το φτιαξω εγω για να ξεχωριζει λιγο απο τα αλλα . Οποτε καταλαβαινεις φοβαμαι την συνεργασια .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
NavalArchitect

Έχω 3-4 domains, εκ των οποίων τα 2 hosted.

Τα hosted τα έχω με το Laughing Squid που είναι στο Σαν Φρανσίσκο. Πολύ ωραία εταιρία, με άψογη τεχνική υποστήριξη. Πληρώνω $8 το μήνα για το καθένα.

Πριν κάποιο καιρό, ρώτησα τον Αντρέα για τέτοιου είδους θέματα, επειδή είχα ένα domain .eu registered με το EuroDNS.com και ήμουν πάρα πολύ εκνευρισμένος με το επιεικώς απαράδεκτο service τους.

Ο Αντρέας λοιπόν μου σύστησε τους HyperHosting.gr, έκανα transfer εκεί το συγκεκριμένο domain registration, και ειλικρινά δεν έχω λόγια να πω πόσο ευχαριστημένος είμαι από την υποστήριξή τους. Τους προτείνω ανεπιφύλακτα, αν κι ακόμη δεν έχω κάνει hosting μαζί τους.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Τελικα εκλεισα με την tophost .Eλληνικη εταιρια στην Κρητη με πολλες επιλογες .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
NavalArchitect

Μπράβο οι άνθρωποι, άμα κάνουν καλή δουλειά...

Εύχομαι Νίκο να πάει καλά το hosting από 'δω και πέρα.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Και εγώ tophost χρησιμοποιώ για 2 domain που έχω.
Καλή εταιρία με καλό support.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”