PCI DSS

Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Ο τίτλος μπορεί να μην λέει πολλά σε κάποιον που δεν είναι του χώρου της Πληροφορικής, αναφέρεται όμως σε ας πούμε κάποια μέτρα ασφαλείας που πρέπει να πληρούν όσες εταιρίες κάνουν πράξεις με κάρτες πιστωτικές/χρεωστικές μέσω των websites/e-shops που έχουν.

Καθώς κοίταζα διάφορα στο ίντερνετ, διαπίστωσα ότι η T&H έχει πιστοποίηση η οποία ανανεώνεται κάθε 3μηνο μετά από ειδικά τέστ που τρέχει η SecurityMetrics

Στην ουσία η T&H διασφαλίζει ότι οι συναλλαγές που θα κάνετε online με τις κάρτες σας στον ιστότοπο τους είναι απόλυτα ασφαλείς. Για παράδειγμα αν μπείτε στο website της TOBS απλά αναφέρει ότι έχει 128bit security και τίποτα περισσότερο...

Τέλος πάντων, με χαροποίησε αυτό το γεγονός ότι αρχίζουν και προσέχουν περισσότερο και οι "αγαπημένοι" μας παίκτες. Έχοντας αρκετά χρόνια στην αγορά της Πληροφορικής (19+), πουλώντας advanced λύσεις και συστήματα ασφαλείας σε κυβερνήσεις, τράπεζες, αεροπορικές εταιρίες κ.ο.κ έχω γνωρίσει άτομα σε θέσεις κλειδιά, σε μεγάλους οργανισμούς και μιλάω για Διευθυντές Πληροφορικής που είχαν/έχουν "τρύπια" τα δίκτυα τους. Όχι απλά τρύπια αλλά ξεβράκωτα! (ας μην πω για "επιθέσεις" που δέχτηκαν κορυφαίοι οργανισμοί σε Ελλάδα και Κύπρο και κανένας δεν έμαθε ποτέ τίποτα...)

Και είναι ευχάριστο να βλέπεις τέτοιες μικρές εταιρίες να προστατεύουν τον πελάτη τους.

ΥΓ: Καθένας με τα βίτσια του, κι εγώ με το security :knife
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 425 times

Αυτό είναι ευχάριστο νέο.

Προσωπικά θεωρώ όμως , πως η χρήση paypal η κάτι αντίστοιχου , είναι προτιμότερο παρά να δίνω την κάρτα μου από εδώ και από εκεί.

Στην εποχή που ζούμε , κάθε προφύλαξη και ασφάλεια είναι καλοδεχούμενη μιας και οι περισσότερες δραστηριότητες μας είναι πια μέσω διαδυκτίου.

Ζούμε σε έναν ηλεκτρονικό κόσμο, ας το παραδεχτούμε!

Αν με ρωτήσετε όμως , προτιμώ πιο "παραδοσιακούς" τρόπους φύλαξης. :megagrin
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Το παραδοσιακό (δί)μετρο ασφαλείας που προτείνεις μου αρέσει κι εμένα, κι εγώ είμαι της παράδοσης :hystericalbs1

Για το Paypal βέβαια για να βρείς τι τεχνολογίες χρησιμοποιεί και τι πιστοποιήσεις έχει πρέπει να ταλαιπωρηθείς πολύ λέμε, έχει 723.879,45 links που πρέπει να πατήσεις και να βρεθείς κάπου που λέει τι κάνουν και πως και από ποιούς και δεν ξέρω γω... Αλλά είναι από τις καλύτερες λύσεις για αγοραστές και πωλητές στον online χώρο :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Σε τι γλωσσα το παλευεις το ΡΡ? :beah2 :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Σε Ελληνικά το είχα χάσει τελείως, σε Αγγλικά βρήκα άκρη παλιά που το είχα τσεκάρει. Νομίζω όμως ότι τώρα έχουν αλλάξει και κάποια πράγματα, έχει εμπλουτίσει και τις υπηρεσίες του (ως πρός το security) νομίζω μου είπε ένας γνωστός;

Δίνει και tokens πλέον;
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10546
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26271 times
Been thanked: 25719 times

Η αλήθεια είναι ότι και εγώ θεωρώ ως την πιο ασφαλή χρήση το paypal. Αν και με την προπληρωμένη κάρτα που έχω για τις ηλεκτρονικές αγορές, νομίζω ότι τα ρίσκα είναι ακόμη λιγότερα από μια κανονική πιστωτική, αλλά ότι έξτρα ασφάλεια από πλευράς πωλητή είναι πάντα καλοδεχούμενο.
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 55

Οι προπληρωμένες κάρτες είναι ακόμα περισσότερο ασφαλείς από οτιδήποτε άλλο. Είναι η ευκολία του Paypal που επιτρέπει να κάνεις συναλλαγές σε χρόνο dt και η ασφάλεια φυσικά που το έκαναν πολύ δημοφιλές.
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Οι προπληρωμένες είναι "ασφαλείς" γιατί έχεις ένα περιορισμένο χρηματικό ποσό.
Κατά τα άλλα είναι το ίδιο ασφαλείς όπως και οι πιστωτικές κάρτες, πιστέψτε με οι πιστωτικές ΕΙΝΑΙ ο ασφαλέστερος τρόπος συναλλαγών τώρα.

Δυστυχώς ή ευτυχώς το paypal δεν το υποστηρίζουν όλοι...

Στην εταιρία που δουλεύω έχουμε PCI compliance και αν δεν κάνω λάθος ο έλεγχος είναι μηνιαίος.
Από εμάς περνάνε εκατομμύρια συναλλαγές καθημερινά, από τραπεζικές, on line, πιστωτικές ακόμα και συναλλαγές της paypal.
Βέβαια το PCI είναι ως προς το ηλεκτρονικό μέρος γιατί κατά τα άλλα η ασφάλεια για την πρόσβαση των κτιρίων είναι γ.τ.π.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
dgn
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 29 Δεκ 2011, 02:24
12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 18 times

Ανδρέα το PCI DSS έχει και physical security requirements αν δεν απατώμαι. Εκτός και αν κάνω λάθος.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

PDF...
Σελίδα 50.
Καλά!
Εγώ σου λέω πως αν θέλεις έλα να κανονίσουμε μια μέρα και αν δεν μπεις στο κτίριο τρύπα μου την μύτη.
Το θέμα είναι από εκεί και πέρα τι κάνεις!

Το να μπεις στο κτίριο είναι εύκολο.

Πάντως αν πραγματικά θέλεις να κάνεις κάτι... το κάνεις. τουλάχιστον για τα δικά μας μέτρα.

Έχω μπει σε data center που για να περάσεις έπρεπε να περάσεις από 40.000 κύματα!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”