Τι λειτουργικο συστημα εχετε?

Απάντηση

Τι λειτουργικο συστημα εχετε?

Windows XP / XP Pro
15
12%
Windows Vista / Vista Pro
5
4%
Windows 7 Home / Business
29
23%
Windows 8
6
5%
Άλλη έκδοση Windows (ποιά)
10
8%
Ubuntu 9.x
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Ubuntu 10.x
4
3%
Ubuntu 11.x
4
3%
Άλλη έκδοση Unix - Linux (ποιά)
12
10%
MacOS Mac OS 7.5.1 μέχρι Mac OS 9.2.2
1
1%
MacOS 10.x
9
7%
Άλλο λειτουργικό σύστημα (ποιό)
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
32 bit
6
5%
64 bit
23
19%
 
Σύνολο ψήφων: 124
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Καλά τώρα, μας κουνάνε το δάχτυλο και μάλιστα στραβό, αυτοί που είναι τελείως μονοκόμματοι ή/και απατεώνες.
Ο μόνος λόγος μπορεί να είναι η διασύνδεση ή επεξεργασία αρχείου Open/Libre Office που μπορεί να δημιουργεί θεματάκια στις μορφοποιήσεις του word για παράδειγμα. Λόγοι σκοπιμότητας, βάλτε win και σας κάνουμε δώρο pc κλπ.
Αυτοί που είναι βουτηγμένοι σε κάθε σκάνδαλο της υφηλίου γνωρίζουν τον τρόπο.

Τουλάχιστον για απλή χρήση ο πατέρας μου που του έβαλα ubuntu, είναι 65 χρονών, τις δύο πρώτες μέρες με ενόχλησε για τις ενημερώσεις και το skype. Ακόμη μία φορά για το μενού που βγάζει μετά την αναβάθμιση του πυρήνα και έκτοτε εδώ και ένα μήνα είναι ΟΚ.
Σε ένα άλλο συνάδελφο στη δουλειά 55+ του είχα εγκαταστήσει Linux Mint σε ένα net-book. Το ήθελε για σερφάρισμα, Youtube και ακρόαση mp3. Ποτέ δε με ενόχλησε και δεν κόλλαγε όπως με τα windows.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ηρακλή τι εννοείς; Ότι υπάρχουν διαφορετικά είδη licence;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Pantrek
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2015, 23:06
8
Has thanked: 33 times
Been thanked: 118 times

Εδω και κάποια χρόνια χρησιμοποιώ Windows 7 sp1 64bit και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
Δεν βρίσκω λόγω να κάνω αναβάθμιση σε windows 10.
Άλλωστε "If it ain't broke, don't fix it" :)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Χάρη διάβασε και αυτό...
Munich Linux councillor: 'We didn't propose a switch back to Windows'...

Εγώ λέω πως "once you go open source, you never go back".
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με κανένα από τις 10άδες διανομές/λογισμικά που έχω χρησιμοποιήσει και ακόμα κάνω.
Ευχαριστώ τους ανθρώπους που "χάνουν" το χρόνο τους για ανθρώπους σαν εμάς να τα απολαμβάνουμε.

Η Μ$ κάνει θετικές αλλαγές στην πολιτική της και ελπίζω να το κάνει με σωστό γνώμονα και όχι για να πολεμήσει το ανοιχτό λογισμικό.

Καλώς ή κακώς τα windows είναι ένα εδραιωμένο λειτουργικό και αυτό πρέπει να το σεβαστούμε.

Added in 16 minutes 14 seconds:
dimitris έγραψε:Ηρακλή τι εννοείς; Ότι υπάρχουν διαφορετικά είδη licence;
Δημήτρη...

GPL, MIT και πολλά άλλα...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6979 times
Ηλικία: 49

Ανδρέα δεν διαφωνώ ότι είναι κατά βάση συγκλονιστικό το γεγονός ότι τόσος κόσμος ξοδεύει από τον χρόνο του για ελεύθερο ή ανοικτού κώδικα λογισμικό και δεν αμφισβητώ ότι τα windows σαν λειτουργικό συνεχίζουν και έχουν πολλές αδυναμίες(ψιλό μάπα είναι αλλά μην το κάνουμε θέμα...)

Προσωπικά έχω ως βασικό λειτουργικό στο σπίτι το OS X και έχω περάσει από Spectrum με γομολάστιχες, DOS 2, UNIX, Linux, Windows 3 έως τα σύγχρονα.

Το καλύτερο προϊόν της MS είναι το Office και αξίζει τα λεφτά του. Το λέει κάποιος που περνάει την μισή του ζωή στο Excel και στο Outlook...
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ανδρέα τα ξέρω, αλλά δεν κατάλαβα αν εννοούσε κάτι άλλο ο Ηρακλής.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αλήθεια, χρησιμοποιεί κανείς LaTeX εδώ; Το ξέρω ότι πρέπει να είσαι τρελός για χρησιμοποιήσεις κώδικα για να γράψεις ένα κείμενο, αλλά το αποτέλεσμα είναι κλάσεις ανώτερο από του Word!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
11
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Παλιά στη σχολή κάτι αντίστοιχο unix -ειδες αλλά δεν θυμάμαι ονομασία. Μόνο που μου είχε βγάλει την Πίστη για απλά πράγματα που ήθελα να κάνω. Δυστυχώς δεν με τράβηξε.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Χαιρομαι που στο παρον thread ξανασυστηνομαστε και απο μια αλλη σκοπια :-)

Και εγω με "home computer" απο το 79-80 (Apple II, Atari 800) στη συνεχεια με ZX, CBM, Dragon 64, CPC και τελικα "πτυχιακι" απο ΤΕΛ και ΕΕΣ σε Unix V 3.2. Προλαβα να δουλεψω και σε εταιρεια με Interactive Unix (ΑΤ&Τ, M$) για 8 χρονια πριν παρουν αμπαριζα την αγορα τα Win. Καπου εκει πεθανε και η "διαφορετικοτητα" στην πληροφορικη - αλλα οχι και η αναμνηση της.

Το GNU/Linux το γνωρισα το 95 με την πρωτη εκδοση του Debian - στην οποια δεν μπορεσα μεν να σηκωσω γραφικο περιβαλλον αλλα ενθουσιαστηκα με τα shells που μου θυμησαν τα μαθητικα μου χρονια. Μετα ηρθαν τα Corel Linux, Suse, Red hat, Mandrake κλπ κλπ και γυρω στο 2005 το κολλημα με τον κοσμο του GNU.

Αυτο που εγραψα πριν για το οτι το Ελευθερο Λογισμικο λιγη σχεση εχει πλεον με το σημερινο Linux - ειναι και η αποψη του GNU organisation - και εχει σχεση με την αδειοδοτηση των εφαρμογων. Με απλα λογια μπορει οι διανομες Linux (ακομα και ο ιδιος ο πυρηνας) να ειναι Ανοιχτου Κωδικα αλλα σιγουρα δεν αποτελουν Ελευθερο Λογισμικο με την αυστηρη εννοια. Αν καποιος εχει κουραγιο και περιεργεια μπορει ανετα να ασχοληθει με μια Ελευθερη διανομη GNU/Linux αλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια. Anyway.

Μετα λοιπον απο Gnewsense, Arch (Parabola), Dragora, Salix - τωρα εχω ενα laptop με free Debian ( ημιμετρο οκ..) και περιμενω το Dragora 3. Εντωμεταξυ βεβαια ψιλοψαχνω και το laptop της αδερφης μου με Win10... (σιγουρα καλυτερο απο 8 και 8.1 αλλα πλεον εχει καταντησει ενα "στεγνο" πραγμα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δυστυχώς η κοινότητα του ελεύθερου λογισμικού δεν μπορεί πραγματικά να έχει ελεύθερο λογισμικό αν δεν είναι υπάρχει και ελεύθερο hardware αλλά και αντίστοιχο δυνατό ελεύθερο λογισμικό αντί του δυνατού proprietary λογισμικού.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”