Πρόγραμμα δημιουργίας ημερολογίου

Κλειδωμένο
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Αναζητώ δωρεάν πρόγραμμα δημιουργίας ημερολογίου το οποίο να γράφει με ελληνικά τις ημέρες και τους μήνες. Κοινός θέλω κάτι σαν το publisher της Microsoft. Όχι σπασμένο.

Δοκίμασα πάρα πολλά αλλά κανένα δεν έκανε, το ένα ήθελε χρήματα για να το αποθηκεύσω,το άλλο ήταν παλιάς χρονολογίας με αποτέλεσμα να βγάζει ημερολόγιο μέχρι το 2014.

Οποίος έχει το publisher σε οικιακή χρήση (δηλαδή το πακέτο της office που σου έχει την δυνατότητα να το βάλεις σε 5 συσκευές) θα μπορούσε να το μοιραστεί μαζί μου για λίγο καιρό μέχρι να κάνω την σύντομη δουλειά μου.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7388
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11256 times
Been thanked: 10685 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Το Google calendar δεν σου κάνει ;
Τι ακριβές θες να κάνεις με αυτό;
Και ποια είναι αυτά τα πολλά που δοκίμασε; για να μην στα λέμε τσάμπα.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Θέλω να δημιουργήσω ένα επιτοίχιο ημερολόγιο του 2020 με δικές μου φωτογραφίες που θα επιλέξω εγώ. Θα ήθελα σαν αυτό

Αυτά που δοκίμασα είναι:

1. Calendar Design Wizard
2. Canva
3. Lucidpress
4. Calme
5. ArcSoft
6. Smartdraw
Επίσης δοκίμασα τα πρότυπα του libre του Openoffice και του wps αλλά απορρίφθηκαν για τους λόγους τους. Μπορεί να μου διαφεύγει κάποιο, αν και δεν νομίζω
Άβαταρ μέλους
Phoenix
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 12 Απρ 2019, 08:46
5
Has thanked: 1142 times
Been thanked: 670 times
Ηλικία: 39

Αυτό είναι κάτι που μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, αν το έχεις λίγο με γραφιστικά/σελιδοποιητικά προγράμματα. Ακόμα και με το Word γίνεται.
Φαντάζομαι πως θες κάτι αυτοματοποιημένο, αλλά αν παιδευτείς λίγο μόνος σου και φτιάξεις τον έναν μήνα, είναι εύκολο να κάνεις και τους υπόλοιπους.

Ουσιαστικά είναι το ίδιο φύλλο σε επανάληψη 12 φορές.
Φτιάχνεις ένα πρότυπο που σε κάθε φύλλο αλλάζει μόνο:
1)Η φωτογραφία
2)Ο μήνας
3)Οι μέρες ανάλογα τον μήνα (αν έχει 30, 31) κλπ

Στο δείγμα που έχεις δεν βλέπω να έχει πάνω ονομαστικές γιορτές και αργίες, οπότε είναι αρκετά εύκολο.
Υποθέτω πως είναι κάτι που θες να το τυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Και στο Calc του LibreOffice (πληρης εκδοση δωρεαν) φτιαχνεται σε ελαχιστο χρονο.
Εικόνα
Παντελεήμων
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 273
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2016, 18:32
7
Has thanked: 229 times
Been thanked: 504 times

Phoenix έγραψε: 30 Σεπ 2019, 10:03 Αυτό είναι κάτι που μπορείς να φτιάξεις και μόνος σου, αν το έχεις λίγο με γραφιστικά/σελιδοποιητικά προγράμματα. Ακόμα και με το Word γίνεται.
Φαντάζομαι πως θες κάτι αυτοματοποιημένο, αλλά αν παιδευτείς λίγο μόνος σου και φτιάξεις τον έναν μήνα, είναι εύκολο να κάνεις και τους υπόλοιπους.

Ουσιαστικά είναι το ίδιο φύλλο σε επανάληψη 12 φορές.
Φτιάχνεις ένα πρότυπο που σε κάθε φύλλο αλλάζει μόνο:
1)Η φωτογραφία
2)Ο μήνας
3)Οι μέρες ανάλογα τον μήνα (αν έχει 30, 31) κλπ

Στο δείγμα που έχεις δεν βλέπω να έχει πάνω ονομαστικές γιορτές και αργίες, οπότε είναι αρκετά εύκολο.
Υποθέτω πως είναι κάτι που θες να το τυπώσεις.
Με έπεσες να το κάνω στο word (το κάνω στο write τις WPS που είναι το αντίστοιχο word) :)
Εγώ καλύφθηκα, σας ευχαριστώ όλους!
Αν θέλετε μπορείτε να το κλειδώσετε.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Υπολογιστές”