Η μηχανή μου

Απάντηση
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

κατά καιρούς έιχα στην κατοχή μου διάφορα...πλέον έχω ενα c-50 του 85 σε τέλεια κατάσταση αλλά με μετατροπή σε 105 κυβικά το οποίο χρησιμοποιεί ο πατέρας μου στο εξοχικότου. Επίσης διατηρώ ένα μπεβερλι 500 σε υπεραριστη κατασταση του 2004 με μόλις 26000χλμ κ πριν 3 χρονια αγόρασα ένα νταιτονα παπί το dy125rs το οποίο χρησιμοποιώ στο εξοχικό μου. Όλα τα αγόρασα καινούρια.
Με την ευκαιρία θα ήθελα την άποψή σας στο εξής. Πρόσφατα η αντιπροσωπεία του νταιτονα μου έστηλε ειδοποίηση ότι κάνει ανάκληση για έλεγχο κ δωρεαν αντικατάσταση αν χρειαστεί στο σταυρό τιμονιού, γιατί υπήρξε λέει κρούσμα ότι σε ακραίες συνθήκες οδήγησης αυτός κοβεται! Οταν το είχα αγοράσει το μηχανάκι παρουσιαζε ατροφίες κ το πηγαινοφερνα σε εξουσιοδοτημένα τα οποία μέχρι κ 3 μέρες μου το είχαν κρατήσει κ δεν έδιναν λύση στο πρόβλημα. Μέχρι κ από τα τρικαλα με ειχαν πάρει τηλ προσπαθώντας να μου εξηγήσουν οτι δεν υπάρχουν ατροφίες κ η συμπεριφορά κ λειτουργια του είναι φυσιολογική...εν τέλη το πήγα σε γνωστό μου μηχανικό μηχανικό που την κατεχει τη δουλειά του κ με μια απλή ρυθμιση της βελόνας του καρμπυρατερ του, ρυθμιση ενός λεπτου, το πρόβλημα λυθηκε ενώ με ταλαιπωρούσαν 2 μηνες!!! Επίσης το μηχανακι είχε περίεργη συμπεριφορά μπροστινής ανάρτησης και χτυπουσε σε κάθε ανωμαλία του δρόμου κ το εξουσιοδοτημενο έλεγε μια χαρά είναι έτσι κανουν αυτά ένα χιλιαρικο έδωσες τι περιμένεις... Οταν το πήγα στο φιλο μηχανικό μου, έλυσε τα πάντα μπροστά, άλλαξε τα λάδια στις μπουκάλες του και εντόπισε και λάθος στη συναρμοληγηση των καλαμιών. Πλέον άψογο το μηχανάκι. Με όλα αυτά τώρα, δεν έχω καμία μα καμία εμπιστοσύνη να τους το πάω για την ανάκληση που λένε ...κι αν το ξανασυναρμολογήσουν τσατρα πάτρα κ ξαναπηγαίνω στο δικό μου μηχανικό κ μ ανοίξουν δουλειές??? Άδικο έχω??? Το μηχανάκι δεν παρουσιαζει το παραμικρό τώρα, βέβαια στο μέλλον δεν ξερω τι κάνει κ αν ο σταυρός που λένε και σε ακραίες συνθήκες...Θα ήθελα τη γνώμη σας
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Να το πηγαινεις στο μηχανικο σου - μια χαρα τα καταφερνει.
Εικόνα
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

αυτό λέω κι εγώ!!! αλλά η αλήθεια είναι οτι προβληματίζεσαι μ αυτές τις ανακλήσεις...
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Η ανάκληση γίνεται γιατί έχει εντοπιστεί ένα σχεδιαστικό/κατασκευαστικό λάθος ή κάποιο ελαττωματικό εξάρτημα τα οποία μπορούν να οδηγήσουν σε ατύχημα και τραυματισμό. Εγώ θα έλεγα να το πάρεις να το ελέγξουν.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

Ηλία, η όλη ιστορία δεν σε προβληματίζει? εννοώ στο να σκεφτεί κανείς περί απάτης ή τουλάχιστον ανακλησεων να χαμε να λέγαμε για να μην χανουμε πελάτες?
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα για ποιο λόγο γίνεται η ανάκληση και τι εργασίες πρέπει να γίνουν. Επίσης μάθε εαν θα υπάρξει χρέωση και συζητα το θέμα με τον μηχανικό σου που τον εμπιστεύεσαι και μετά αποφασίζεις.

Μια φορά που πήγα το αμάξι για αλλαγή ενός αισθητήρα στον αερόσακο του συνοδηγού δεν με χρεωσαν ούτε για το εξάρτημα ούτε για τα εργατικά. Και το αμάξι ήτανε 12 καλοκαιριών όταν έγινε η ανάκληση και για συντήρηση το πηγαίνω σένα φίλο μηχανικό και όχι στην αντιπροσωπία.

Μήπως η ανάκληση κάποιου ελαττωματικού προϊόντος να πρέπει να λαμβάνετε θετικά;
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

καταλαβαίνω το τι λέτε...αλλά εδώ που με φτασαν σκέφτομαι ότι μήπως μετά ξαναχρειαστεί ο μηχανικός που εμπιστευομαι...γίνομαι αντιληπτός? ο έλεγχος και η αποκατάσταση αν χρειαστεί ειναι τζάμπα αλλά ο μηχανικός που ως τώρα διορθώνει τις παπαριές τους πληρώνεται...δηλ. σκέφτομαι ότι θα μου το χαλασουν τελικά κ θα ξαναπληρ'ωνω (προκατατειλημένος είμαι το ξερω-αλλά το παρελθόν τους απερίγραπτο)
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Το μωρό μου... χρόνια τώρα είμαστε μαζί :romance-heartbeating:
Εικόνα
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Πέτρο αν και το κάλυψε άρτια ο Ηλίας το θέμα,συμφωνώ και Like...

Μόνο δυο κουβέντες θα σου πω,σε αυτές τις περιπτώσεις,δηλαδή για να αναγκαστεί μια εταιρία,μοτοσυκλετών ή αυτοκινήτων να κάνει ανάκληση,δεν υπάρχουν νομίζω,τα νομίσματα είναι στην τράπεζα(προς το παρόν)... :D

*Εάν χαλάσει ή κοπεί ο σταυρός τιμονιού,(μη γένοιτο)δεν υπάρχει καμία περίπτωση,(ούτε μια)να μην πέσεις.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
*Ωραίο το hondaκι Γιάννη,με πήγες πολύ πίσω,και το έχεις τζιτζί...like.!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
petros3110
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 11 Δεκ 2016, 19:36
7
Τοποθεσία: Μενιδι-Ερετρια
Has thanked: 360 times
Been thanked: 221 times
Ηλικία: 56

Το συζήτησα το θέμα με το μηχανικό μου κ μ είπε ότι ο σταυρός δεν κόβεται έτσι στο μπαμ μπαμ, αν. Στην αρχή κάπου θα ραγίσει, θα στρεβλώσει, θα ανοίξει κ στο τέλος θα κοπεί. Σε όλη αυτη τη διάρκεια το τιμόνι θα τραβάει και θα αλλάξει η συμπεριφορά, δεν θα στρίβει όπως έστριβε και μια συμπεριφορά σαν να θες αλλαγή στα ρουλεμάν τιμονιού. Όσο αφορά για να το πάω η όχι, βέβαια η απάντησή του ήταν απόλυτα λογική και φιλική(πήγαινέ το δεν χάνεις κ τίποτα, κ αν κάτι προκύψει κ θες εγώ εδω είμαι). Τι άλλο να πει κι αυτός. Αντε τώρα να ξανατρέχω κ να πληρώνω ταξια κ πηγαινε έλα ανευ λογου κ αιτίας για τα μήπως κ τα αν σε ακραίες καταστάσεις οδήγησης που λένε...Τεσπα μήπως γνωρίζεται κανένα εσείς, εξουσιοδοτημένο του γκοργκολη, αξιόπιστο περιοχή Αθηνών?(Μενίδι μένω)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανή”