Απόψεις για διάφορα αυτοκινήτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Πολύ όμορφη Κωνσταντίνε!
Αγάπη οι Alfa από παλιά, αλλά τα θεματάκια τους είναι για γκρεμό ώρες ώρες...
Φίλος έχει εδώ και 10 χρόνια επίσης μια 1.8lt βενζίνη με 140 άλογα.
Ο κινητήρας πήρε την χαρτογράφηση του ιδίου κινητήρα που υπήρχε στην αρχική 156. Δηλ 150 άλογα

Στρίβει, φρενάρει, καταπίνει χλμ σαν διάολος!
Ηχομόνωση γερμανικού (ο κινητήρας επίτηδες ακούγεται λίγο παραπάνω), στιβαρότητα οκ.

Από νωρίς (4-5ετία) θέματα που δεν λύθηκαν μέχρι τώρα που έφτασε τα 250.000 χλμ.
Στα κρεμ υπέρκομψα δερμάτινα, σπάνε γαζιά παρά την καλή συντήρηση τους με κρέμες κτλ
Έχει στραβώσει δισκόπλακες 2 φορές από απότομα φρεναρίσματα (αυτό φυσικά δεν θα γίνει με την 3.2)
Από νωρίς 60.000 χλμ καίει λάδια, πολλά λάδια. 1 λίτρο στα 1.000 χλμ που είναι και οι "ανοχές" των Ευρωπαίων κατασκευαστών, εξ ου και (Γι'αυτό ευρωπαϊκό ΔΕΝ πηρα).
Το σούπερ ηχοσύστημα της Bose κάνει σαν Ιταλίδα ζηλιάρα γκόμενα. Τρελαίνεται και στα καλά καθούμενα (πχ αν περνάς δίπλα από φορτηγό ή πάνω από λακκούβα ή άγριο δρόμο) εκτινάσσει την ένταση στο τέρμα και είναι σπαστικό έως επικίνδυνο. Πρέπει να το χαμηλώσεις ο ίδιος. To σύστημα αυτό ΔΕΝ απενεργοποιείται ούτε καν από το διαγνωστικό της εταιρίας!!!
Ο μεταβλητός χρονισμός βαλβίδων έβγαλε πρόβλημα. Θόρυβος στον κινητήρα. 500 ευρώ αλλαγή.
Τα ηλεκτρικά παράθυρα χωρίς πλαίσιο που με ειδικό μηχανισμό σφηνώνουν στο σασί, κολλάνε πότε - πότε και μπορεί να μείνουν ανοιχτά για 1-2 εκατοστά. Μπροστά μου ο φίλος και ιδιοκτήτης χρειάστηκε να κολλήσει με ταινία, ζελατίνα για να μην πάρει νερό (ξεκινούσε βροχή @#!%#). Την άλλη μέρα όλα κανονικά, ξεμπλόκαρε με πάτημα του κουμπιού ξεκλειδώματος.

Το φοβερό είναι ότι έχει κάνει τουλάχιστον 150.000 "γρήγορα" χλμ με υγραέριο και δεν έπαθε τίποτα παραπάνω.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Εικόνα
Εικόνα

Alfista στην καρδιά, japan στο μυαλό...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Υπόψιν ότι τα Alfa Romeo που έχουν τον 1.8 (140 hp) κινητήρα, είναι της OPEL (εκεί έχασε την ταυτότητά της).
Η επόμενη μέρα ξεκίνησε με Mito, Giuletta, συνεχίζει με την πολυ-αναμενόμενη Giulia και την αναβίωσή της πίσω κίνησης. Άντε να ακούσουμε και Boxer...(κάποια στιγμή στο μέλλον)
Δεν έχω οδηγήσει ποτέ, αλλά όλοι λένε πως αν οδηγήσεις μία Alfa δε θες να κατέβεις...
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Οι 1.800cc κινητήρες της 159 (και μόνο αυτής) ήταν βασισμένες στο μπλόκ της GM, αλλά η κυλινδροκεφαλή ήταν της Alfa. Όλα τα προηγούμενα 1.8 (και όχι μόνο αυτά...) ήταν της σειράς Twin Spark και ήταν αποκλειστικά της Alfa...
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Για την ακρίβεια ακόμα και οι προσθιοκίνητες Alfa έχουν νεύρο πισωκίνητου...
Oι 1.8 twin spark έχουν ιστορία από το 1986...
Το γουργουρητό του Boxer πάντως υπέροχο! Ακόμα και από ταπεινές alfa33.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Ειχα μια 145 1.6 πριν 15 χρονια - ηταν απιστευτο το πως εστριβε - και εκεινος ο θεικος ηχος ! Αλλες εποχες :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Το πρωτο μου αμαξι η 33 boxer. Πολυ μπροστα για την εποχη με απιστευτη συμπεριφορα και απρονληματιστη η δικη μου τουλαχιστων. Ο ηχος ειναι ακομη στα αυτια μου. Λογω οικογενειας συνεχισα τζιπ και πολυμορφικα αλλα η καρδια ανηκει εκει. Τωρα η ζωη τα εφερε ετσι και ο γιος μου καλοβλεπει το mito. Ισως λοιπον ξανασυνανηθουμε και δεν βλεπω την ωρα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
NavalArchitect

natnat έγραψε: ...
Στα κρεμ υπέρκομψα δερμάτινα, σπάνε γαζιά παρά την καλή συντήρηση τους με κρέμες κτλ
...
Εικόνα
Εδώ σ'έχω μάστορά μου! Δίκιο έχεις!

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Η αλφα ρομεο έχει κάνει άλματα προοδου σε σχέση με το παρελθόν όσο αφορά την ποιότητα (φινίρισμα γιατί η οδηγική απόλαυση και η εμφάνιση είναι αναγνωρισμένα). Η giullieta της οποίας είμαι κάτοχος δεν έχει κανένα θέμα. Απλά τόσα χρόνια μας έχουν ζαλίσει οι πληρωμένοι ρουφ...σόρρυ ...δημισιογράφοι με την γκόλφο και τα γερμανικά ...αξιόπιστα (χεχε) αυτοκίνητα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”