Απόψεις για διάφορα αυτοκινήτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

natnat έγραψε:Θα προτεινα παντως να μην ξελογιαστεις απο το vw group. Χωρις να θελω να γενικευσω, εχουν μια ταση να παθαινουν σε διαφορα ηλεκτρικα, αισθητηρες και αλλα.
Εγώ ξελογιάστηκα με ένα Οκτάβια τουρμπο . Και το έχω ευχαριστηθεί. 200 άλογα σεντάν , με τεράστιο χώρο αποσκευών.
Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα , οπότε είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .
Ειδικά μάλιστα αν σκεφθείς ότι έχω και καμιά ... 70άρα άλογα παραπάνω (για πλάκα) από ανταγωνιστικά
αυτοκίνητα , τα οποία έχουν επιδόσεις που προκαλούν νύστα.

Πολύ καλές εντυπώσεις έχω και από ένα Μάζντα 6 , 1.8 του 2004 που υπάρχει στην οικογένεια.
Σκυλί αυτοκίνητο , αλλά αν και σε ίδιο κυβισμό με το σκόντα, οι επιδόσεις απέχουν έτη φωτός!

Για αυτοκίνητο με μεγάλο χώρο αποσκευών , οικογενειακό και ντίζελ γύρω στα 15.000€ θα πρότεινα το Σκόντα ράπιντ.

Υ.Γ. Κρίνοντας από αυτοκίνητα γνωστών και δικά μου, τρομερή σημασία για την εμφάνιση βλαβών , έχει η ύπαρξη ή όχι χώρου στάθμευσης. Και το πιο αναξιόπιστο αυτοκίνητο , όταν παρκάρει σε γκαράζ και δεν το τρώει ο ήλιος και η υγρασία , αργεί πολύ να εμφανίσει προβλήματα που άλλα ίδια , αλλά παρατημένα στους δρόμους και τον ελληνικό ήλιο , εμφανίζουν γρήγορα.
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

NavalArchitect έγραψε:
τσάρλι λίμα σιέρα...
Κωνσταντίνε, δεν σε έκοβα και για κάτι υποδεέστερο...
Με το καλό!
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2477 times
Been thanked: 4528 times
Ηλικία: 47

BABIS έγραψε:
natnat έγραψε:Θα προτεινα παντως να μην ξελογιαστεις απο το vw group. Χωρις να θελω να γενικευσω, εχουν μια ταση να παθαινουν σε διαφορα ηλεκτρικα, αισθητηρες και αλλα.
Εγώ ξελογιάστηκα με ένα Οκτάβια τουρμπο . Και το έχω ευχαριστηθεί. 200 άλογα σεντάν , με τεράστιο χώρο αποσκευών.
Κανένα πρόβλημα μέχρι τώρα , οπότε είμαι απόλυτα ευχαριστημένος .
Ειδικά μάλιστα αν σκεφθείς ότι έχω και καμιά ... 70άρα άλογα παραπάνω (για πλάκα) από ανταγωνιστικά
αυτοκίνητα , τα οποία έχουν επιδόσεις που προκαλούν νύστα.

Πολύ καλές εντυπώσεις έχω και από ένα Μάζντα 6 , 1.8 του 2004 που υπάρχει στην οικογένεια.
Σκυλί αυτοκίνητο , αλλά αν και σε ίδιο κυβισμό με το σκόντα, οι επιδόσεις απέχουν έτη φωτός!

Υ.Γ. Κρίνοντας από αυτοκίνητα γνωστών και δικά μου, τρομερή σημασία για την εμφάνιση βλαβών , έχει η ύπαρξη ή όχι χώρου στάθμευσης. Και το πιο αναξιόπιστο αυτοκίνητο , όταν παρκάρει σε γκαράζ και δεν το τρώει ο ήλιος και η υγρασία , αργεί πολύ να εμφανίσει προβλήματα που άλλα ίδια , αλλά παρατημένα στους δρόμους και τον ελληνικό ήλιο , εμφανίζουν γρήγορα.
Οπως εγραψα μερικες σελιδες πισω, λιγο πιο κατω απο το αποκομα που παρεθεσες, η skoda εχει καλυτερη ποιοτητα συναρμολογησης και δεικτες αξιοπιστιας απο τα υπολοιπα του γκρουπ...

Γνωστος παντως με ιδια octavia gt, ειχε προβλημα με το κιβωτιο, το οποιο και αλλαχτηκε ευτυχως στην εγγυηση.
Για τους χωρους, ηχομονωση, συναρμογη, η octavia γενικα ειναι κορυφαια. Τα 1.2 τουρμπο βενζινη του γκρουπ εχει παρατηρηθει προβλημα στις ηλεκτρικες αντλιες νερου

Το να συγκρινεις την κορυφαια εκδοση ενος μοντελου με την απλη (σε κινητηρες) του αλλου, μαλλον δεν ειναι και πολυ δικαιο. Ουτε τα πληρωνεις καινουρια τουλαχιστον το ιδιο. ουτε η συντηρηση τους ειναι ιδια ;)

Για το γκαραζ +25000 :D
NavalArchitect έγραψε:Είμαι ανύπαντρος αλλά ο τρόπος που το προσεγγίζω είναι εντελώς διαφορετικός. Ο καθένας από εμάς έχει τον τρόπο και τα γούστα του. Δεν θα αγόραζα κάτι επειδή αρέσει στις γυναίκες. Δεν το έκανα με τα ρολόγια, δεν το έκανα με τα ξυριστικά, δεν το έκανα με το κρεβάτι που αγόρασα πριν 10 μέρες, και το ίδιο θα ισχύσει για το αυτοκίνητο που θα δοκιμάσω την προσεχή Δευτέρα το απόγευμα (και το οποίο μάλλον θα αγοράσω αν δεν έχει σοβαρό θέμα).

τσάρλι λίμα σιέρα...
Ευχομαι να κατσει καλα Κωνσταντινε.
Πραγματικα ειναι η μοναδικη merc που μου αρεσει...

desperado έγραψε:Σχετικό/άσχετο: Πάρτε αυτοκίνητο με LPG παιδιά. Ή βάλτε στο παλιό.
Επειδη εχω σε Ιαπωνικο εδω και τρια χρονια.
Αν κανεις κατω απο 25.000 χλμ το χρονο, απλα δεν αξιζει.
Αν εισαι γκαζοφονιας ΜΗΝ το βαλεις.
Αν εισαι στο Βορρα, με Ελληνικο χαλια υγραεριο, το ξεχνας. Κρυο κλιμα και φτωχο σε προπανιο μιγμα, κακο για τον κινητηρα.
Με την τιμη Ελλαδας και με την μεγαλυτερη καταναλωση που πρεπει να εχεις για να αποφευχθει το φτωχο μειγμα και τα προβληματα στον κινητηρα, η οικονομια ειναι στο 25-30%.
Αν προσθεσεις στο κοστος και την φθορα του κινητηρα αγριευει το πραγμα.
Αν εχεις ιαπωνικο η καποιο ευαισθητο απο τις σχετικες λιστες μοντελο, πρεπει να το ξανασκεφτεις.
Λαδιερες- ξυδιερες μαλλον δεν κανουν τιποτα.

Αν εχεις παλαιοτερο οκταβαλβιδο και κανεις χλμ, το βαζεις. Οι βαλβιδες ειναι πιο χοντρες και αντεχουν περισσοτερο.
Αν εχεις ιταλικο ακομα και συγχρονο και κανεις χλμ, μαλλον αξιζει με επωνυμο ιταλικο κιτ, γιατι εχουν δοκιμαστει αρκετα και η ιδια η fiat τα τεσταρει και προωθει την χρηση lpg.

Τον χειμωνα παντως και σε ταξιδι σπανιως χρησιμοποιω υγραεριο, λογω ποιοτητας Ελληνικου αεριου.
Αυτα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Κωνσταντίνε 350;
Άρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Θα με πεθάνετε :lmao

Κωνσταντίνε είσωραίος ! 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
NavalArchitect

Ναι, είναι η 350...
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Με αυτό Κωνσταντίνε έχω σκοπό να κλείσω την οδηγηγική μου ζωή (Μεταχειρισμένο βεβαια)

Added in 23 minutes 21 seconds:
Να σου πώ Κωνσταντίνε σε έβλεπα να γραφεις για fiesta , getz, prious κλπ και ´ελεγα μέσα μου, μπαα άρρωστησε ο Κωνσταντίνος!
Άρης
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Σχετικό άσχετο. CR-V 2015 vs HR-V 2016 ; Τί λέτε ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
NavalArchitect

Arisk έγραψε:...

Να σου πώ Κωνσταντίνε σε έβλεπα να γραφεις για fiesta , getz, prious κλπ και ´ελεγα μέσα μου, μπαα άρρωστησε ο Κωνσταντίνος!


Θά'ρθω πάνω να πάμε και βόλτα...

Από Prius ξεκίνησα αρχικά, το Getz ήταν για τη μητέρα μου ώστε εγώ να πάρω το Golf IV 1.6 που έχει, αλλά μόλις είδα τις τσιμπημένες τιμές στα μικρά αποφάσισα να κρατήσει η μητέρα μου το VW (που ούτως ή άλλως αυτό ήθελε να κάνει) κι εγώ να βάλω κάτι παραπάνω και να πάω σε ένα εντελώς διαφορετικό αυτοκίνητο.

Οι αποστάσεις που κάνω καθημερινά πλέον (μένω μακριά από το κέντρο) είναι μεγάλες και σε συνδυασμό με τον δύσκολο εδώ πολλές φορές καιρό το χειμώνα, ήθελα κάτι μεγάλο. Βέβαια όταν άρχισα να γράφω για Getz και Prius η απόφαση είχε ληφθεί, νόμιζα πως θα καταλάβαινες ότι τα έγραφα επίτηδες ώστε να θολώσω τα νερά για λίγες μέρες...

Έχω δει κι ένα Pajero 5-door, αυτό είναι αμαξάρα και στην Κορέα που ήμουν πολύ δύσκολο να βρεθεί ως αυτοκίνητο. Τέλος πάντων, θα δούμε.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

NavalArchitect έγραψε:Βέβαια όταν άρχισα να γράφω για Getz και Prius η απόφαση είχε ληφθεί, νόμιζα πως θα καταλάβαινες ότι τα έγραφα επίτηδες ώστε να θολώσω τα νερά για λίγες μέρες...
Ποιά νερά Κωνσταντίνε ; :lmao

Άμα γράφω εγώ πως θα με πεθάνετε κάτι ξέρω :lmao
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”