Απόψεις για διάφορα αυτοκινήτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

christostz03 έγραψε:Άρη δεν διαφωνώ καθόλου για την Τοyota, επίσης δεν διαφωνώ καθόλου για τα τιμολογιακά υπερεκτιμημένα αυτοκίνητα του Σαρακάκη.

Δυστυχώς αν και ο 1,2 λίτρων κιν. είναι πρόκληση, ωστόσο ανεβάζει το κόστος παραπάνω από 21000, ποσό απαγορευτικό.
Και ο 1,3 των 99 ίππων μια χαρά πρέπει να την κάνει την δουλειά του φαντάζομαι.

Συμφωνώ, επίσης το πετρέλαιο δεν ενδείκνυται μιας και για να κάνεις απόσβεση πρέπει να κάνεις αρκετά χλμ, κάτι που δεν κάνω.
Δίκιο έχεις Χρήστο , τώρα το πρόσεξα και εγω . Το Auris 1,2 turbo στην έκδοση active που είναι και αρκετά πλήρης το βγάζει μόνο με κιβώτιο Cvt οπότε ανεβαίνει το κόστος .....Απο την άλλη στην έκδοση live που είναι και η πιο φθηνή δεν βγαίνει ο 1,2 turbo. Οπότε και με την 1,3 μια χαρά είσαι.... ;)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Rapid αγόρασε πριν λίγους μήνες ένας φίλος. Μέχρι στιγμής δεν έχει κάποιο παράπονο. Προσωπικά το συγκεκριμένο με αφήνει λίγο αδιάφορο, "να' χω 4 ρόδες να μη βρέχομαι", τo Skoda που ζηλεύω είναι το 4χ4 scout, αλλά δεν είναι στις επιλογές σου. Το αναφέρω μόνο επειδή ρώτησες για την εταιρεία γενικότερα. Και ναι θ'αγόραζα Skoda.
Χρήστο εγώ έχω Ford (fiesta όμως του 2009 με 134900 χλμ), πολύ ευχαρίστως αύριο στη συνάντηση να τα πούμε αν θες απο κοντά...Μακάρι να προλάβω..αλλιώς δώσε το κινητό σου με pm

Είχα corolla. 3θ 1.6 sol 2003. Δεν έπρεπε να το δώσω !!( αν και το fiesta είναι καλύτερο σε απόλυτους αριθμούς ).
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χρήστο με λίγα λόγια και καλά,σου προτείνω honda civic,η πρότασή μου δε,αφορά τα 4 μοντέλα που έχεις επιλέξει...
(Και όχι τις εταιρίες) κάθε μια έχει καλά-μέτρια και κακά μοντέλα.

Το honda civic δεν μπορεί να συγκριθεί με τα υπόλοιπα που γράφεις,και αυτό δεν είναι μυστικό,το γνωρίζουν όλοι οι γνωρίζοντες,καλύτερα μεταχειρισμένο honda civic,(μέχρι τριετίας)από έναν αξιόπιστο έμπορο,που θα σου δώσει και εγγύηση,παρά κάποιο καινούργιο από τα άλλα 3 μοντέλα(κατά την γνώμη μου πάντα).


* Δεν υποτιμώ κανένα,άλλωστε οι μύθοι έχουν καταρριφθεί,ακόμα και η toyota στην Τουρκία φτιάχνεται... ;)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Παιδιά, προτιμώ την λύση μεταχειρισμένο να την εξετάσω παντελώς τελευταία ...

Στην Honda οταν έκλεισα test drive (ερχόμενη Δευτερα), μου είπαν σας κλείσαμε με πετρέλαιο γιατί αυτό πουλάει πιο πολύ ...

Σε ερώτηση μου μα υπάρχουν και εκδόσεις βενζίνης που διαφημίζεται και αυτό είναι που με ενδιαφέρει, μου είπαν ναι αλλά είναι λίγα και με συγκεκριμένα πακέτα εξοπλισμου.
Μέσα στον χρόνο έρχεται το νέο Civic γεγονός που σημαίνει, ότι τα όποια βενζινοκινητα έχουν μείνει με τον οποίο εξοπλισμό έχουν ... αυτά είναι.

take it or leave it ...

Την καταλαβαίνω εν μέρει την φιλοσοφία αυτή αλλά δεν την επικροτώ, και με ξενερώνει κιόλας.
Θα μου πουν... φίλε έχουν μείνει αυτά τα 3 σου αρέσει το χρώμα, ο εξοπλισμό, ο κινητήρας κλπ; έχει καλώς ... αλλιώς ... τα λέμε ....

οικονομικά μπορώ να πάω μόνο στην απλή έκδοση, οπότε δεν τρέφω πολλές ελπίδες. θα δείξει βέβαια.

Πάντως το skids στη πλούσια έκδοση, με τους μεγαλύτερους χώρους από τα 4, αξιοπρεπεστατο κινητήρα και τιμή 16100, είναι σίγουρα έντονα στις σκέψεις μου.
Βέβαια δεν είναι Honda ή Toyota, δεν είναι όμως και για πέταμα, αντίθετα υπάρχει θετική εικόνα για αυτά.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χρήστο στο τελευταίο μου post ήμουν κάπως κοφτός-βιαστικός,και από ότι κατάλαβα δεν σε βοήθησα και πολύ... :(

Το ψιλό-έψαξα για το Honda που από μικρό παιδί θυμάμαι την ΑΦΗ Σαρακάκη,σαφώς και δεν συμφωνώ με την πολιτική της,και έχεις απόλυτο δίκιο,για το civic όμως δεν θα αναιρέσω,είναι φοβερό αμάξι.
Για το Skoda δεν θέλω να εκφέρω γνώμη,γιατί θα γίνω κακός...

Πρόσφατα έκανα τεστ τα δυο toyota,και έχω οδηγήσει και το focus,δεν ξέρω αν θα σε βοηθήσω αλλά θα πω ότι:

Το focus έχει σχεδιαστεί από την αρχή,δεν έχει καμία σχέση με τα focus τα παλιά,έρχεται δε με τον πολυβραβευμένο κινητήρα eco boost,όπου "λυγίζει" τον ανταγωνισμό στα μικρομεσαία.

Το Auris είναι φρέσκο σχετικά,με πολύ καλή αξιοπιστία,και την μεγαλύτερη μεταπωλητική αξία,στα σύν του.

Στην οδήγηση το Auris είναι οριακά μέτριο προς καλό,δεν μου άρεσε το εσωτερικό,νόμιζα πως ήμουν σε cockpit διαστημόπλοιου,ένα ακόμα αρνητικό είναι το ύψος του,το συνηθίζει η Toyota,αλλά αυτό που με χάλασε ποιο πολύ,ήταν η ηλεκτρική υποβοήθηση του τιμονιού,που "λογικά" όσο ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα βαραίνει το τιμόνι,πράγμα το όποιο δεν είδα,με 100 χλμ αν βήξεις θα φύγεις από τον δρόμο,το Auris είναι ένα ουδέτερο αμάξι,που σε οδηγική συμπεριφορά δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να δείξει.

Στην οδήγηση το focus έχει αξιοπρεπέστατη κύλιση,και πολύ καλύτερα μοιρασμένο το βάρος στο πλαίσιο,στρίβει καλύτερα από το Auris,το ύψος του είναι μια χαρά,στα μείον του,ο κινητήρας που είναι καινούργιος,και δεν μπορείς να ξέρεις την μακροζωία του,ειδικά για τον turbάτο.

Συμπερασματικά Χρήστο και σαν Αντώνης έτσι; αν έπρεπε να πάρω Auris ή focus θα διάλεγα με μεγάλη διαφορά το Ford focus, και όταν με το καλό πας να τα δοκιμάσεις,θυμήσου και αυτά που σου γράφω,και τα ξαναλέμε...
Σου εύχομαι καλή αγορά σε ότι και να επιλέξεις... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Tony έγραψε:

* Δεν υποτιμώ κανένα,άλλωστε οι μύθοι έχουν καταρριφθεί,ακόμα και η toyota στην Τουρκία φτιάχνεται... ;)
Αυτό ισχύει εν μέρει . Για την ακρίβεια η Corolla φτιάχνεται στην Τουρκία , το Auris και το Avensis φτιάχνονται μονο στην Αγγλία . Και η δική μου Corolla που είναι μοντέλο το 1999 στην Αγγλία είναι κατασκευασμένη . Επίσης το ότι η Corolla κατασκευάζεται στην Τουρκία αυτό δεν αναιρεί την αξιοπιστία της Toyota ούτε διαφοροποιεί την 6ετη (+2ετη προαιρετικά) εγγύηση της εταιρείας......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

μονο γιαπωνεζικα!
honda1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Οι κοντρακηδες παλια στα Λιμανακια λεγανε : Τα γιαπωνέζικα αν ήταν μολύβια θα τραβούσαν μόνο ευθείες γραμμές ... :lmao
Χωρίς πλάκα τώρα το focus το τουρμπάκι τα σπάει ...το έχω οδηγήσει ...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Respect for the land of the rising sun!
land sun.jpg
Land-of-the-Rising-Sun-Shimoyoshida-Japan-M.jpg
kαι μεγαλη προσοχη στα turbo!μικρος κινητηρας =μεγαλα προβληματα λογω πιεσης. ;)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Μάχο επειδή όσα αμάξια είχα ήταν turbo αυτό που λες δεν ισχύει γιατί έχει γίνει πρόβλεψη από τον κατασκευαστή για όλα αυτά . Ειδικά σήμερα η τεχνολογία τους είναι πολύ φιλική στο μέσο χρήστη που αν δεν ξέρει ότι έχει turbo ο κινητήρας δεν θα το καταλάβει , ίσως ψιλιαστει κάτι από τις ροπές. Οι κινητήρες turbo είναι φτιαγμένες με πολύ πιο ανθεκτικά υλικά από τους συμβατικούς . Τώρα έχω ένα Leon TSI, έχει σφυρηλατα από την μάνα του. Οι turbo παλιά υπέφεραν περισσότερο από θερμικά φορτία και όχι πιέσεις . Τώρα πια όχι . Ο δικός μου ο κινητήρας ας πούμε έχει υδροψυκτο intercooler (που είναι τεχνολογία που έδωσαν οι αγώνες ) και ακόμα και το καλοκαίρι δεν ανεβάζει θερμοκρασία πάνω από τη μέση. Γενικά εγώ λέω : turbo και ξερό ψωμί. ..:D
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”