Απόψεις για διάφορα αυτοκινήτα

Απάντηση
stergios

Δωσε περισσοτερες πληροφορ. Για τα χρηματα που θελεις να διαθεσεις, τις αναγκες που πρεπει να σου καλυψει τ οχημα, κυβικα.. Τι δεν θελεις σιγουρα, τι θελεις σιγουρα στο υποψηφιο αυτοκινητο? Διαφορετικά αυτοκινητα-φιλοσοφια, αλλες τιμες το καθένα κ αλλα κυβικα.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Οκ, ας γίνω λίγο ποιο συγκεκριμένος

Καταρχάς οι επιλογές έχουν περιοριστεί στις εξής
toyota auris 1,3 99hp, honda civic 1,4 100hp, skoda rapid hatchbacκ 1,2 110hp, ford focus 1.0 110hp ή 125hp

Το budget max μπορεί να πάει ως 18000.
Θέλω 5θυρο για 3μελή οικογένεια με μικρό παιδί (όχι sedan, όχι 4θυρο).
Τα κυβικά δεν θέλω να ξεπερνούν τα 1400-1500.
Λίγο πολύ και τα 4 παραπάνω καλύπτουν τις προυποθέσεις αυτές.

Ήθελα κυρίως να μάθω αν κάποιος φίλος έχει κάποιο από τα παραπάνω (αφού και από αισθητική άποψη αυτά επιλέγω σε πρώτη φάση, εκκρεμούν test drive σε όλα) ή εν πάσει περιπτώσει γνώσεις/άποψη για κάποιο απο αυτά, τόσο όσον αφορά την αξιοπιστία, όσο και λοιπούς άλλους παράγοντες όπως κατανάλωση, οδηγική συμπεριφορά κλπ.

Απο κατανάλωση πχ όλα τα παραπάνω κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα περίπου.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Χρήστο έχω το honda civic 1400cc(το sedan).Από αυτά που αναφέρεις είναι μακράν το καλύτερο.εχει όμως και μερικά μείον.1ον είναι πιο ακριβό,2ον υπάρχει μόνο μία αντιπροσωπεία (Σαρακάκης) και 3ον και καλύτερο ότι έχει να κάνει με επίσημα ανταλλακτικά και σέρβις είναι φωτιά και λαύρα.παντως ξαναλέω σε σχέση με τα υπόλοιπα είναι μακράν το καλύτερο.με αυτό το αυτοκίνητο θα πάρεις σύνταξη (αν πάρουμε ποτέ.) :D

Added in 9 minutes :
σημ.περα από τα καθιερωμένα σέρβις δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό (για την ακρίβεια τίποτα/το χω πάνω από 10 χρόνια.)
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Για αυτό και το έχω ως πρώτη επιλογή Μάχο, αλλά μόλις έμαθα από την αντιπροσωπεία (βελμάρ) ότι υπάρχουν ελάχιστα βενζινοκίνητα προς πώληση (άσχετα αν το επίσημο site αναφέρει ότι υπάρχει και τέτοια έκδοση), και μου έκλεισαν για test drive πετρελαιοκίνητο όπου το κόστος ανεβαίνει αρκετά περισσότερο (δεν θα κάνω απόσβεση ποτέ μιας και κάνω γενικώς λίγα χιλιόμετρα).

Αυτό το να θέλουν να σε οδηγήσουν αυτοί, εκεί που εκείνοι θέλουν και όχι εκεί που εσύ μπορείς/θέλεις με οδηγεί στα όριά μου ...

Μάλλον θα φάει άκυρο το civic αφού και να υπάρχουν (που θα υπάρχουν έστω λίγα) βενζινοκίνητα, θα έχουν σουπερ/ντουπερ εξοπλισμό όπου και πάλι θα ανεβάζει την τιμή της βασικής έκδοσης πολύ πάνω από τα 18000 που τώρα κοστίζει.

Ίδωμεν ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
stergios

Το auris το υβριδικο δε σ ενδιαφερει? Την αγορα μεταχειρισμενου δεν τη σκεφτεσαι αν ειναι 3 ετιας π.χ? Εχεις περισσοτερες επιλογες στο μεταχειρισμένο με λιγότερα χρηματα κ δοκιμασμενες λυσεις. Βεβαια το καινούριο εχει κ αυτο τα πλεονεκτήματα του.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Στέργιο, αν δεν γνωρίζω απόλυτα τον έμπορα του μεταχειρισμένου δεν ξέρω αν πρέπει να τον εμπιστευτώ, με φοβίζει ...

Βέβαια, ο πατέρας μου αγορασε από την automarin, όπου εδω΄και 3 σχεδόν χρόνια δεν έχει παράπονο από το αυτοκίνητο.
Ίσως πήγαινα σε αυτούς για μεταχειρισμένο.

Το υβριδικό ανεβάζει πολύ το κόστος. Το όριο μου των 18000 είναι πολύ οριακό ... Ίσως και υπερβολή από μέρους μου. Δεν θέλω να το ξεπεράσω.

Όπως είπα θα τα κάνω όλα ένα testdrive, και ίδωμεν ...

Κάποιος όμως φίλος να έχει ένα από τα παραπάνω να μου πει μια άποψη δεν υπάρχει; (εκτός του Μάχου που μου είπε για το civic)

:think: :think: :think: :think:
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Χρήστο αν και δεν έχω κανένα αυτοκίνητο απο αυτά που αναφέρεις , θα επέλεγα μεταξύ των Toyota Auris και του Ford focus . Το Civic πολύ καλό αυτοκίνητο αλλά λόγω Σαρακάκη δεν θα το επέλεγα . Απο την στιγμή όμως που εδω και 17 χρόνια έχω μια Toyota Corolla η οποία σε όλο αυτό το διάστημα δεν έχει βγάλει σχεδόν τίποτε απο ζημιές παρά μόνο κάποιοι διακόπτες δεν κάνουν καλή επαφή και τις 2 λάμπες των μεσαίων φώτων που μου κάηκαν πριν κανένα μήνα εγω προσωπικά θα πήγαινα ξανά σε Toyota χωρίς πολλή σκέψη . Ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις..... ;) Παρεπιπτόντος έκανα πρόσφατα test drive (τσάμπα είναι .... :whistle: ) σε Auris Hybrid και σε Auris Diesel , φοβερό αυτοκίνητο........Αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο σίγουρα σε αυτό θα πήγαινα . Αλλά όχι στις παραπάνω εκδόσεις αλλά στην 1,2 turbo που βγήκε πέρυσι και απο ολα αυτά που διάβασα είναι πάρα πολύ καλός κινητήρας . Προτιμώ την βενζίνη διότι με 6000-7000 χλμ τον χρόνο δεν λέει για κάτι άλλο....
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Άρη δεν διαφωνώ καθόλου για την Τοyota, επίσης δεν διαφωνώ καθόλου για τα τιμολογιακά υπερεκτιμημένα αυτοκίνητα του Σαρακάκη.

Δυστυχώς αν και ο 1,2 λίτρων κιν. είναι πρόκληση, ωστόσο ανεβάζει το κόστος παραπάνω από 21000, ποσό απαγορευτικό.
Και ο 1,3 των 99 ίππων μια χαρά πρέπει να την κάνει την δουλειά του φαντάζομαι.

Συμφωνώ, επίσης το πετρέλαιο δεν ενδείκνυται μιας και για να κάνεις απόσβεση πρέπει να κάνεις αρκετά χλμ, κάτι που δεν κάνω.
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
bono
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 02 Δεκ 2016, 10:09
7
Τοποθεσία: Κρήτη
Has thanked: 670 times
Been thanked: 202 times
Ηλικία: 56

Είχα Honda Civic είχα και Ford Focus ταυτόχρονα, ασυζητητί Honda και δε με ενδιαφέρει ποιός έχει την αντιπροσωπεία ή πόσο έχουν τα ανταλλακτικά γιατί δε χρειάζεσαι ανταλλακτικά πέρα απ'τα αναλώσιμα που άπαξ και βγεί το καινούργιο από την εγγύηση κάνεις srvice όπου θέλεις και βάζεις ότι μάρκα λάδια φίλτρα τακάκια ή μπουζί θέλεις.
Μετά το Civic θα έβαζα το Auris σαν Toyota, το Focus μετά την 7ετία και ηλεκτρολογικά προβλήματα έβγαλε και οι ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές δούλευαν κατά βούληση και ψόφιο ήταν σε σχέση με το Civic.
Γιάννης :auto-sportbike:
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις ...

Ποια είναι η άποψή σας για την skoda γενικότερα και για το rapid spaceback (που είναι και μία από τις επιλογές) ;
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”