Τεχνικά προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
nik16v
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: 11/16” Thomas Radley Cadman & Sons Bengall (1906-1953)
6/8” Thomas Turner & Co. Cutler to His Majesty (1834-1921)
Edwin Jagger DE8911BL
Has thanked: 7521 times
Been thanked: 3288 times

Re: Τεχνικά προβλήματα.

Δημοσίευση από nik16v » πριν από 2 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Επιπλέον εγγύηση από την εν Ελλάδι αντιπροσωπεία αυτοκινήτου, ευτυχώς χωρίς χρέωση, η οποία περιελάμβανε και την μηχανή (όπως έλεγε ο πωλητής), αν διάβαζες τους όρους, διαπίστωνες ότι προέβλεπε ρητά ράγισμα κορμού μηχανής. Από αστοχία υλικού μιλάμε για 1 περίπτωση στο 1.000.000 και αν.

Άβαταρ μέλους
bill3377
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: EJ-DE89B
Semogue 1470
κρέμα cella
Has thanked: 10095 times
Been thanked: 2220 times

Δημοσίευση από bill3377 » πριν από 2 χρόνια

Πριν λίγο καιρό είχα πάει στο μάστορα το αυτοκίνητο (Ford Modeo 2002 μοντ.) γιατί κολλούσε το χειρόφρενο από την αριστερή πλευρά. Μου είχαν πει αλλού ότι χρειάζεται φρένα αλλά ο μάστορας που το πήγα μου είπε ότι θα το έφτιαχνε μόνος του και όντος το έκανε (δεν θυμάμαι τι μου είχε πει ότι άνοιξε και το καθάρισε για να μην κολλάει). Προχθές εκεί που έφτασα στο σπίτι και πάω να παρκάρω, πατάω φρένο και το πόδι έφυγε κάτω χωρίς να πιάσουν τα φρένα. Αφού δεν τράκαρα ή δεν μου χάλασε σε άλλη φάση που θα έτρεχα, πάλι καλά! Στην πίσω αριστερή πλευρά (ίδια με το κόλλημα του χειρόφρενου) είχε κλοτσήσει το τακάκι πίσω και τρέχανε υγρά φρένων. Ήρθε το πήρε ο μάστορας και μου είπε ότι κοπήκανε οι βίδες από τη δαγκάνα. Σπάνια μεν αλλά συμβαίνει μου είπε. Εγώ νομίζω ότι έκανε κάποια μ@#$ια στην προηγούμενη επισκευή με το χειρόφρενο και μου λέει διάφορα τώρα. Είναι δυνατόν στα καλά καθούμενα να κοπούν οι βίδες από την δαγκάνα; Έχει τύχει κάτι ανάλογο σε κάποιον;

Βασίλης
«carpe diem». Αδραξε, άρπαξε, ζήσε, απόλαυσε τη μέρα.

Άβαταρ μέλους
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Has thanked: 4237 times
Been thanked: 4328 times

Δημοσίευση από Ηλίας » πριν από 2 χρόνια

Ανάλογο ακριβώς όχι, αλλά καμιά φορά η μηχανική βλάβη όσο καλή συντήρηση και να κάνεις είναι απρόβλεπτη. Εγώ έχω 131000χλμ, στα 127000 περίπου έγινε έλεγχος/service φρένων και προχθές στα καλά καθούμενα έσπασε ο πίσω δεξιά ρεγουλατόρος. Ε αν έβλεπες τη ζημιά θα έλεγες μα πως ρε π... μου ;;;

Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”