Τεχνικά προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Πριν λίγο καιρό είχα πάει στο μάστορα το αυτοκίνητο (Ford Modeo 2002 μοντ.) γιατί κολλούσε το χειρόφρενο από την αριστερή πλευρά. Μου είχαν πει αλλού ότι χρειάζεται φρένα αλλά ο μάστορας που το πήγα μου είπε ότι θα το έφτιαχνε μόνος του και όντος το έκανε (δεν θυμάμαι τι μου είχε πει ότι άνοιξε και το καθάρισε για να μην κολλάει). Προχθές εκεί που έφτασα στο σπίτι και πάω να παρκάρω, πατάω φρένο και το πόδι έφυγε κάτω χωρίς να πιάσουν τα φρένα. Αφού δεν τράκαρα ή δεν μου χάλασε σε άλλη φάση που θα έτρεχα, πάλι καλά! Στην πίσω αριστερή πλευρά (ίδια με το κόλλημα του χειρόφρενου) είχε κλοτσήσει το τακάκι πίσω και τρέχανε υγρά φρένων. Ήρθε το πήρε ο μάστορας και μου είπε ότι κοπήκανε οι βίδες από τη δαγκάνα. Σπάνια μεν αλλά συμβαίνει μου είπε. Εγώ νομίζω ότι έκανε κάποια μ@#$ια στην προηγούμενη επισκευή με το χειρόφρενο και μου λέει διάφορα τώρα. Είναι δυνατόν στα καλά καθούμενα να κοπούν οι βίδες από την δαγκάνα; Έχει τύχει κάτι ανάλογο σε κάποιον;
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ανάλογο ακριβώς όχι, αλλά καμιά φορά η μηχανική βλάβη όσο καλή συντήρηση και να κάνεις είναι απρόβλεπτη. Εγώ έχω 131000χλμ, στα 127000 περίπου έγινε έλεγχος/service φρένων και προχθές στα καλά καθούμενα έσπασε ο πίσω δεξιά ρεγουλατόρος. Ε αν έβλεπες τη ζημιά θα έλεγες μα πως ρε π... μου ;;;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”