Τι αυτοκίνητο έχετε;

Απάντηση
NavalArchitect

Οδήγησα ένα Evo 10 προχθές. Το πήρε ένας φίλος εδώ, καινούργιο από το εργοστάσιο (Ιαπωνία), κόστος με πινακίδες κλπ. λίγο πάνω από τα 32,000 Ευρώ.

Το αυτοκίνητο είχε 3,000 χλμ πάνω του, όλα στο εργοστάσιο στην Ιαπωνία. Ήταν το τελευταίο επί παραγγελία της Μιτσουμπίσι Κορέα, απλά επειδή δεν είχε κλειστεί από κανέναν το είχαν ακόμη στην Ιαπωνία.

Ωραίο, όχι τόσο επαρκής η ροπή χαμηλά (πριν μπει το τούρμπο) αλλά καταπληκτικό στις στροφές, το κιβώτιο δουλεύει ασταμάτητα (ανεβάζει, κατεβάζει συνεχώς), ωραία θέση οδήγησης (όχι όμως για κάτω του μετρίου αναστήματα), απίθανα φρένα - και ήρθε με τέσσερα (4) χρόνια φουλ εγγύηση...

Ο φίλος είχε οδηγήσει και M3 (V8) όπως και μία C63. Και οι δύο αυτές έχουν περίπου 100,000,000 KRW εδώ καινούργιες, δηλαδή γύρω στα 68,000 Ευρώ. Άλλα αυτοκίνητα βέβαια αυτά, αλλά στο τέλος απεφάσισε να πάει για το Evo που μπαίνει και στην πίστα.

Πριν 1 μήνα οδήγησα το Cadillac ATS 2.0 (turbo και 272hp). Πολύ καλό, ήταν να το δω για leasing, για αλλαγή του Infiniti. To έχω αφήσει όμως το θέμα προς το παρόν, η τιμή ήταν καλή αλλά προτίμησα να μην το προχωρήσω ακόμη.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

'Exω ένα Ford fiesta 1.6 sport του 2009.

Απο μηχανές είχα το GSX R 600 K4 μέχρι το 2006 και μετά το Speed Triple 1050 ( 2005 ) μέχρι το 2009.

Τώρα κυκλοφορώ με ένα SH300 ( '09 ).

Θα ήθελα όμως να έχω ένα διπλοκάμπινο αγροτικό , Αmarok, L200, D-max αλλά τα κυβικά τους είναι βούτυρο στο ψωμί της εφορίας,

ή για πιό πολιτισμένο περιβάλλον ένα

ευρύχωρο , diesel, ροπάτο, αυτόματο, με πανοραμική γυάλινη οροφή και cruise control.

όπως το Skoda Superb Combi

αλλά είπαμε, η Ελλάδα δεν είναι μέρος για τέτοια αυτοκίνητα. :(

Α! Η μεγάλη μου αδυναμία. Αμερικάνικα muscle cars του '70.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ηλίας την 14 Σεπ 2013, 20:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Εγω οδηγαω ενα Fiat Chiquecento του 97, ποιος ειναι για καμια κοντρα;; :hystericalbs1
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

To πρώτο μου αυτοκίνητο ηταν ενα καινούργιο WF Polo 1.4 16V , το οποίο το πούλησα στους 15 μήνες για να γλυτώσω το εγκεφαλικό απο αυτά που είχε βγάλει χάνοντας 2 εκατομμύρια δραχμές σε σχέση με την τιμή που το αγόρασα. Οτι στραβό μπορούσε να συμβεί (ευτυχώς οχι ατύχημα) στο αυτοκίνητο αλλά και στις γενική κατάσταση τότε , συνέβη. Ηταν εφιάλτης , δεν θέλω ούτε να το θυμάμαι..... :ranting2

Εδω και 13 χρόνια έχω ενα Τoyota Corolla ίδιο με της φωτό και σώθηκα.....


Εικόνα
Ενα είναι σίγουρο , οτι αν ποτέ ξαναπάρω αυτοκίνητο η πρώτη επιλογή θα είναι η Τoyota , μη πω και η μοναδική και φανώ απόλυτος......
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Τώρα τελευταία, επειδή είχε ένα πρόβλημα το Vectra (το οποίο τελικά ήταν ένα μπουζοκαλώδιο οξειδωμένο και ο μάστορας μου έλεγε πολλαπλασιαστή) είχαμε πάρει για να κινούμαστε το Hilux του παππού μου! 1977 μοντέλο, 138.000 χλμ, αν εξαιρέσω τα φρένα που θέλουν διπλοπεταλιά για να πιάσουν, το αμάξι είναι στην εντέλεια, παρά τα 36 χρόνια του! Ειδικά μέσα το πέρασα με κάτι κρέμες, έφτιαξα και τις ζώνες και έγινε καινούριο! Εξωτερικά έχει τα γδαρσιματάκια του όπως είναι λογικό, μέσα σε δέντρα και βάτα κινείται, αλλά το χαίρομαι! Τώρα μάλιστα είναι και κερωμένο, και τώρα που έβρεξε βγαίνω και το χαζεύω!

Εικόνα
Εικόνα
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 894 times
Επικοινωνία:

Εχω περάσει από Fiat 128, Renault Clio 1.4, Toyota Yaris Versus. Το Τογιότα έκαιγε λιγότερη βενζίνη από τη Βέσπα... Αλλά ξέμενε συχνά από μπαταρία.
Tα τελευταία αρκετά χρόνια με leasing από τη δουλειά, Subaru Forester, τα δύο τελευταία μοντέλα. Καταπληκτικό αυτοκίνητο, σπαρτιάτικο, λίγο μαούνα σε όγκο για τα δικά μου γούστα. Made in Japan.
Ειδικά το προηγούμενο μοντέλο, έχει μοναδικό χαρακτήρα, ούτε στέισον ούτε SUV, δεν βγάζει κανένα ηλεκτρομηχανικό πρόβλημα. Μόνο μειονέκτημα: καίει αρκετά λόγω μόνιμης τετρακίνησης.
Το καινούργιο μοντέλο το έχω με υγραέριο.
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Δε θυμάμαι να έχω γράψει εδώ...

Από το 2005 το αγαπημένο μου velo red mazda3, 1,6 βενζίνη (+υγραέριο)
Aξιόπιστο , με χαμηλού κόστους συντήρηση, αδύναμος κινητήρας αλλά τρένο στις στροφές.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Οδηγούσα για 13 χρόνια ένα HYUNDAI LANTRA 16v 1600 κυβικά συνολικά 230000 χλμ έκανε, σίγουρα τα έβγαλε τα λεφτά του μετά από 13 χρόνια.

Εδώ και 4 χρόνια BMW 116i.

Όλα καλά μέχρι τις βροχές του Δεκεμβρίου ... Μετά από κάποιες μέρες άρχισε να ιδρώνει εσωτερικά το παρμπρίζ ... Με τα πολλά ανακάλυψα, ότι τα πίσω καθίσματα ήταν μουσκίδι!!!!! τρίθυρο χωρις ηλιοροφή ....

5 ημέρες σε εξουσιοδοτημένο συνέργειο και δεν βγάλανε άκρη !!!!!!!!!!!!!!!! :!@#!

Ετοιμάζεται το mailακι για Γερμανία ...

Πλάκα πλάκα, μήπως κανείς σας παιδιά έχει ακούσει κάτι έχει πετύχει κάτι τέτοιο ?

Κοντέυω να φάω και τα λίγα μαλλιά που μου έχουν μείνει από το κακό μου ... :boeller
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Από κάτω το έψαξαν Χρήστο;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Eίπαν ότι το είδαν ... τώρα αν με δουλεύουν δεν ξέρω.

Αν όμως έμπαινε νερό από κάτω θα έπρεπε να μην είναι "καθαρό". Μέσα το νερό που βρέθηκε ήταν πεντακάθαρο χωρίς σημάδια από χώμα κλπ

Μου είπαν ότι μόλις ξαναπαρουσιαστεί να τους το ξαναπάω για να το "ξηλώσουν" εντελώς .

Τι να πω δεν ξέρω ... θα το παρακολουθώ εγώ πλέον. Μετά από αρκετή βροχή θα σηκώνω τα καθίσματα να βλέπω και με την πρώτη ευκαιρία θα το ξαναπάω.

Βέβαια το mail προς Γερμανία είναι έτοιμο ...
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”