Απόψεις για διάφορα αυτοκινήτα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Hone Type 15 & Gillette Bleue Extra (a.k.a. το χάδι του Θεού)
Has thanked: 407 times
Been thanked: 437 times

Δημοσίευση από donP » πριν από 3 χρόνια

Τελευταία δημοσίευση της προηγούμενης σελίδας:

Καλοτάξιδο Χρήστο με όμορφα και ασφαλή χιλιόμετρα!
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος

Άβαταρ μέλους
blade2668
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Proraso SS (sandalwood) / Haslinger SS Honey / MWF
Proraso SC Eucalyptus
Omega s 10018 / Omega 10018
Muhle R41 / Merkur 34
Vitos Tobacco / Denim Black
Has thanked: 6043 times
Been thanked: 1604 times

Δημοσίευση από blade2668 » πριν από 3 χρόνια

Καλοτάξιδο να είναι.
Κώστας

Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Αγαπημένος εξοπλισμός: Μηχανη: Edwin Jagger DE89BA11BL,Merkur Futur
Πινέλο: Omega 20102, Samogue 610, Yaqi tuxedo 24mm.
Κρέμα: Body shop maca root, palmolive classic and Menthol,Tobs Avocado,Noxzema
Σαπούνια: Tabac, Cella, Arko stick, LaTojaStick, MWF, Wilkinson stick, lea stick, Palmolive stick,
Pre Shave :Floid, Proraso Eucalyptus & Menthol.
Aftershave lotion :Pinaud Clubman Classic,
Bay Room, και Vanilla, Floid Black & Vigoroso, Tabac,Extro Tobacco, RazoRock Mudder, RazoRock Emperor,Pashana, Fine Platinum,
Balsam:Tabac, Korres.
Has thanked: 189 times
Been thanked: 223 times

Δημοσίευση από Sotisbill » πριν από 5 μήνες

Dacia Duster diesel 4x4
Τι γνώμη έχετε για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Είμαι λίγο επιφυλακτικός στο όνομα dacia. Και δεν ξέρω με το πετρέλαιο τι γίνεται.Εχουν αρχίσει να προωθούν τα ηλεκτρικά και δεν τα πάω καθόλου! Έχουμε ένα κινητό, και ψαχνόμαστε τρεις την ώρα να το φορτισουμε! Να αποκτήσω κι άλλον!Χώρια που είναι πανάκριβα δεν έχουμε και υποδομές με σταθμούς φόρτισης.

FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Has thanked: 244 times
Been thanked: 585 times

Δημοσίευση από FSword » πριν από 5 μήνες

Κοίτα είναι ένα καλό πακέτο αλλά όπως είναι λογικό για την τιμή του έχει μικροθεματάκια που άλλους τους απασχολούν άλλους όχι. Βασικότερο όλων είναι ένας θόρυβος σα βούισμα από σαζμάν (μάλλον) που τον κάνει στους περισσότερους εκεί γύρω στα 100+ km/h (σε άλλους και πιο νωρίς). Είναι γενικότερο θέμα, το λένε και στα φόρα του εξωτερικού. Μπες στο ελληνικό dusterclub να διαβάσεις. Λύση δεν έχει βρεθεί ακόμα, η αντιπροσωπεία το πάει από μήνα σε μήνα (αν και πρόσφατα κάτι είπαν σε κάποιον για αλλαγή σαζμάν). Θέμα ασφάλειας δεν υπάρχει απ' όσο λένε αλλά όπως όλα τα βουητά άλλοι δεν τ' ακούνε, άλλοι θέλουν να πετάξουν το αμάξι απ' το γκρεμό απ' τα νεύρα τους και κάποιους απλά δεν τους ενοχλεί.

Κατά τ' αλλά μικροθεματάκια τύπου τριξίματα, λίγο αδύναμο air condition κτλ. Και φυσικά δεν παίρνεις μαλακά πλαστικά, αναμενόμενο για την τιμή (και προσωπικά αδιάφορο). Επίσης πολύ κοντή πρώτη, καλό για το βουνό, κουραστικό για την πόλη (σε ίσιωμα/κατηφόρα ξεκινάς με 2α). Γενικά νομίζω αυτό το αυτοκίνητο αξίζει κατά βάση αν θες να το πας εκτός. Εκεί είναι το δυνατό του σημείο, καλοί χώροι με καλές off road δυνατότητες σε καλή τιμή. Αν όμως θες απλό SUV για λίγο χωματόδρομο θα κοίταζα και αλλού. Υπόψιν δεν έχω Duster, τα παραπάνω είναι απ' όσα έχω διαβάσει στο ελληνικό forum και μιλάω για το τελευταίο Duster. Το προηγούμενο (αν σκέφτεσαι για μεταχειρισμένο) δεν έχει μεγάλες διαφορές, ίσως να μην υπάρχει το θέμα του θορύβου αλλά λίγο χειρότερο σε απτή ποιότητα υλικών.

Σχετικά με το diesel αν σε φοβίζει έχουν βγάλει και κινητήρα βενζίνης 1.3 με 130 ή 150 ίππους ανάλογα την έκδοση. Τώρα για αξιοπιστία του 1.3 δε γνωρίζω, είναι ακόμα αρκετά καινούριος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αυτοκίνητο”