Φτιάχνω μπύρα

Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Γενικότερα με τα χόμπι μας, οι σύζυγοι δείχνουν κατανόηση, Στη κουζίνα δεν γίνεται μεγαλύτερος χαμός από ότι να μαγειρέψεις ένα δύσκολο φαγητό.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Πριν 2μιση χρόνια έφτιαχνα μπύρα σε κατσαρολες της συζύγου. Η πανδημία ήταν μια ευκαιρία για όλους μας να τερματίσουμε τα χόμπι μας.
Με το homebrewing , πήρα αυτόματο βραστήρα Grainfather και πλέον είμαι περίπου στα 30 βρασιματα μπύρας. Για φέτος το καλοκαίρι ξεκινάμε με μπύρα κλώνο της Zombie Dust.....
Εικόνα
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Τρομερή διαδικασία η ποτοποιία, και είναι εντελώς ανόητο το ότι απαγορεύεται (τυπικά) ακόμα και η μικρή παραγωγή.

Προσωπικά, έχω φτιάξει μπύρα με 4λιτρο κιτ, η οποία βγήκε εξαιρετική, αλλά δεν έλεγε η αναμονή 1 μήνα για 4 λίτρα. Και θέλει και την προσοχή της, λόγω επιμολύνσεων και θερμοκρασιών στη χώρα μας που καθιστούν τη ζυθοποίηση απαγορευτική το μεγαλύτερο διάστημα του χρόνου - ειδικά στα νότια.

Χρησιμοποίησα το ίδιο κιτ για να ζυμώσω σταφύλι από το χωριό μου και να αποστάξω ρακή, πράγμα που επίσης κρίνω τελείως κακό λόγο cost/benefit, καθώς κατέληξα με λιγότερο από μισό λίτρο (αιθέρια) ρακή. Χώρια που η απόσταξη με την ιδιοκατασκευή μου από χύτρα lidl + χαλκοσωλήνες με ένα μπουκάλι κοακόλα γεμάτο πάγο, θέλει τεράστια προσοχή και πολύ χρόνο.

Εν τέλει, έχω κρατήσει το κιτ για να φτιάχνω μηλίτη, ο οποίος γίνεται μια χαρά και στις 10 μέρες. Ο καλύτερος γίνεται προφανώς με μήλα χωριού από Κρήτη, αλλά κάλλιστα μπορεί να παραχθεί από χυμούς σουπερμαρκετ, αρκεί να μην περιέχουν πρόσθετη βιταμίνη C ή συντηρητικά, που είναι αναστολείς ανάπτυξης της μαγιάς.

Είναι ένα ποτό που "ζυμώνω" κάθε χριστούγεννα και εκτιμάται πολύ από όλες τις ηλικίες και φύλα. Οι περισσότεροι δεν πιστεύουν ότι είναι πιθανό να φτιάξεις μόνος σου ένα γλυκό ανθρακούχο αλκοολούχο ποτό με 10-12% αλκοόλ σπίτι σου. Κακώς!
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ξερω τι πιστευουν οι περισσοτεροι, αλλα ελπιζω να μην κατοικεις στην Νεα Σμυρνη, mbakurin.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Όχι αγαπητέ herco, τις επικίνδυνες μαγειρικές μου τις κάνω πέριξ τερματικού σταθμού του ΗΣΑΠ προς βορράν. Αν και τίποτα δεν είναι επικίνδυνο, αν ξέρεις τι κάνεις, ενώ και το πιο απλό πράγμα μπορεί να γίνει επικίνδυνο, αν το κάνεις απροετοίμαστος ή παπατρέχας. :)
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
kikos7
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 831
Εγγραφή: 23 Απρ 2015, 07:44
8
Τοποθεσία: Γλυκά Νερά Αθήνα
Has thanked: 6924 times
Been thanked: 5930 times
Ηλικία: 49

Η σποσταξη ναι απαγορεύεται. Τα χαμηλών σλκοολικων βαθμών ποτά όπως η μπύρα και το κρασί δεν απαγορεύονται. Πλέον υπάρχουν μαγιες μπύρας που το max τις απόδοσης τους το πιάνουν σε θερμοκρασίες 35 με 40 βαθμούς Κελσίου.
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Το ότι θα βγω από τον θάλαμο αποτοξίνωσης για να πάρω σετ για να φτιάχνω μπύρα αντί για κάτι ξυριστικό...

Ακόμη στο περίμενε είμαι βέβαια!

Εικόνα
Μιχάλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”