Eργαλεία...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2708
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2646 times
Been thanked: 1669 times

Λοιπόν η δουλειά μου είναι ηλεκτρολόγος μηχανικός και όποτε έχω δουλειά είμαι πάντα βοηθός.Όσο έχω δουλέψει σε αυτό το επάγγελμα έχω ασχοληθεί με εργαλεία και είπα να κάνω ένα θέμα με τα βασικά εργαλεία που όλοι πρέπει να έχουμε και μερικά ακόμη.

Εικόνα

Βασικό εργαλείο είναι τα κατσαβίδια.Υπάρχουν πολλά είδη αλλά στο σπίτι πρέπει να έχουμε τα βασικά:
3 philips(σταυρού),3 slot(ίσια) και 2 pozidrive(εξτρά σταυρός).Καλό είναι να έχουμε το μεσαίο μέγεθος σε vde 1000v(ηλεκτρολογικό με μόνωση) για πρίζες και λοιπά βιδώματα.
Τα τελευταία είναι χρήσιμα γιατί δουλεύονται-αυτές οι βίδες-στην Ευρώπη και κυρίως σε ξύλα,πόρτες και γενικά έπιπλα.

Μετά είναι το σφυρί.Πολύ χρήσιμο εργαλείο από το να καρφώσουμε ένα καδράκι ή να τοποθετήσουμε στη θέση του ένα ξυλο που έφυγε.
Καλό είναι να έχει εργονομική λαβή και κυρίως να μπορεί να βγάλει πρόκες.
Για εμένα προαιρετικό εργαλείο-μα χρήσιμο- είναι και η ματσόλα.Πρόκειται για ένα σφυρί από πλαστικό pvc ή καοτσούκ που δεν αφήνει σημάδια.
Κατάλληλο για να καρφώσουμε σε επιφάνειες που δε θέλουμε να αφήσουμε σημάδια.Εφόσον το βρούμε όπως εγώ στα 3-4€ νομίζω αξίζει.

Μετά είναι η Πένσα.Νομίζω κάθε σπίτι πρέπει να έχει μια πένσα και καλό είναι να πάμε σε μια ποιοτική.Στην οδό Αθηνάς παίρνεις με 8€ πένσα orbis,που είναι κατασκευασμένη στη Γερμανία από την Knipex(κορυφαία εταιρεία).

Πλαγιοκόφτης:Πολύ χρήσιμο εργαλείο για να κόψετε συρματάκια(π.χ το Πάσχα στη σούβλα) ή καλώδια(απογύμνωση τους).Πάλι θα συνιστούσα μια ποιοτική επιλογή στυλ orbis με 8€.Εδώ δε χρειάζεται αν πάτε σε vde γιατί δεν σας συνιστώ να κόψετε καλώδιο υπό τάση.Επίσης σε vde η τιμή ανεβαίνει πάνω από 20€ ακόμα και να πάμε σε φτηνό κόφτη.

Μέτρο:Καλό είναι να πάρετε ένα μέτρο 2+ μέτρα και να μπορείτε να μετράτε οτι χρειάζεστε.Κοιτάξτε να έχει αυτόματο λοκάρισμα για να μπορεί να σταματάει στο σημείο που θέλετε.

Γκαζοτανάλια:Πολύ χρήσιμο εργαλείο για σωλήνες και άλλα υδραυλικά.Με περίπου 10€ παίρνετε μια αξιοπρεπέστατη επιλογή.Είμαι παθών όταν δεν την είχα και έπρεπε να αλλάξω κάτω από τη βρύση το σωλήνα.

Σέτ άλλεν:Ένα σετ άλλεν είναι και οικονομικό και χρήσιμο.Σε έπιπλα,ποδήλατο,συσκευές συνηθίζεται να έχουμε βίδες άλλεν.

Κρουστικό δράπανο:Πάρτε ένα ακόμα και του Lidl.Όλο και κάτι θα τρυπήσετε να είστε βέβαιοι.

Τέλος δε θα σας συνιστούσα Γαλλικό κλειδί ή καστάνια καθώς μπορεί να μη σας βολέψουν.Πάρτε μια σειρά γερμανικά κλειδιά ή Γερμανοπολύγωνα.
Δεν είναι ακριβά(εκτός αν πάρετε gedore,hazet,unior,facom) αλλά μην πάρετε και για πέταμα.

Να σημειώσω οτι στα κατσαβίδια που χαλάνε εύκολα,πρέπει να πάτε σε κάτι πολύ καλής ποιότητας.Προτιμήστε μια καλή ποιότητα χωρίς ωστόσο να ξεπεράσετε τα 4€/κατσαβίδι.Wera,rubicon,champion,athlete είναι τέτοιες επιλογές.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”