Σκιτσογράφοι, ζωγράφοι;;;

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μου την έχει δώσει τον τελευταίο καιρό λόγο της γενικής "απραγίας" μου και προσπαθώ να μάθω να σχεδιάζω.
Χρειάζομαι όμως καθοδήγηση γιατί απ ότι βλέπω δεν είναι τόσο απλό το πράγμα κατά πόσο φαίνεται.
Σε αναζήτηση... για ζωγράφο ή σκιτσογράφο στην παρέα μας;
Γενικά άτομο με γνώσεις σε αυτή την τέχνη;
Ίσως να θέλει να μας δείξει κάποια έργα του;
Να μας δώσει κάποια "μαθήματα"...

:helt
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
sperman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 651
Εγγραφή: 26 Σεπ 2014, 22:15
9
Has thanked: 336 times
Been thanked: 190 times

ρε φιλαρακι οι περισσοτεροι απο εμας υστερα απο τοσο καιρο σε αυτο το φορουμ και ομως δεν μπορουμε να τραβηξουμε μια ευθεια και κοβουμε φιλετο στο μαγουλο η στο λαιμο και περιμενεις να ζωγραφιζουμε κιολας;;
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17333 times

Ζωγραφισες sperman. :D XD :'(
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Τότε ίσως να μάθαιναν να ζωγραφίζουν και να μην ξυρίζονται γιατί απ ότι βλέπω δεν τους κάνει και πολύ καλό...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1374
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21442 times
Been thanked: 3958 times
Ηλικία: 47

Ανδρέα καλημέρα. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη ζωγραφική εδώ και μερικά χρόνια. Δεν νομίζω ότι είμαι έτοιμος να μεταλαμπαδεύσω γνώσεις γιατί είναι ένα χόμπι και δεν το έχω σπουδάσει. Λίγα γενικά πράγματα μπορώ να σου πω. Καταρχήν οι τρόποι με τους οποίους έχω ζωγραφίσει, σε σχέση με τα υλικά, είναι με μολύβι, κάρβουνο, ακρυλικό και χρώματα λαδιού. Το μολύβι πρέπει να είναι μαλακό και ανάλογα με το πάτημά του, δίνεις ένταση στις σκιές. Το κάρβουνο μου αρέσει αρκετά γιατί "πλάθεται" δίνοντας φοβερά αποτελέσματα. Δηλαδή μπορείς να σβήσεις, να το απλώσεις με ένα πανί, να κάνεις γενικά πολλές αποχρώσεις και εντάσεις του μαύρου. Το αρνητικό είναι ότι μουτζουρώνεται εύκολα οπότε και μετά το τελείωμα χρειάζεται ψέκασμα με σπρέι σταθεροποίησης. Το ακριλικό σε σχέση με τα λάδια έχει τα εξής θετικά και αρνητικά. Τα ακριλικά στεγνώνουν γρήγορα. Καλό όταν έχεις τελειώσει το έργο, κακό όταν θέλεις να κάνεις μικροαλλαγές που απαιτούν υγρό το χρώμα. Επίσης στο ακρυλικό δεν έχω καταφέρει να πετύχω την απόδοση του χρώματος που έχω στο μυαλό μου. Τα λάδια αντίστοιχα στεγνώνουν πολύ αργά. Αν έχει μπει πολύ χρώμα μπορεί να κάνει και εβδομάδες να στεγνώσει. Έτσι όμως, όταν δουλεύεις το έργο μπορείς εύκολα να αφαιρέσεις χρώμα που δεν σου ταιριάζει και ας το αποφασίσεις και μετά από 1 ώρα. Επίσης τα χρώματα που πετυχαίνω με τα λάδια, οι αποχρώσεις και τα νερά που κάνουν είναι πολύ καλύτερα από τα ακρυλικά. Αρνητικό στα λάδια είναι η μυρωδιά τους όπως και η μυρωδιά των διαλυτών αν και πλέον κυκλοφορούν και λάδια που αραιώνονται με νερό.
Τώρα αυτά που έχω καταλάβει εγώ από την ζωγραφική:
1. Μεγάλο μυστικό είναι η απόδοση της σκιάς. Πρέπει να μάθει κάποιος να βλέπει τις σκιές σε μία εικόνα και να τις αποδίδει αντίστοιχα στο χαρτί. Αν μισοκλείσουμε τα μάτια μας, βλέπουμε πιο έντονα τις σκιές. Αυτό πρέπει να περάσουμε και στο χαρτί.
2. Πρέπει να ξέρουμε όταν χρησιμοποιούμε χρώματα, πώς παίρνω το χρώμα που θέλω ανακατεύοντας άλλα χρώματα. Όταν θέλω να σκουρύνω ένα χρώμα, δεν βάζω μαύρο αλλά ελάχιστο από κάποιο άλλο σκούρο χρώμα. Αυτό προϋποθέτει να έχουμε αναλύσει το χρώμα και να καταλάβουμε ότι π.χ αυτό το πράσινο που βλέπω έχει λίγο εντονότερο το μπλε Άρα για να το κάνω πιο σκούρο και να αποδώσω τη σκιά, θα βάλω λίγο ακόμη μπλε
3. Όταν μπερδεύω χρώματα για να πετύχω αυτό που θέλω, βάζω στο ανοιχτόχρωμο ελάχιστο σκούρο. Μέσα σε σκούρο χρώμα το ανοιχτό δεν θα δώσει διαφορά. Αντίθετα στο ανοιχτόχρωμο, λίγο σκούρο θα το μεταμορφώσει.
4. Τέλος δεν χρειάζεται να φτιάχνουμε επακριβώς αυτό που βλέπουμε. Μπορεί 10 άτομα να βλέπουν ένα θέμα και να το αποδώσουν με 10 διαφορετικούς τρόπους. Αφήνουμε την φαντασία μας να δει το θέμα με τα χρώματα, τις αποχρώσεις και τα σχήματα που επιθυμούμε. Αν μας αρέσει και μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα, έχουμε πετύχει το σκοπό της ζωγραφικής.

Αυτά μπορώ να σου πω με τα λίγα που που ξέρω. Αν θέλεις κάτι παραπάνω και μπορώ να απαντήσω, ευχαρίστως. Συγνώμη αν κούρασα λίγο με το μακροσκελές κείμενο.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ανδρέα, συμβουλέψου τον Βασίλη, δες και τον δάσκαλο.. 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

χμμμ...
Βασίλη σε ευχαριστώ πολύ για όλα όσα έγραψες.
Βλέπω πως η κάθε μορφή αυτής της τέχνης έχει και τον δικό του τρόπο υλοποίησης αλλά και την δικιά του "γλύκα"...
Προς το παρόν θέλω να ασχοληθώ με το μολύβι, για αρχή θέλω να μάθω να σχεδιάζω το ανθρώπινο πρόσωπο και σώμα...
Αλλά για να το κάνω αυτό φαντάζομαι πως πρέπει να περάσω από πολλά άλλα στάδια εκμάθησης και "ταλαιπωρίας".
Την τεχνική για να το κάνεις αυτό μπορείς μεν να την βρεις από βίντεο στο youtube αλλά αν δεν έχεις επικοινωνία με αυτόν που προσπαθεί να σου μεταδώσει την γνώση τα μόνα πράγματα που σου μένουν είναι λίγη γνώση και πολλές απορίες.
Πολύ πιθανό να ξεκινάω λάθος, δηλαδή να πρέπει να ξεκινήσω με ποιο απλά σχήματα...

Ηλία ο άνθρωπος είναι φοβερός... αυτό είναι τέχνη, να ξεκινάς με τίποτα και να καταλήγεις με έναν νέο κόσμο.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Πραγματικά Ανδρέα ήταν απίστευτος ! :)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7381
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11137 times
Been thanked: 10624 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό...
Πέρση, είχα δει εδώ στο τοπικό "πνευματικό κέντρο" μαθήματα ζωγραφικής αλλά δεν τα πρόλαβα.
Φέτος όμως τα πρόλαβα, τελευταίος και καταϊδρωμένος γιατί ομολογώ πως δίσταζα.
Τα "μαθήματα" είναι μία φορά την εβδομάδα, 11 μαθήματα σύνολο, κάθε Τετάρτη μία με τέσσερις.
Δεν μπορείς να τα ονομάσεις μαθήματα μιας και ο "διδάσκαλος" δεν σε διδάσκει τίποτα δεν σου δείχνει ούτε και σε "βοηθάει" σε κάτι.
Το μόνο που γίνεται είναι ότι σου παρέχει τα υλικά και με κάποιο τρόπο σου υποδεικνύει τον δρόμο με ιδέες (υποδείξεις).
Όταν λέω τα υλικά εννοώ από τα πινέλα, χρώματα, μολύβια μέχρι και το αντικείμενο του θέματος...
Έχω κάνει δύο τέτοια "μαθήματα" λοιπόν. Δεν μπορώ να πω πως είμαι ικανοποιημένος αλλά επίσης δεν μπορώ να πω πως δεν μου αρέσει τόσο ώστε να μην ξαναπάω...
Η παρέα ξενίζει λίγο, εκτός του δασκάλου που τον βάζω στην δεκαετία μου (αν και είμαι πολύ κακός σε αυτό το κομμάτι).
Τα υπόλοιπα μέλη είναι 4 ώριμες κυρίες 60+ (αν το δούμε διαφορετικά είμαι το πιτσιρίκι της παρέας XD)

Προσοχή ακολουθεί δείγμα του πως να μην ζωγραφίζει κάποιος...
► Εμφάνιση spoiler
Ξέχασα να αναφέρω ότι το μάθημα έχει 10€
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”