Μαχαίρια - Knives

μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

πιστεύω θα αξίζει σίγουρα, με τιμή περίπου στα 100 εγώ θα προτιμούσα αυτό Global Cook's Knife 20cm G-2, γενικά όμως θα συνιστούσα το Victorinox 35 με 40 ευρώ κόστος ,γιατί ότι μαχαίρι και να πάρεις μετά από λίγο καιρό θα θέλει ακόνισμα,στα ασιατικά έχει πέτρες νερού ακριβές σε τιμή άλλα πολύ καλές,στα ευρωπαϊκά και με ένα μασατι θα το συντηρήσεις αρκετό καιρό ,με την προϋπόθεση ότι θα κόβεις σε ξύλο κοπής και αυτά που πρέπει. (τα ατυχήματα γίνονται τις περισσότερες φορές με μαχαίρια που δεν κόβουν.)
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Έχω ένα καλό Wustshof που έχει σπάσει η λαβή σε κάποιο σημείο.
Πολύ καλό μαχαίρι, αλλά θέλει φυσικά προσοχή στο πλύσιμο και την φύλαξη.

Επίσης, με τα μαχαίρια που δεν κόβουν θα κοπείς. Όχι τα κοφτερά. :)
Μιχάλης
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Ευχαριστώ παιδιά θα το ψάξω λίγο περισσότερο.Επισης την περίπτωση αγοράς από εξωτερικό με φόβο τελωνείου.Οποιος γνωρίζει κάτι ας βοηθήσει.ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Τα Wusthof είναι μια πολύ καλή επιλογή, εξίσου καλά και στα ίδια χρήματα είναι τα Henckels και τα Victorinox.

Το ακονισμα είναι μια άλλη ιστορία. Τα μαχαίρια χρειάζονται συντήρηση για να παραμένουν κοφτερά. Εγώ χρησιμοποιώ φθηνές συνθετικές πέτρες ακονισματος που πήρα από πολυκατάστημα τύπου Πρακτικερ και ακονίζω τα μαχαίρια μου κάθε 10 με 15 μέρες. Εναλλακτικά η συντήρηση μπορεί να γίνεται σε μασάτι.

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 32 δευτερόλεπτα:
Το γερμανικό και το γαλλικό αμαζον έχουν γενικά καλές τιμές και δεν υπάρχει ο φόβος του τελωνείου.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jimlertas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 02 Μαρ 2013, 12:26
11
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Been thanked: 14 times

Για 2 ημέρες ήμουν ο ευτυχής κάτοχος ενός Kai Shun 6" chef knife. Την τρίτη ημέρα η γυναίκα μου αντιλήφθηκε πόσο κοφτερό ήταν και με έβαλε να το πουλήσω. Το μόνο θετικό ήταν ότι το έδωσα 50 € περισσότερο από όσο το αγόρασα. Πάντως ακόμα το κλαίω!!!
Sotisbill
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: 03 Απρ 2017, 19:48
6
Τοποθεσία: ΡΟΔΟΣ
Has thanked: 189 times
Been thanked: 229 times
Ηλικία: 41

Από που το πήρες?Η δικιά μού ούτε θα το αγγίζει νομίζω.Αλλα για να το πουλήσω δεν νομίζω.Χωρια που αν είναι τόσο κοφτερό μπορώ να το χρησιμοποιησω και για ξύρισμα!χαχαχα!πλακα πλάκα κάπου είχα δει έναν τύπο που ξυριζοταν με μαχαίρι chef.το είδα και τρόμαξα.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

τα kai είναι πάρα πολύ καλά μαχαίρια το ξέρω γιατί το είχε αγοράσει από το Rockwell στο κολωνάκι και μου το έφερνε να το ακονίσω έφτανε σε βαθμό ξυρίσματος αλλά πως ,όταν το ταλαιπωρούσε πολύ το έφερνε άλλα τα οι πέτρες που είχα εγώ έφταναν σε 1000 Grit και ένα λαδακονο ελουντασ που εμπειρικά νομίζω να έφτανε τα 1200 με 1500 Grit το πολύ και μετά αγόρασε μια kai πέτρα 1000 3000 Grit που ξύριζε κανονικά .πάντως η γνώμη μου είναι Victorinox στα 30 με 40 ευρω νομίζω και οι μαθητευόμενοι chef αυτά παίρνουν και δεν μπλέκεσαι με τελωνια, και είναι για τα λεφτά τούς πάρα πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
jimlertas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 02 Μαρ 2013, 12:26
11
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Been thanked: 14 times

Το είχα πάρει από USA. Δαμασκηνό ατσάλι, σφυρήλατο και τέλεια ακονισμένο. Πέρναγε το τεστ με τις τρίχες στο χέρι σαν straight razor και έκανε κι άλλα εντυπωσιακά. Σου λέω ακόμα το κλαίω!
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

θα προτείνω και κάτι άλλο στα my market με 15 κουπόνια από τις αγορές έχει σε προσφορά κάτι μαχαίρια επαγγελματικά sabonet 85% κάτω από την τιμή την κανονική ,περίπου δίνεις 7 με 8 ευρώ το ένα ,η αλήθεια είναι ότι δεν τα είχα ξανακούσει άλλα στα λεφτά που κοστίζουν πήρα ένα chef που κόβει πάρα πολύ καλά δεν το περίμενα και πήρα και δεύτερο chef αλλά διαφορετικό σχήμα, πολύ καλά και τα δυο ,και θα πάρω και το μασατι που έχει περίπου 6 ευρώ, προτείνω να πάρεις ένα στα 8 ευρώ και βλέπεις αλλά νομίζω θα σου αρέσουν πολύ.
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Έφτασε στα χέρια μου αυτός ο χειροποίητος σουγιάς από τον Κύπριο μαχαιροποιό Αλέξη Δημητρίου. Λάμα 23εκ San Mai και λαβή από κέρατο βουβαλιού.

Το μαχαίρι είναι ένα έργο τέχνης και η λαβή του πολύ εργονομική για το χέρι μου.

Δυστυχώς την Κυριακή θα πρέπει να τον παραδώσω στον ιδιοκτήτη του }:)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”