Κατασκευή Storm Glass

Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Κατασκεύασα πριν αρκετό καιρό και εγώ το Storm Glass.
Είναι ένα εργαλείο πρόγνωσης καιρού (χημικό βαρόμετρο).

Ξεκινάμε με την ασφάλειά μας πρώτα
Εικόνα

Στη συνέχεια τα δοχεία/βάζα που θα τοποθετήσω το τελικό διάλυμα. Πλυμένα και στεγνωμένα.
Εικόνα

Το excelάκι με τις αναλογίες (στη στήλη Β έχει λάθη στην ποσότητα βότκας/οινοπνεύματος)
Εικόνα

Η ζυγαριά και το βάζο από μέλι που χρησιμοποίησα για να βράσω τα υλικά
Εικόνα

Το διάλυμα έτοιμο για βράσιμο προκειμένου να διαλυθούν τα στερεά υλικά
Εικόνα

Η κατσαρόλα μέσα στην οποία έβρασα το διάλυμα (Δεν τη χρησιμοποιώ για παρασκευή φαγητού)
Έχω τοποθετήσει ένα μεταλλικό κουπάτ ώστε το βάζο να μην αγγίζει τον πάτο της κατσαρόλας.
Εικόνα

Καθώς διαλύονται (μόνο με βράσιμο, χωρίς ανάδευση)
Εικόνα

Κατά τη διάρκεια του βρασμού δεν έχω σφιγμένο καλά το καπάκι και τοποθετώ συνεχώς παγάκια πάνω του για να αποτρέψω την εξάτμιση του οινοπνεύματος
Η υγρασία όμως στο σημείο που ενώνεται το καπάκι με το βάζο, μύριζε καμφορά
Εικόνα

Κοντεύουμε
Εικόνα

Έτοιμο μετά από 1 ώρα περίπου
Εικόνα

Τοποθετημένο στα δοχεία
Εικόνα

Σφίγγω τα καπάκια και τοποθετώ ταινία για αποτροπή εξατμίσεων - διαρροών
Το αριστερά (δοκιμαστικός) έχει κρυώσει περισσότερο και έχει πάρει ήδη τη μορφή γαλακτώματος
Εικόνα

Σημερινές φωτογραφίες

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ:
- Τα υλικά (Βότκα, καθαρό οινόπνευμα, καμφορά και βάζο από το σούπερ ~25€) (Νιτρικό αμμώνιο, χλωριούχο κάλλιο και δοκιμαστικός 10€ από κατάστημα χημικών)
- Δείχνει καλύτερα σε στενά και ψηλά βάζα (από πιπεριές φλωρίνης τουρσί)
- Με 35€ αγοράζεις μετεωρολογικό σταθμό, αλλά α) δεν τον έχεις κατασκευάσει μόνος σου, β) λειτουργεί χωρίς ρεύμα, μπαταρίες ή συντήρηση και γ) με τα υλικά αυτά κατασκευάζεις 4-6 ανάλογα το μέγεθος του βάζου
- ο δοκιμαστικός χρειάζεται βάση (έστω και ιδιοκατασκευή) για να σταθεί
- χρειάζεται να το μελετάς για να αποκωδικοποιήσεις "τα σημάδια" της κάθε πρόγνωσης
- λειτουργεί κάτω από τους 18 (αν δεν κάνω λάθος) βαθμούς κελσίου
- ο Ηλίας κατασκεύασε τα πρώτα Storm Glass εντός του φόρουμ :handgestures-thumbupright:
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4992
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22269 times
Been thanked: 7781 times
Ηλικία: 67

Ωραία παρουσίαση Νίκο! :handgestures-thumbupleft:

ΥΓ.
nik16v έγραψε: (Νιτρικό αμμώνιο, χλωριούχο κάλλιο )
Μια μικρή παρατήρηση, αυτά μάλλον είναι ανάποδα: Χλωριούχο αμμώνιο, νιτρικό κάλιο. ;)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Ευχαριστώ!
Έχεις δίκιο Γιάννη, σε χαρτάκι τα είχα γραμμένα όταν πήγα να τα αγοράσω γιατί τα μπέρδευα :)
Παρακαλώ κάποιος από τους Διαχειριστές να το διορθώσει μη έχουμε κάποιο ατύχημα :happy-bouncyredfire:
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μπράβο Νίκο ! Εγώ περιμένω το καλοκαίρι για να δω αν στ'αλήθεια λειτουργεί, γιατί τώρα απο κρύο και κρυστάλλους καλά πάμε..
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Ίδωμεν Ηλία!
Πάντως στο δοκιμαστικό (ο οποίος έχει σχετικά παχύ γυαλί, τον είχα για πιο ευαίσθητο = πολύ λεπτό γυαλί) δείχνει καλύτερα. Από τα 20 εκ υγρού, οι κρύσταλλοι είναι στα 4-5 εκ. και το υπόλοιπο υγρό μέχρι τους επάνω κρυστάλλους 0,5εκ. Στο βάζο της μαρμελάδας από το Σκλαβενίτη έχει ένα κενό πιο πάνω από το κέντρο 2-3 εκ και πάνω κάτω γεμάτο κρυστάλλους.
Πρέπει να του βρω βάση ή να βελτιώσω την τωρινή, η οποία είναι ένα σκαμμένο και τρυπημένο κουτσουράκι δρυ. Έβαλα μία φωτογραφία πίσω από περιοδικό για να κρύψω τις ατέλειες του σκαψίματος αλλά δεν βοηθά στην παρατήρηση. Ίσως αν το τρυπούσα πέρα ως πέρα ή και από τα πλάγια, να έχει δηλαδή 4 κενά και 4 ξύλινες κολώνες και στο κέντρο ο δοκιμαστικός σωλήνας. Θέλω λίγο χρόνο.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Δευτέρα με έπιασε η προκοπή να φτιάξω μία καλύτερη βάση για το Storm Glass. Χρησιμοποιώντας σανίδα πεύκου την οποία πέρασα με βερνίκι εμποτισμού έκανα μία αγκύλη [ με πατούρα πάνω κάτω και στερέωσα το "δοκιμαστικό" σωλήνα. Έβαλα και άγκιστρο στο πίσω μέρος οπότε τώρα το κρεμάω σε καρφί στον τοίχο του μπαλκονιού. Ο λόγος που το έκανα είναι για να είναι πιο εύκολη η παρατήρησή του (τώρα με το χιονιά το θυμήθηκα).

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 148
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 132 times
Been thanked: 169 times

Όμορφη κατασκευή !

Δεν μας είπες, την Αριάδνη την πέτυχε ;

Γενικά θέλω και εγώ να φτιάξω ένα αλλά με τα χημικά έχω έναν φόβο γενικότερα.
Άβαταρ μέλους
nik16v
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1234
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2013, 08:46
10
Has thanked: 8866 times
Been thanked: 3947 times

Επειδή μας ζάλισαν το έφτιαξα όπως έπρεπε τώρα. Είναι όμως σαν το "φλυτζάνι", πρέπει να μάθεις να το διαβάζεις για να το λες 8) .
Αν το φτιάξει κάποιος να προτιμήσει την κατασκευή με τον δοκιμαστικό σωλήνα και το ελαστικό πώμα (5€ νομίζω το είχε ο Μάνης με τα χημικά) και τη βάση τύπου [ . Έχει καλύτερη απεικόνιση στην κίνηση των κρυστάλλων κλπ. Θα το παρατηρώ και θα σας πω από εδώ και πέρα. Λίγη υπομονή.
Άβαταρ μέλους
christostz03
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2011
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2013, 10:11
10
Τοποθεσία: Αρτέμιδα - Αττική
Has thanked: 6352 times
Been thanked: 9776 times
Ηλικία: 43

Δεν μας απάντησες όμως, την Αριάδνη την έπιασε, όπως ρωτάει παραπάνω και ο Vulcan, ή το μείγμα που έφτιαξες απλά δεν ... ?

XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD XD
Wet Shaving Rules !!!

"Φορτώστε" σαν να μην υπάρχει αύριο ... Λεφτά για καινούρια κρέμα ή σαπούνι ΠΑΝΤΑ υπάρχουν ...

-- Χρήστος --
draminos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 04 Μαρ 2012, 06:11
12
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

καλησπερα
εμεις εδω στην επαρχια που μπορουμε να τα βρουμε αυτα υλικα ?
τα στελνουν ταχυδρομικα στο σπιτι ?
θελω και εγω να φτιαξω ενα αλλα να το βαλω σε ενα ωραιο μπουκαλη βοτκας

χαιρετισμους
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”