Φακοί φωτισμού!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Επιτέλους βγήκε αυτός που περίμενα. Adjustable fenix!!!
Άρης
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Διάβαζα το θέμα και μου ήρθε η απορία.
Το ebay δουλεύει τώρα ή δεν;;;
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
9
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2205 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

dimitris έγραψε:Καί κάτι άλλο: μου ήρθαν οι μπαταρίες 3.7V από Κίνα για τον Sipik. Παιδιά δεν παίζεται ο φακός.
Δημήτρη, ποιές μπαταρίες αγόρασες; Τώρα τελευταία στη δουλειά έχει δουλέψει υπερωρίες ο Cree και μου έχει λύσει τα χέρια....
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Έχω στην κατοχή μου δυο υποβρύχιους φακούς της πολωνικής εταιρείας light-for-me και είμαι πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση τους. Είναι εξοπλισμένοι με παλιάς τεχνολογίας LED (τους εχω 5 χρόνια τωρα) και δεν έχουν σούπερ δυνατό φως αλλά έχουν συγκεντρωτική δέσμη φωτός (που τους κάνει κατάλληλους για ναυαγιοδιείσδυση) και είναι κατασκευασμένοι σαν τανκς. Όσοι φίλοι μου δύτες πήραν κινέζικους δεν έμειναν καθόλου ευχαριστημένοι, οι περισσότεροι πνίγηκαν και όσοι γλιτώσατε το πνιγμό πάθανε ζημιά στα ηλεκτρονικά τους.
Εικόνα

Στην βάρκα το βράδυ χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά φακό κεφαλής καθώς επίσης και στο αμάξι έχω ένα μόνιμα αποθηκευμένο στο ντουλαπάκι. Έχω βρει ότι οι φακοί κεφαλής είναι πολύ πιο πρακτικοί από τους κανονικούς γιατί σου επιτρέπουν να έχεις τα χέρια σου ελεύθερα όταν τους χρησιμοποιείς.

Χθες πήρα το φακό στην φωτογραφία για να το δοκιμάσω.
Εικόνα
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Ηλία η Energizer κυκλοφόρησε νέα σειρά φακών κεφαλής με πολύ βελτιωμένα τεχνικά χαρακτηριστικά σε σχέση με την προηγούμενη. Για το αρχικό μοντέλο που αγόρασες εσύ συγκεκριμένα, η νέα σειρά πετυχαίνει διπλάσια φωτεινή ροή (στην μεγάλη σκάλα 80 έναντι 41 Lumens και 40 έναντι 20 Lumens στην μικρή).
Στην διάρκεια μπαταρίας η νέα σειρά διαρκεί 50 ώρες στην μικρή σκάλα έναντι 30 της παλιάς.

Στην Ελλάδα ακόμα δεν την έχω δει κάπου αλλά είναι θέμα εβδομάδων να εμφανιστεί. Στο εξωτερικό είναι ήδη διαθέσιμη για αγορά.
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
8
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Εικόνα

Led lenser H7, 170 lumens, ixp6.

Αυτόν έχω για outdoor δραστηριότητες και νυκτερινά trekk,πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα 50 h με 3 μπαταρίες 3Α.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
8
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 41
Επικοινωνία:

Στέλιο δες ποιός είναι ο πωλητής στο λινκ που έβαλες. Είναι η Wilkinson Sword!!!!

Ο φακός πάντως έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά και η τιμή του είναι πολύ προσιτή.

Και το Led Lenser φαίνεται να είναι πολύ καλό εργαλείο. Οι καταδυτικοί φακοί της εταιρείας είναι πολύ value for money.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 495 times

Ηλία τότε μπορούμε να υποθέσουμε ότι ο φακός θα έχει μια "ξυριστική αύρα". Αν και αμφιβάλλω πολύ αν κατά τις δοκιμές του, επιχείρησε κάποιος να ξυριστεί με μοναδικό φωτισμό τον φακό κεφαλής. :D
NavalArchitect

Εδώ πάνω στην εξοχή που ζω παρατήρησα ότι οι 3 φακοί που έχω (Armytek Predator Pro, Sipik, και Finix) έχουν γίνει απαραίτητοι.

Μακάρι να έρθει και η ώρα που θα πάρω σκύλο ώστε να βγαίνω ενίοτε και βράδυ για βόλτα. Εκεί θά'χω και φακό πάνω μου.

Με δεδομένα τα παραπάνω, αποφάσισα να πάρω τον Nitecore TM26 (3800 lumens). Ο φακός έφτασε σήμερα, και μπορεί να μην έχω μπαταρίες ακόμη ώστε να τον δοκιμάσω, αλλά θα πω λίγα λόγια για τη συνολική παρουσία του. Το κάνω αυτό κυρίως λόγω του ότι από νωρίτερα σήμερα το απόγευμα που τον έχω στα χέρια μου, έχω πραγματικά εντυπωσιαστεί και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος που αποφάσισα να τον πάρω.

Η κατασκευή του είναι υπεράνω κριτικής, μιλάμε για τέρας (και μάλιστα καλοφτιαγμένο τέρας). Άκουσα ότι όλα τα ηλεκτρονικά στο εσωτερικό του είναι κατασκευασμένα στη Βόρειο Αμερική. Φυσικά στην παλάμη είναι θηρίο, μεγάλος σε μέγεθος, όχι και τόσο εύκολος να τον κρατάς χωρίς lanyard, αλλά η ουσία είναι στην παρουσία και στις δυνατότητές του.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Περισσότερα όταν τον βάλω σε χρήση.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Πόσο ζυγίζει; Βάλε τον και δίπλα σε ένα πινέλο να έχουμε μια αίσθηση του μεγέθους του.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”