Φακοί φωτισμού!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Λοιποοοοοοοοοοόν

Τελικά η καταδρομική πραγματοποιήθηκε ! Μετά απο μερικά σχόλια του τύπου παλαβός είσαι ? , τρελλάθηκες να ανέβεις 12 ή ωρα στην ταράτσα για να δοκιμάσεις τους φακούς κλπ κλπ τα οποία τα προσπερνάμε έγινε η δοκιμή την οποία περίμενα.
Να ξεκινήσω λέγοντας οτι είμαι υπέρ του δέοντος ευχαριστημένος απο τους 2 φακούς μου , είναι και οι δυο απίστευτοι για τα χρήματα που κόστισαν. Και οι δυο φακοί δοκιμάστηκαν και με τις eneloop και με τις 18650 και 14500 μπαταρίες λιθίου αντίστοιχα. Και οι δυο φακοί με τις μπαταρίες eneloop είναι αρκετά εως πολύ δυνατοί , με τον Ultrafire Τ6 εννοείται να κερδίζει κατά κράτος τον Ultrafire τύπου sipik sk68 και στον φωτισμό διασποράς και στο "καρφί" .Ο Τ6 είχε και πιο λευκό φωτισμό σε σχέση με τον Ultrafire τύπου sipik sk68 που το φως του ηταν πιο γαλαζωπό . Εκεί που έπαθα πλάκα στην κυριολεξία είναι οταν μπήκαν οι μπαταρίες λιθίου. Και η μεγαλύτερη πλάκα ηταν με τον Ultrafire τύπου sipik sk68 . Δεν μπορείτε να φανταστείτε μεταμόρφωση..... :bigeek Έλεγα είναι δυνατόν αυτό το σαμιαμίδι να βγάζει τέτοιο φως ??? Το φως του έγινε αρκετά πιο λευκό και κοντράριζε τον Τ6 στην ρύθμιση καρφί ..... :shocking Σίγουρα υπάρχουν πολύ δυνατότεροι φακοί (και πολύ ακριβότεροι) αλλά οταν βγάζουν τέτοιο φως αυτοί οι δύο δεν ξέρω αν αξίζει να δώσεις περισσότερα χρήματα για κάποιον δυνατότερο αν δεν τον χρειάζεσαι για κάποιο ειδικό σκοπό......
Σε αναμονή λοιπόν του τρίτου της παρέας ( Sipic sk 68) για να δω αν θα υπάρχουν διαφορές με το αδελφάκι του Ultrafire τύπου sipik sk68 .
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
NavalArchitect

Ερώτηση: Μπορεί κανείς να μου προτείνει ένα-δύο καλούς seller στο eBay.com (είτε από Αμερική είτε HKG) για

Sipik SK68
Olight S15/T25
Femix LD-22/PD-35 και
Armytek Predator?

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5381
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4470 times
Been thanked: 5443 times

Κωνσταντίνε τον Sipik SK68 δεν τον πήρα απο το eBay αλλά απο εδω
Τον παρήγγειλα στις 06/05 , Shipped έγινε στις 08/05 και στα χέρια μου ηταν στις 15/05 . Σφαίρα μιλάμε ..... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Κωνσταντίνε,

για Armytek και παράδοση στην Ασία μπορείς να ψωνίσεις από την Hkequipment είπε απευθείας είτε από το κατάστημά τους στο eBay. Δες εάν έχουν μείνει προσφορές για Predator ή Predator Pro V2.5. Το "νέο" μοντέλο είναι το V3.0, αλλά το V2.5 είναι πια κλασικό και λόγω "design". Πριν παραγγείλλεις αν θες ρώτα και στην ίδια την Armytek γιατί πουλά και απευθείας -αν δεν απατώμαι στέλνει κατευθείαν από το εργοστάσιο στην Κίνα (για παράδοση Ασία που σε ενδιαφέρει). Προσφορές από την ίδια την Armytek εδώ
Για παράδοση στην Ευρώπη εγώ ψωνίζω από τον Ολλανδό
Βάλε και ένα τέτοιο μέσα και θα με θυμηθείς. Είναι για όλους τους φακούς.

Olight S15 είχα πάρει από εδώ σε τιμή κοντά στα 30 ευρώ αν θυμάμαι καλά (κάνε μια ευγενική καλή προσφορά 7-8 δολάρια πιο κάτω να δεις τι θα πει). Η προέκταση για δεύτερη μπαταρία που δίνει ο συγκεκριμένος πωλητής είναι πολύ χρήσιμη. Wand ζήτησα λευκό για να λειτουργεί σαν κερί.

Olight T25 δες αν ισχύει το κουπόνι από εδώ και πάρε το απευθείας από Gearbest ή Banggood (γράψου αν θες στο Budgetlightforum, έχει καλές προσφορές από καιρό σε καιρό)

Fenix LD22 και PD35 δες εδώ. Έχω πάρει PD35 από αυτόν (τα "850" lumens, όχι το μοντέλο 2014 που είναι "950" lumens αν δεν απατώμαι) και στέλνει γρήγορα. Δεν είναι ο πιο φθηνός αλλά με είχε ευνοήσει τότε πολύ το δολάριο (πριν από κανένα χρόνο)).

Οι πωλητές των SK68 δεν ξέρεις ποιόν κλώνο έχουν στοκ ανά εποχή. Οπότε θα προτιμούσα αυτόν από το σύνδεσμο του Άρη πιο πάνω. Το Fasttech έχει αρκετά καλή φήμη μαζί με το Gearbest και το Bangood. Διάλεξε επίσης αν θες να έχεις SK68 on-off (1 mode) ή χαμηλό-υψηλό-strobe (3 modes) που όμως δεν έχουν μνήμη (ανάβει πάντα στο επόμενο από το τελευταίο και είναι λίγο σπαστικό).

Νομίζω αυτά προς το παρόν :ninja_hide
Γιώργος
NavalArchitect

Γιώργο κατ'αρχάς ευχαριστώ πολύ. Οι παρατηρήσεις και τα σχόλιά σου από την αρχή του νήματος είναι εξαιρετικά ακριβή στο σύνολό τους και κατά συνέπεια πάρα μα πάρα πολύ χρήσιμα.

Έχω πλέον κάνει ένα σχετικά καλό ψάξιμο από το πρωί, και το hkequipment το είχα ήδη βρει.

Μία απορία: τους φακούς Nitecore (και ιδιαίτερα τον SRT7 Revenger) τους έχεις σε καλή εκτίμηση συγκριτικά με τους άλλους γνωστούς? Υποθέτω πως από τον PD35 είναι λίγο πιό καλός (ο SRT7 R) σε μεγάλη απόσταση, και αρκετά από τα εργονομικά functions που έχει είναι ωραία/χρήσιμα, αν και έχει μερικά άλλα που είναι λίγο τραβηγμένα (όπως λ.χ. το cop light). Πρακτικό το ρυθμιστικό φωτός αλλά φυσικά ως φακός ίσως να 'χάνει' σε άλλα σημεία.

Τέλος πάντων, είμαι ανάμεσα στην απλή λύση [SRT7] ή στην επιλογή [Armytek Predator Pro v2.5] + [Olight S15 / SK68]. Έχω διαλέξει και το φορτιστή D4 (27 USD από ένα πολύ δυνατό eBay μαγαζί στο Τέξας, το brightmall-com) και θα ψάξω και για τις μπαταρίες της Sanyo (αν και βλέπω ότι ο SRT7 προτιμά Nitecore μπαταρία).
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Κωνσταντίνε από τους Nitecore δεν έχω κανέναν. Γενικά δεν μου κάνουν "κλικ", περισσότερο από ένστικτο παρά από οτιδήποτε άλλο.
Έχω και προτείνω τον Predator Pro V2.5 (ελπίζω να υπάρχει ακόμη στο εμπόριο από vendors όπως η hkequipment) γιατί από τα πρόχειρα που θυμάμαι (χωρίς σειρά προτεραιότητας):
-Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη -η επικάλυψη θυμίζει λάστιχο
-Είναι ανθεκτικοί (θεωρητικά) σε πτώση από πολλά μέτρα (νομίζω 30)
-Έχουν διπλό κύκλωμα που σημαίνει ότι ακόμη και εάν τον σπάσεις, το βοηθητικό θα λειτουργεί για να σου δίνει κάποιο (λιγότερο) φως
-Τα ηλεκτρονικά τους είναι εμβαπτισμένα σε σιλικόνη (βλέπε τα περί αντοχής)
-Έχει πλήρη σταθεροποίηση (Full stabilization) που σημαίνει ότι το φως που δίνει παραμένει σταθερό μέχρι να πέσει η μπαταρία όπου και σβήνει εντελώς. Φακοί όπως ο Fenix PD35 έχουν τα ~900 lumens για τα 5 πρώτα λεπτά, μετά πάει στα ~400 lumens για 20 λεπτά και μετά πέφτει στα ~200 μέχρι να μείνει από μπαταρία. Αυτό λέγεται Step stabilization.
-Έχει την καλύτερη πιστοποίηση αδιαβροχοποίησης (IP8) για μη καταδυτικό φακό. Διπλά o-ring εμπρός και πίσω
-Η απόσταση που στέλνει το φως είναι απίστευτη για φακό αυτό του μεγέθους. Από την άλλη δεν έχει τόσο διασπορά για κλειστούς χώρους αλλά νομίζω πουλάνε πια και diffuser με καμια 10αρια ευρώ
-Δέχονται και απροστάτευτες μπαταρίες επειδή έχουν εσωτερικό κύκλωμα προστασίας
-Έχουν moonlight (διαβάζεις χωρίς να στραβώνεται σε απόλυτο σκοτάδι. Διάρκεια φωτός καμιά 100 μέρες λέει ο κατασκευαστής
-Δέχονται κάθε τύπου μπαταρίες, ακόμη και αυτές χωρίς κουμπί στο θετικό (+) πόλο
-Είναι προγραμματιζόμενοι στα modes (αλλά πολύ δύσκολη διαδικασία)

Σημείωση: Στον V3 και στον μη Pro δεν ισχύουν απαραίτητα όλα αυτά (πχ ο V3 Pro λέει ότι δεν έχει πια προγραμματισμό και διπλό κύκλωμα). O V3 είναι νέο μοντέλο στην αγορά.

Αν αποφασίσεις να πας σε αυτόν ρώτα απευθείας στην Armytek. Μπορείς να διαλέξεις ανάμεσα σε Warm φως (πιο κοκκινωπό, καλύτερο για τη φύση επειδή ξεχωρίζεις καλύτερα τα χρώματα, λίγο χαμηλότερη ένταση) και σε Cool white (πολύ φωτεινό, πολύ "ψυχρό", σχεδόν "μπλέ" στους Armytek, καλύτερο για πόλη)

Εγώ συνήθως έχω μαζί μου έναν Fenix PD35 ο οποίος είναι πολύ καλός λόγω μεγέθους (όχι πολύ μικρός, όχι πολύ μεγάλος). Έχω χαρίσει τριγύρω αρκετούς SK68 αλλά νομίζω ότι εσένα θα σου αρέσει κάτι πιο ποιοτικό.
Ο Olight δεν μου αρέσει πολύ γιατί έχει σε περίεργη θέση το on-off κουμπί και μπορεί να πατηθεί εύκολα (αυτό λύνεται ξεβιδώνοντας μισή στροφή το καπάκι πίσω -cutoff λέγεται αυτό).
Σου προτείνω για ΑΑ τον Fenix LD12. Ίδιο interface με τον PD35. Υπάρχουν και ΑΑ φακοί που παίρνουν 14500 μπαταρία για πολύ φως (όπως οι Zebralight) αλλά να θυμάσαι ότι έτσι η διάρκειά τους μειώνεται στη μισή ώρα περίπου.

Μπαταρίες χρησιμοποιώ προστατευμένες Panasonic Made in Japan, τις Armytek που είναι Panasonic, τις Keeppower 2600mah που είναι Samsung ή Panasonic και τις Eagletac που είναι Panasonic ή Samsung. Η Sanyo νομίζω δεν έχει προστατευμένες μπαταρίες αλλά μπορεί να κάνω λάθος. Έχει εξαιρετικές μπαταρίες που τοποθετούνται σε ακριβά laptop με χωριστό κύκλωμα προστασίας.
Προσοχή θέλει στο ότι δεν έχουν όλες οι 18650 το ίδιο μήκος με αποτέλεσμα να μην χωράνε καλά σε όλους τους φακούς. Επίσης κάποιοι φακοί παίρνουν μόνο μπαταρίες με "κουμπί" (πχ οι Eagletac).
Από αυτές που έχω οι πιο κοντές είναι οι Eagletac και ακολουθούν οι Armytek, Keeppower και οι Panasonic. Πιο μακριές από όλες είναι κάποιες ροζ Samsung που στον Nitecore i4 δεν χωράνε καν για παράδειγμα.

Ο D4 μια χαρά είναι. Ο καλύτερος φορτιστής για 18650 και λοιπές Li-Ion επαναφορτιζόμενες λέγεται ότι είναι αυτή τη στιγμή ο Xtar VP2 -αλλά με αρκετά περισσότερα χρήματα. Προσοχή στις απομιμήσεις μόνο.

Συμπερασματικά, ανάμεσα σε SRT7 και Predator Pro θα προτιμούσα το δεύτερο εάν το κόστος δεν θεωρείται απαγορευτικό -χωρίς να έχω τον πρώτο (δεν ξέρω καν πόσο κάνει ο Nitecore). Για ΑΑ για αγόραζα καναδυό SK68 για να βρίσκονται τριγύρω και ή τον Olight S15 με τα παρελκόμενα του προηγούμενου post ή τον Fenix LD12 (μάλλον τον Fenix). Η ποιότητα των Fenix φαίνεται να είναι καλύτερη από Olight (και πιθανώς) Nitecore.

Και αφού τα είπαμε όλα αυτά, πάρτε και μια προσφορά (clearance) σε Olight M21x-L2 με παρελκόμενα και βαλιτσάκι, λόγω αλλαγής μοντέλου :megagrin
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

YMMV έγραψε: Βάλε και ένα τέτοιο μέσα και θα με θυμηθείς. Είναι για όλους τους φακούς.

....................................................
Νομίζω αυτά προς το παρόν :ninja_hide


Τι είναι αυτό και πως το χρησιμοποιείς; :thnx
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

To Nyogel 760g είναι λιπαντικό για τα σπειρώματα και τα o-rings και αδιαβροχοποιητικό. Πολύ χρήσιμο επειδή κάνει το βίδωμα-ξεβίδωμα πιο "γλυκό" και προστατεύει από φθορές. Πωλείται και σαν (τεχνικό) ανταλλακτικό από αυτοκινητοβιομηχανίες όπως Maserati, Ford κ.α.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Αποφάσισα να παρω και εγώ ενα φακουδάκι κυριως για το αυτοκινητο και με την προυποθεση να ειναι μικρο και με 1 ΑΑ. Ετσι λοιπον αποφασισα να παρω τον fenix ld12.
Ποια η γνώμη σας και απο που θα μου προτεινατε να τον αγοράσω?
Άρης
NavalArchitect

Άρη, εγώ παρήγγειλα νωρίτερα τον LD12 πρωί από το eBay shop "mallard_spring" (στη Μασαχουσέτη, seller ο οποίος έχει 100% feedback με 5,000 πωλήσεις).

Προσέφερα 49 Δολλάρια και δέχθηκε, με free shipping (ο φακός πάει CONUS βέβαια και μετά θα τον στείλω με άλλα πράγματα Σιγκαπούρη).

To HKEquipment.net έχει προσφορά τον T25 του Φώτη στα 35 Δολλάρια (από εξήντα κάτι).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”