Φακοί φωτισμού!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ηλία ένας φακός 18650 (3,6v, μπαταρία λιθίου) και ένας ΑΑ (1,5v) έχουν μεγάλη διαφορά στο φως που βγάζουν. Περίπου 1000 lumens ο πρώτος, έως 200 ο δεύτερος. Περίπου 1,5 ώρα διάρκεια στο μάξιμουμ ο πρώτος (χωρίς step down, δηλαδή μείωση της φωτεινότητας), περίπου 1 ώρα διάρκεια ο δεύτερος.
Ένας καλός φακός 2χΑΑ μπορεί να βγάλει περίπου 300-400 lumens με διάρκεια έως 2,5 ώρες περίπου. Όμως όλα αυτά τα στοιχεία είμαι με επαναφορτιζόμενες ΑΑ μπαταρίες. Με αλκαλικές είναι πολύ λιγότερο. Οπότε εάν γίνεται συνεχής χρήση πάλι χρειάζεται φορτιστής.
Οι φακοί 1χΑΑ είναι πολύ καλοί λόγω μεγέθους για να τους έχεις συνέχεια μαζί σου για περιστασιακή χρήση. Οι 2χΑΑ είναι καλύτεροι προφανώς, αλλά με μεγαλύτερο μέγεθος και υψηλότερο κόστος.
Βεβαίως οι ΑΑ (γενικώς) έχουν πάντα το πλεονέκτημα ότι μπορείς να βρεις εύκολα μπαταρίες.
Οι ΑΑΑ φακοί (επίσης 1,5v) γενικά βγάζουν το ίδιο φως με τους ΑΑ αλλά έχουν πολύ μικρότερη διάρκεια. Μια καλή επαναφορτιζόμενη ΑΑ είναι 2000-2500mah ενώ μια αντίστοιχη ΑΑΑ είναι 800-900mah.
Οι "απλές" Eneloop προτιμώνται από τις Eneloop ΧΧ γιατί κρατάνε καλύτερα τη φόρτιση μετά από καιρό, αλλά κυρίως επειδή μπορούν να φορτιστούν έως 2000 φορές (οι πιο καινούργιες).

Οι πιο καλές 18650 (Panasonic, Made in Japan) είναι σήμερα στα 3400mah. Οτιδήποτε διαφημίζεται ως παραπάνω, ειδικά στις κινεζικές μπαταρίες, δεν ανταποκρίνεται και πολύ στην πραγματικότητα. Οι 18650 έχουν μεταξύ τους διαφορά και στα αμπέρ που μπορούν να δώσουν αλλά ας το αφήσουμε για άλλη φορά αυτό.

Το ζητούμενο είναι, όπως και σε όλα τα πράγματα, είναι τι δουλειά θες να κάνεις με το φακό. Εάν πχ τον θες για να βλέπεις μέσα σε ένα PC χρειάζεσαι έναν απλό φακό με λίγο συγκριτικά φως για να μην στραβώνεσαι κιόλας. Εάν βέβαια κατέβεις στο σκοτεινό υπόγειο ή είσαι στην εξοχή και έχεις έναν 18650 θα εκπλαγείς με το πόσο φως βγάζει. Εάν πχ θες να τον αφήσεις στο αυτοκίνητο πάρε έναν 2χΑΑ.
Για μέση και συχνή χρήση ένας 2χΑΑ αποτελεί πολύ καλή επιλογή. Με επαναφορτιζόμενες Eneloop, κατά προτίμηση, που δεν χάνουν τη φόρτιση με τον καιρό. Επίσης οι επαναφορτιζόμενες δεν λήγουν όπως οι αλκαλικές και δεν έχεις το φόβο να βγάλουν υγρά μετά από καιρό και να σου χαλάσουν το φακό.

Να σημειώσω επίσης ότι ένας φακός με πχ 400 lumens δεν έχει το διπλάσιο φως από έναν 200 lumens. Για να διπλασιαστεί το φως που βλέπει το ανθρώπινο μάτι πρέπει χοντρικά να τετραπλασιαστούν τα lumens.

Edit: να προσθέσω ότι φακοί οπως αυτός που αναφέρει ο Φώτης είναι εξαιρετικοί για περιστασιακή ή και πιο βαριά χρήση. Οι φακοί Led Lenser που αναφέρει ο stratri1 θεωρούνται επίσης εξαιρετικοί.
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Στον φακό που έχω, ναι, έχει διαφορά όταν βάζεις τις αλκαλικές 3 Χ ΑΑΑ με τον προσαρμογέα τους.
Μικρή, αλλά έχει. Το λέν και όλοι , ότι την μέγιστη απόδοση ο φακός που παίρνει 18650, θα την
έχει με αυτού του τύπου την μπαταρία. Και με τις 3 ΑΑΑ όμως το φώς είναι πολύ δυνατό.
Άρα μπορεί κάποιος να έχει μόνο ΑΑΑ, επαναφορτιζόμενες ή αλκαλικές, 3 στον φακό και όσες θέλει
καβάτζα.
Τώρα για τον κίνδυνο έκρηξης κλπ, νομίζω άν έχουμε 18650 Protected δεν θα έχουμε πρόβλημα.
Εγώ θέλω έναν για το αυτοκίνητο, στο ντουλαπάκι θα είναι, δε νομίζω να έχει πρόβλημα η 18650, έτσι;
Αλλιώς θα τον ¨δουλεύω" με τις ΑΑΑ...

Όσο για το ότι δε θα βλέπουμε να αλλάξουμε μπαταρίες....Ηλία, πάντα να υπάρχει μια δεύτερη πηγή φωτός.
Πχ. το κινητό μας και ένας μικρότερος φακός
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ενδεικτικές (επίσημες) διάρκειες λειτουργίας φακών ίδιας εταιρείας με διαφορετική χημεία μπαταριών:

Fenix PD-35 (1x18650)

850 lumens: 1h 15min (με step down)
450 lumens: 2h 30min
170 lumens: 7h 45min
45 lumens: 29h
10 lumens: 140h

Fenix LD-22 (2xAA)

215 lumens: 2h 30min
105 lumens: 6h
50 lumens: 14h 30min
3 lumens: 150h
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Ok, ίσως η επιλογή " ή 1 χ 18650 ή 3 χ ΑΑΑ " να με μπέρδεψε..

Γιώργο, κοίταξα τον Sipik SK68 και βλέπω τεράστια απόκλιση στα lumens απο πωλητή σε πωλητή. Γιατί συμβαίνει αυτό ; :confused

Ισχύει πως ο Μag 6d που έχω είναι μόνο 162 lumens ;

Αν δηλαδή έψαχνα για δυνατότερο και μικρότερο φακό απο αυτόν θα τον είχα την άλλη μέρα και μάλιστα με κόστος που ούτε καν πλησιάζει τη τιμή που έκανε ο δεινόσαυρος πριν απο κάποια χρόνια ;! :eek
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Μια ερώτηση για τους ειδικούς. Έχω έναν maglite 1-cell AAA σαν του Απόστολου με συμβατικό λαμπάκι (όχι LED) το οποίο έχει καεί και δεν έχω καταφέρει να βρω ανταλλακτικό εντός Ελλάδος. Κάθε σχετική πληροφορία για ανταλλακτικά maglite εντός της επικράτειας θα είναι καλοδεχούμενη (προμήθεια από εξωτερικό, ebay κλπ για προσωπικούς λόγους δεν με καλύπτει). Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Ηλία επειδή ο Sipik έχουν πολλούς κλώνους υποθέτω ότι χρησιμοποιούνται αρκετά διαφορετικά led ή οι κατασκευαστές μετρούν την απόδοση με το δικό τους τρόπο (όχι απαραίτητα κατά ANSI). Άλλοι (λίγοι) έχουν στάμπα Sipik, άλλοι Ultrafire, άλλοι σκέτο Cree.
Αν αναλογιστούμε ότι από τους πιο δυνατούς και ακριβούς 1χΑΑ είναι οι Zebralight SC52 στα 300 lumens (535 lumens για ένα λεπτό αν χρησιμοποιηθεί μπαταρία 14500), τότε οι Sipik πρέπει να πλησιάζουν με 1χΑΑ περίπου τα 150-200 lumens και με μπαταρία 14500 να φτάνουν λίγο παραπάνω. Οπότε θα διάλεγα κυρίως με βάση τη βαθμολογία του πωλητή. Εμπειρικά πάντως βγάζουν παραπάνω από ικανοποιητικό φως, ειδικά για τις τιμές που τους πουλάνε (5-6-7 ευρώ)
Επίσης άλλοι είναι με 1 mode και άλλοι με 3 modes (hi, low, strobe αλλά χωρίς μνήμη -ανάβει στο επόμενο mode μετά το σβήσιμο).
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Το πρωί πέρασε ο φίλος ταχυδρόμος (χωρίς δεματάκι με ξυριστικά :bigsmilie ) και τούδειξα
2-3 φακούς στο λιμάνι. Μού είπε για 2 από αυτούς, ναι τους έχω πολύ καλοί, πάρε τους.
Ο ένας είναι ένας κλώνος Sipik ο UltraOK, και ο άλλος ένας Ultrafire

Το δικό μου θέμα είναι, θέλω έναν για το αυτοκίνητο, μέσα στο ντουλαπάκι θα είναι.
Υπάρχει κίνδυνος από τις μπαταρίες Λιθίου; Είτε τις 14500, είτε τις 18650; Π.χ. το καλοκαίρι
άν έχουμε μεγάλες θερμοκρασίες όταν τύχει και "κτυπάει" ήλιος για αρκετή ώρα το αυτοκίνητο;


Αν ναι, άν υπάρχει κίνδυνος, σκέφτομαι ή τον μικρό με 1 ΑΑ αλκαλική μέσα (βέβαια με 14500 δίνει άλλο φώς, πολύ περισσότερο)
ή τον μεγαλύτερο με 3 ΑΑΑ αλκαλικές μέσα και μερικές "καβάτζα" στο ντουλαπάκι.
Ο φίλος μου είπε πως έχει έναν με 18650 στο αυτοκίνητο, κανα δυό χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα :confused

edit. Ξέχασα να γράψω. Οι επαναφορτιζόμενες NiCad θα έχουν πρόβλημα στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου;
(Ήλιος, ζέστη κλπ όπως για τις Λιθίου)
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Νώντα εγώ σε αυτοκίνητο θα άφηνα έναν φθηνό ΑΑ φακό. Γενικά ότι και να αφήσεις, καλό είναι να μην ξεροψήνονται το καλοκαίρι ή να παγώνουν το χειμώνα.
Οι επαναφορτιζόμενες ΑΑ τύπου Eneloop στα 1,2v ("nominal") κρατούν πολύ καιρό τη φόρτισή τους και έτσι όταν τις χρειαστείς, πιθανότατα θα αποδώσουν. Το ίδιο και οι αλκαλικές εάν δεν λήξουν. Να προσθέσω επίσης για τους κλώνους Sipik ότι κυκλοφορούν σε διάφορες "ποιότητες" στο eBay ανάλογα με τον κατασκευαστή. Τις πιο πολλές φορές ο μόνος τρόπος να κρίνεις την ποιότητα αυτή (καθαρότητα και ομοιομορφία δέσμης, ανοχές κλπ) είναι να τις πιάσεις στα χέρια σου. Έχουν επίσης υποτυπώδες αλλά αποτελεσματικό και χρήσιμο ζουμ.
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Tο ξέρω πως κάνω χαζές ερωτήσεις, αλλά δε καταλαβαίνω..

Αφού oι Sipik είναι τόσο φθηνοί ΤΙ τους θέλουμε τους κλώνους :confused
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5383
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
11
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Μπουμπούνισα τον πρώτο SK68 , αύριο θα παω για τον δεύτερο..... :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”