Φακοί φωτισμού!

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Ανοίγω εδώ το θέμα καθώς οι φακοί είναι εργαλείο που χρησιμοποιούμε
και σε πολλά χόμπις όπως ποδηλασία, κατασκήνωση, ψάρεμα, κυνήγι και τόσα άλλα.
Όπως έγραψα αλλού πριν ξεκινήσω το θέμα αυτό αφορμή για να ασχοληθώ με φακούς
νέας "εσοδείας" ήταν το δωράκι από τον φίλο μου ταχυδρόμο.
Φακός Ultrafire 2000 Lumens,με LED T6 "Cree", Μπαταρία 18650 3000 Mah, προσαρμογέα γιατί κανονικά
αυτός ο φακός παίρνει την παχύτερη 26650, προσαρμογέα για 3 ΑΑΑ , άν ξεμείνουμε
από μπαταρίες τύπου 18650, φορτιστή και θήκη για το φακό.
Όταν μου είπε να κλείσω τα φώτα και τον άναψε... :omg :wow
Καμμία σχέση με τους απλούς φακούς που είχα μέχρι τώρα στο σπίτι ή στο αυτοκίνητο,
ακόμη και αυτούς που παίρνανε 2 ή 3 C ή D μπαταρίες. Η μέρα με τη νύχτα.
Ας ξεκινήσω εδώ, γράφοντας τι απεφάσισα να πάρω σε πρώτη φάση,
ένα ενδεικτικό "πακέτο" σαν αυτό που μούφερε ο φίλος και τέλος φωτό από αυτό το δωράκι :bigsmilie
Μετά από ψάξιμο λοιπόν όλο το Σαββατοκύριακο...είπα να πάρω:
2 φακούς με διακόπτη στο πλάϊ γιατί ο διακόπτης πίσω δε με βόλεψε πολύ.
4 μπαταρίες στα 3800 mah, νάχουμε και "καβάτζα"
2 κουτάκια να φυλάμε τις μπαταριούλες μας...
2 θηκούλες για τους φακούς
Υπάρχουν και τα πακετάκια που είπα, όλα όσα χρειάζεστε μαζί.
(Στο πακέτο αυτό ο φακός είναι μακρύτερος, 17+ εκατοστά, ο δικός μου και αυτοί που θα πάρω είναι 12+)
Μόλις πήγα και πάλι "βόλτα" σε 1-2 δωμάτια και τον άναψα... :shocking Απίστευτο φώς!!
Αυτά σαν πρώτη δημοσίευση ... ακολουθεί φωτό με το δωράκι του φίλου ταχυδρόμου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2142
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2456 times
Been thanked: 4520 times
Ηλικία: 47

Νώντα με γειά σου!
Εδώ και χρόνια ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τα led και τις εφαρμογές τους. Κυρίως για το αυτοκίνητο.
Επιτρέψτε μου να δώσω κάποιες εισαγωγικές πληροφορίες.

Τα σύγχρονα υψηλής ισχύος LED είναι επιφανειακής στήριξης (smd) chip.
Τα καλύτερα led και τα πιο δυνατά παράγονται από την εταιρία Cree.
Βγαίνουν σε πολλά χρώματα, και σε RGB (ρυθμιζόμενα πολύχρωμα).
Ο ανταγωνισμός κυρίως αφορά την φωτεινή ισχύ (lumens) στο άσπρο χρώμα. (natural white - 4700-5000 Kelvin περίπου).

Κυκλώματα οδήγησης
Για να δουλέψουν με ασφάλεια τα σύγχρονα led υψηλής ισχύος, χρειάζονται ένα κύκλωμα οδήγησης που λέγεται (φοβερή πρωτοτυπία) LED driver. Aν τα συνδέσεις απευθείας με μια μπαταρία (ακόμα και με σωστή τάση και ρεύμα), θα ανάψουν, αλλά καθώς ζεσταίνονται από τη λειτουργία τους, αλλάζουν αντίσταση και μπορεί να καούν. Καθώς αδειάζει η μπαταρία πέφτει και η φωτεινότητα. Τα κυκλώματα drivers δίνουν σταθερή (και πολλές φορές επιλέξιμη) ένταση ρεύματος και μπορούν να δίνουν το ίδιο φως, ακόμα και λίγο πριν αδειάσει η μπαταρία. Η ηλεκτρική ισχύς είναι συνήθως 1,3,5,10 watts και υπάρχουν και τα αντίστοιχα drivers για το καθένα.

Απαγωγή θερμότητας
LED υψηλής ισχύος απαγορεύεται να δουλεύουν χωρίς απαγωγή θερμότητας. Το φως τους δεν μεταδίδει θερμότητα όπως οι λάμπες πυράκτωσης ή αλογόνου, αλλά το ίδιο το LED ανεβάζει θερμοκρασία.
Στερεώνονται σε πλακετίτσα και μετά σε κομμάτι μετάλλου ή ψύκτρα με θερμοαγώγιμη κόλλα ή πάστα. Στους φακούς υπάρχει πάντα ένα εναλλάξιμο module με την πλακέτα του LED πακέτο με το κύκλωμα οδήγησης, στερεωμένο πάνω σε κάτοπτρο αλουμινίου, που είναι γέφυρα θερμότητας μεταξύ LED και μεταλλικού σώματος φακού.

Ένας καλός φακός έχει και καλό σύστημα οδήγησης και απαγωγής θερμότητας. Επίσης είναι φυσιολογικό μετά από κάποια λεπτά λειτουργίας να ζεματάει.

Μπαταρίες.
Πάντα καλής ποιότητας μπαταρίες λιθίου με κύκλωμα προστασίας. Το κύκλωμα αυτό κόβει την λειτουργία της μπαταρίας, αν πέσει πολύ η τάση ή λόγω υπερθέρμανσης, γιατί μπορεί να βραχυκυκλώσει, να φουσκώσει (όπως πχ στα φτηνά tablets και κινητά) και να ανατιναχτεί. Οι μπαταρίες λιθίου εδώ και λίγα χρόνια κανονικά θεωρούνται επικίνδυνο υλικό στις πτήσεις...
Επίσης απαιτείται καλής ποιότητας φορτιστής με προστασίες.

Oπτικά
Τα περισσότερα LED chip παράγουν ευρύ φωτισμό και όχι πάντα ομοιόμορφο.
Ανάλογα με την εφαρμογή, χρειάζονται και τα κατάλληλα οπτικά. Υπάρχουν ποικίλα κάτοπτρα, φακοί με συγκεκριμένες μοίρες και diffusers για απλωμένο απαλό φωτισμό. Διαλέγουμε ανάλογα με τον χώρο που έχουμε στην κατασκευή μας και τις ανάγκες φωτισμού.

Παραπάνω θέματα για τα LED στο φόρουμ

Ψώνια από το ebay και από εδώ
και ειδικά για καλής ποιότητας LED chip από εδώ

Και φυσικά προσοχή γιατί κυκλοφορεί πολύ άχρηστο πράγμα εκεί έξω με ψεύτικους ισχυρισμούς φωτεινότητας.
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Δηλαδή παιδιά ποιο φακό θα προτείνατε για εισαγωγή.

Μου φαίνεται σε καινούργιο λούκι μπήκαμε!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Έγω σα παλιόγερος που είμαι έχω δύο δεινόσαυρους MAG-LITE 6D. Δεν έχω ιδέα απο προδιαγραφές και για το πόσο φωτεινότεροι είναι οι καινούριοι αλλά και αυτοί μου φαίνονται πολύ δυνατοί.
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Και εγώ έχω τον Maglite 6D, φακός εκστρατείας, σταθερή αξία. Φυσικά δεν έχω εντρυφήσει παραπάνω στο άθλημα, αλλά ο κύριος λόγος που τον είχα πάρει είναι διότι μπορέι να χρησιμοποιηθεί και ως ρόπαλο. Όποιος τον πιάσει στα χέρια του θα καταλάβει ότι δεν πρόκειται για χιούμορ.

Ακόμη έχω έναν 1ΑΑΑ.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Σε καινούργιο λούκι μπαίνουμε δε λές τίποτε :bigsmilie

Σίγουρα δεν θα μείνουμε μόνο με έναν, τουλάχιστον εγώ μετά το φώς το αληθινόν που είδα.
Δεν έχω πολλούς ούτε ακόμη γνώσεις πολλές για να προτείνω κάποιον για αρχή.
Εγώ, μετά από ακόμη λίγο ψάξιμο και τη πρόταση του Παναγιώτη για μπαταρίες με προστασία :thnx
και τα καλά λόγια του "γνώστη" φίλου ταχυδρόμου για τα προϊόντα της Ultrafire σαν δεύτερο
βήμα θα δοκιμάσω έναν μικρότερο και φθηνότερο από αυτούς της πρώτης μου δημοσίευσης.
Και μετά βλέπουμε, γιατί να μην έχουμε πέρα των επιπλέον μπαταριών, 2 φακούς στο σπίτι 2 στο αυτοκίνητο κλπ.

Για μπαταρίες, θα πάρω μάλλον για αρχή 2 με προστασία όπως πρότεινε ο Παναγιώτης.
Και σιγά σιγά εμπλουτίζουμε τη συλλογή με θηκούλες για μπαταρίες και φακούς, κι άλλες μπαταρίες,
κι άλλους φακούς και ότι άλλο μας αρέσει.

Προσοχή στον όποιο φορτιστή να έχει EU Plug.
Οι φαρδύτεροι φακοί όπως αυτοί του πρώτου μου πόστ να έχουν και προσαρμογείς για ΑΑΑ
και 18650=>26650 (γιατί αυτήν τη δεύτερη παίρνουν κανονικά) και λουράκι (paracord).
Αν πάρετε θήκη για το φακό μόνη της, προσέξτε τις διαστάσεις λίγο.

Ηλία, Απόστολε, δεν είχα τόσο μεγάλους φακούς, ο μεγαλύτερος που είχα ήταν ένας UCAR με 3 Χ D μπαταρίες.
Και με εκείνον, η μέρα με τη νύχτα, πρέπει να το δείς για να το πιστέψεις, ολόκληρο δωμάτιο φωτίζουν οι T6.
Πάρτε έναν στα 2000 lm να δοκιμάσετε , οι τιμές είναι δελεαστικές, έτσι;
Υπάρχουν και μεγαλύτεροι, με 3 T6 leds , φαντάζομαι τι φώς θα βγάζουν. :shocking
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Επιτρέψτε μου να πω κι εγώ λίγα λόγια το το ενδιαφέρον θέμα που ανοίξατε.
Μια και μιλάμε για 18650 μπαταρίες, από τους πιο καλούς, ασφαλείς (το τονίζω αυτό γιατί υπάρχουν και φορτιστές για λίγα μόνο ευρώ, αμφιβόλου όμως ποιότητας ) και οικονομικούς φορτιστές είναι αυτός εδώ.
Για κάποιον που δεν γνωρίζει πολλά για το "σπορ" συνιστώ επώνυμες, προστατευμένες (protected) μπαταρίες λιθίου έστω και εάν είναι ακριβότερες. Το παραπάνω site είναι Ευρωπαϊκό (Ολλανδία) και -αναλογικά- φθηνό ειδικά τώρα που το eBay δεν συμφέρει τόσο λόγω της πτώσης του ευρώ.
Γενική συμβουλή σε φόρουμ με φακούς είναι να αποφεύγονται μπαταρίες που τελειώνουν με τη λέξη "fire". Συνιστάται επίσης να μην βάζει κανείς σε σειρά απροστάτευτες μπαταρίες 18650. Ξεκίνησα με απροστάτευτες Ultrafire (με κόστος 1 ευρώ η μια) γνωρίζοντας πολύ καλά όμως τι πρέπει να προσέχω -και με ένα πολύμετρο στο χέρι. Πλέον τις έχω δώσει για ανακύκλωση και χρησιμοποιώ μόνο επώνυμα στοιχεία, η απόδοση των οποίων (και η ασφάλεια) δεν έχει καμία σχέση με τις άλλες. Panasonic, Sanyo, Samsung, KeepPower, Armytek (Panasonic), LG, Eagletac (Panasonic ή Samsung), Enerpower (το ίδιο).

Επί του θέματος των 18650 φακών:

Έχω αρκετούς 18650 που χρησιμοποιούνται πολύ.
-Ο πιο φθηνός είναι ο Ultrafire 502B που υποτίθεται ότι είναι 1000 lumens. Γενικά με τους κινεζικούς φακούς η απόδοση διαφέρει, αφήστε που κυκλοφορούν και μαϊμούδες με το σήμα της εταιρείας και ελαφρά διαφορετική γραμματοσειρά. Πολύ καλή απόδοση, με πολύ χαμηλό κόστος -περίπου στα 10-15 δολάρια από Κίνα.
-Έχω μαζί μου έναν Fenix PD-35 λόγω απόδοσης και μεγέθους. Εξαιρετικός φακός αλλά ακριβός πλέον. Στο eBay έβγαινε γύρω στα 50 ευρώ όταν το ενιαίο νόμισμα ήταν πιο ψηλά.
-Καλύτερο από όλους θεωρώ τον Armytek Predator Pro v 2.5 ο οποίος έχει πολύ μεγάλο throw ("καρφί" για να δείχνει σε απόσταση) για το μέγεθός του. Πλήρως αδιάβροχος, στρατιωτικών προδιαγραφών με καταπληκτική επικάλυψη στο μέταλλο. Αντικαθίσταται τώρα από την v 3 αλλά δεν ξέρω αν θα είναι καλύτερος φακός... Έχω επίσης τον πιο γενικής χρήσης (πιο ευρεία δέσμη) Armytek Viking Pro v 2.5. Τώρα βγαίνει το v 3 αλλά ισχύει ότι έγραψα και πριν. Από καιρό σε καιρό οι Armytek φακοι βγαίνουν σε προσφορά από το παραπάνω κατάστημα.
-Ο Armytek Barracuda U2 (2χ18650 μπαταρίες) είναι ειδικού τύπου -"καρφί" για πολύ πολύ μακριά.

Από ΑΑ φακούς:

-Προτείνω ανεπιφύλακτα τον Sipik SK68 και τους κλώνους του. Έχουν μερικά μόνο ευρώ και η απόδόσή τους είναι καταπληκτική για το κόστος. Είναι περίπου στα 3W και τους δηλώνουν για 200-300 lumens. Με μια κοινή και πάμφθηνη μπαταρία ΑΑ (συνιστώνται πάντα οι επαναφορτιζόμενες Eneloop) κάνει τη δουλειά του μια χαρά. Έχω δώσει τουλάχιστον 5-6 σε συγγενείς και φίλους που δεν έχουν σχέση με το σπορ και είναι ενθουσιασμένοι. Βγαίνουν με 1 mode (on-off) και με 3 modes (χωρίς μνήμη όμως).
-Πολύ καλός και πολύ μικρός είναι ο Olight S15 αλλά το κόστος πολύ υψηλότερο.
-Στους 2χΑΑ ο καλύτερος για τα χρήματά του είναι ο Fenix LD-20 (υπάρχει και νεότερο μοντέλο LD-22 αλλά είναι πιο ακριβό). Πολύ ποιοτικός, υπεραρκετό φως (180 lumens), καλή διάρκεια.

Βασικά δεν πρέπει να κοιτάει πάντα κανείς μόνο τα Lumens αλλά να διαβάζει δοκιμές για το πως αυτά αποδίδονται. Πολλοί κατασκευαστές κάνουν δική τους μέτρηση και όχι κατά ANSI. Εάν δει κάποιος τη δέσμη του Predator, για παράδειγμα, δεν πιστεύει ότι ο φακός είναι "μόνο" 670 lumens. Το αντίθετο συμβαίνει με πολλούς κινεζικούς φακούς.
Αυτά προς το παρόν, εάν υπάρχει ενδιαφέρον θα επανέλθω.
Γιώργος
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Μερικοί δέχονται αλκαλικές αλλά και 18650 μπαταρίες. Θέλω να ρωτήσω η απόδοση θα είναι ίδια είτε βάλουμε τη μία μπαταρία είτε την άλλη ;

Αν η απόδοση δεν αλλάζει γιατί να μπούμε στη διαδικασία παραγγελίας φορτιστή και μπαταριών 18650 ;

Εφ'όσον μάλιστα ο φακός θεωρείται εργαλείο ανάγκης και όχι παιχνίδι, δε θα μπορούσαμε να έχουμε 3 ΑΑΑ μπαταρίες σε ξεχωριστό κουτάκι-θήκη ( όχι μέσα στο φακό ) και σε περίπτωση που τον χρειαστούμε, τσουπ ανοίγουμε το κουτάκι ξεβιδώνουμε το φακό μας, βάζουμε τις μπαταρίες και κάνουμε τη δουλειά μας ; ( Για χάρη της συζήτησης το επιχείρημα πως στο σκοτάδι δε βλέπεις τη μύτη σου, απορρίπτεται ).

Αν η απόδοση αλλάζει, πόσο πιό δυνατός γίνεται ο φακός με τις 18650 και παρακαλώ επίσης όποιος ξέρει και μπορεί να μου απαντήσει και τί διαφορά έχουν σε διάρκεια ;

Επαναλαμβάνομαι αλλά θα πω πως θεωρώ το φακό εργαλείο. Σε περίπτωση που τον χρειαστώ θα είμαι κάπου χωρίς ηλεκτρικό ρεύμα, επομένως δε θα ήταν καλύτερο να έχω έξτρα αλκαλικές μπαταρίες κάπου παρά έναν φορτιστή που δε θα λειτουργεί ;
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Με την άποψη του Ηλία, είμαι απόλυτα σύμφωνος. Προτιμώ μπαταρίες που τις βρίσκω και στο περίπτερο, όπου και αν βρεθώ ή που μπορώ να στοκάρω και να τις έχω σφραγισμένες, παρά επαναφορτιζόμενες ειδικού τύπου, όπως οι 18650.

Για τις ENELOOP που αναφέρει ο Γιώργος έχω ακούσει κι εγώ τα καλύτερα και μάλιστα τελευταία κυκλοφόρησαν οι ENELOOP XX που εκτός του ότι είναι προ-φορτισμένες, η φόρτιση τους κρατάει περισσότερο.

Εγώ κουβαλάω ένα Olight T25 που παίρνει 2 ΑΑ μπαταρίες.
Εικόνα

Έχω επίσης ένα Energizer απο τους τελευταίους της προ-LED εποχή καθώς και ένα μίνι Maglite solitaire σαν του Απόστολου.
YMMV έγραψε:...
-Πολύ καλός και πολύ μικρός είναι ο Olight S15 αλλά το κόστος πολύ υψηλότερο.
...
Όλη η σειρά "S" της Olight, είναι πιο ακριβοί γιατί φέρουν μαγνητικό πίσω άκρο για εργασία με ελέυθερα χέρια. Οι αντίστοιχοι της σειράς "Τ" είναι πιο φθηνοί, νομίζω.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 448
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
9
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1116 times
Been thanked: 714 times
Ηλικία: 52

Έχω τον led lenser P7 αγορασμένον από το torchdirect με το όνομά μου χαραγμένο επάνω. Δυνατός φακός, πολύ φως (καμία σχέση με ότι ήξερα) και πολύ καλή υλοποίηση. Με 3χ ΑΑΑ. Και έναν μικρούλι της ίδιας εταιρείας με 1χΑΑΑ.
Έχω και κάποιους "απλούς" κινέζικους. Έναν κεφαλής και έναν χειρός, ανάξιοι αναφοράς.

Προσπάθησα να μπω σε αυτούς με τις επαναφορτιζόμενες μπαταρίες λιθίου. Αυτά που διάβασα με απέτρεψαν, Μεγάλος βαθμός επικινδυνότητας στην φόρτιση και εκφόρτιση κλπ. Παρόλο που ξέρω κάποια πράγματα από ηλεκτρονικά, δεν είμαι διατεθειμένος να είμαι με ένα πολύμετρο και ένα θερμόμετρο!!! στο χέρι συνέχεια και με κίνδυνο να σκάσει η μπαταρία. Το άφησα στην άκρη.
Τώρα με αυτά που διαβάζω εδώ, το ξανασκέφτομαι. Και το κόστος του φορτιστή που προτείνετε πιο πάνω δεν είναι απαγορευτικό. Πριν 3-4 χρόνια που το έψαχνα, υπήρχε ένα φτηνός και αξιόπιστος (δεν θυμάμαι ποιός) στο 50€ περίπου.

Μπορεί κάποιος που πέρνει μια 18650 να χρησιμοποιηθεί με 3χΑΑΑ;;;

Για πείτε κι άλλα. 8)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratri1 την 25 Μαρ 2015, 22:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα Χόμπι”